به دنبال انتشار آمارهای مثبت اقتصادی،طلا رنگ باخت

  قیمت جهانی طلا دیروز برای دومین روز متوالی با کاهش روبه‌رو شده است که علت اصلی آن افزایش شاخص سهام و ارزش دلار به دنبال انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در آمریکا بوده است. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» به نقل از رویترز، تازه‌‌ترین آمارهای اقتصادی نشانگر افزایش تولیدات صنعتی آمریکا طی ماه […]

 

قیمت جهانی طلا دیروز برای دومین روز متوالی با کاهش روبه‌رو شده است که علت اصلی آن افزایش شاخص سهام و ارزش دلار به دنبال انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در آمریکا بوده است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» به نقل از رویترز، تازه‌‌ترین آمارهای اقتصادی نشانگر افزایش تولیدات صنعتی آمریکا طی ماه گذشته بوده و این مسأله می‌تواند موجب افزایش گمانه‌زنی‌ها نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا باشد.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا با ۰٫۴ درصد کاهش به کم‌تر از ۱۲۲۷ دلار رسیده است. قیمت طلا پیشتر نیز با افت ۰٫۵ درصدی روبه‌رو شده بود.

ادوارد میر، تحلیلگر ارشد مؤسسه سرمایه‌گذاری اف‌سی‌استون تأکید کرد: فروش ذخایر طلا از سوی سرمایه‌گذاران بین‌المللی چهارشنبه نیز ادامه یافت، شواهد نشان می‌دهد که قیمت طلا هنوز به شدت تحت تأثیر نوسانات شاخص سهام و ارزش دلار آمریکا قرار دارد.

همچنین شاخص سهام اس‌اندپی ۵۰۰ وال‌استریت به بالا‌ترین سطح در ۸ ماه اخیر رسید. شاخص سهام آسیا نیز به بالا‌ترین حد خود از اوایل ژانویه رسیده است.

میزان هزینه‌های بخش مسکن آمریکا نیز طی ماه فوریه به بالا‌ترین سطح در ۸ سال گذشته طی ماه ژانویه رسیده است. ارزش دلار آمریکا پس از انتشار آمارهای امیدوارکننده اقتصادی این کشور به بالا‌ترین حد در برابر یورو در یک ماه اخیر رسید و در برابر ین ژاپن نیز با افزایش روبه‌رو شده است.

سرمایه‌گذاران بین‌المللی طی روزهای آینده منتظر اعلام آمارهای مهم اقتصادی آمریکا به خصوص وضعیت بازار اشتغال و نرخ بیکاری هستند. این آمار‌ها تأثیر زیادی بر گمانه زنی‌های مربوط به نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا خواهد داشت.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، برگزاری نشست‌های فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا نیز طی روزهای آتی تأثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون با رشد ۱۶ درصدی روبه‌رو شده که علت اصلی این افزایش، نوسانات شدید شاخص سهام و نگرانی نسبت به اوضاع اقتصاد جهانی بوده است.

 

میزان ذخایر طلای صندوق اس‌پی‌دی‌آر نیز روز گذشته با ۱٫۱۵ درصد افزایش به بیش از ۷۸۶ تن رسیده است. این بالا‌ترین سطح ذخایر طلای این صندوق از سپتامبر ۲۰۱۴ به شمار می‌رود.