اونس جهانی طلا تسلیم قیمت جدید

اونس جهانی طلا تسلیم قیمت جدید اونس جهانی طلا که چند روزی در مرز کانال قیمتی ۱۲۰۰ دلار مقاومت می‌کرد، سرانجام در اواخر وقت معاملات آخرین روز هفته به کانال پایین‌تر سقوط کرد. اونس با قیمت ۱۱۸۸ دلار معامله شد و به نظر می‌رسد قیمت آن در کانال جدید تثبیت شده باشد. انتظار برای انتشار […]

اونس جهانی طلا تسلیم قیمت جدید

اونس جهانی طلا که چند روزی در مرز کانال قیمتی ۱۲۰۰ دلار مقاومت می‌کرد، سرانجام در اواخر وقت معاملات آخرین روز هفته به کانال پایین‌تر سقوط کرد. اونس با قیمت ۱۱۸۸ دلار معامله شد و به نظر می‌رسد قیمت آن در کانال جدید تثبیت شده باشد.

انتظار برای انتشار صورت‌جلسه نشست نوامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا، بازارهای سه‌شنبه را تحت‌تأثیر قرارداد؛ اما آنچه چهارشنبه هفته گذشته و در آستانه انتشار صورت‌جلسه بیش‌تر به چشم آمد، واکنش معامله‌گران به داده‌های جدید از اقتصاد آمریکا بود. عصر چهارشنبه هفته گذشته اعلام رشد ۴٫۸ درصدی سفارشات کالاهای بادوام آمریکا در ماه گذشته میلادی باعث سقوط شدید قیمت طلا شد.

هر اونس طلا که روز سه‌شنبه روی بهای ۱۲۱۲ دلار ایستاده بود، چهارشنبه تا قیمت ۱۱۸۹ دلار هم افت کرد. اما تا پیش از توفان گزارش کالاهای بادوام، بازار‌ها در حالت انتظاری بودند. همچنین شاخص دلار که دوشنبه روی عدد ۱۰۱٫۰۵ ایستاده بود، سه‌شنبه به عدد ۱۰۱٫۰۴ رسید.

تقویت احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست ۱۳ و ۱۴ دسامبر و احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره در بلندمدت با چشم‌انداز سیاست‌های تورم‌زای ترامپ دیگر عواملی بودند که موجب شکست مقاومت قیمت طلا در بازارهای جهانی شدند به گونه‌ای که دیگر کف ۱۲۰۰ دلار نیز نتوانست از قیمت دفاع کند.

 

هر چند چشم‌انداز افزایش تقاضای فیزیکی آسیا با نزدیک شدن به سال نوی میلادی و چینی عوامل حمایت از قیمت طلا هستند و حمایت تقاضای محافظه‌کارانه از طلا با ریسک‌های سیاسی از جمله رفراندوم ایتالیا (۴ دسامبر) دور از انتظار نیست این عوامل می‌توانند روند تغییرات را دستخوش تغییر کنند. حال باید منتظر ماند و دید که با آغاز به‌کار بازارهای طلای جهان از روز دوشنبه نرخ طلایی‌‌ترین ماده جهان چه خواهد شد.