فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای طرح‌های جدید اکتشافی ایمیدرو

در آذر ماه جاری برگزار می شود فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای طرح‌های جدید اکتشافی ایمیدرو مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: با پیشرفت فعالیت‌های اکتشافی ایمیدرو و روشن شدن وضعیت آنومالی‌ها، در آذر ماه جاری برای اجرای ۵ طرح اکتشافی، فراخوان جذب سرمایه‌گذار اعلام می‌شود. به گزارش مناقصه‌مزایده به […]

در آذر ماه جاری برگزار می شود

فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای طرح‌های جدید اکتشافی ایمیدرو

مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: با پیشرفت فعالیت‌های اکتشافی ایمیدرو و روشن شدن وضعیت آنومالی‌ها، در آذر ماه جاری برای اجرای ۵ طرح اکتشافی، فراخوان جذب سرمایه‌گذار اعلام می‌شود.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، علی‌اصغرزاده افزود: ایمیدرو براساس استراتژی‌های خود از سال ۹۳ تصمیم به توسعه اکتشافات معدنی گرفت که دو هدف داشت یکی با هدف تأمین خوراک صنایع داخلی و دیگری برای توانمندسازی بخش خصوصی بود.

 وی ادامه داد: در این راستا ایمیدرو ابتدا تصمیم به اکتشاف در سطح بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از پهنه‌های اکتشافی گرفت که طی دو سال اخیر از سطح ۲۵۰ هزار کیلومترمربع هم فراتر رفت و کار اکتشافی در ۲۵ استان کشور در ۳۲ پهنه آغاز شد.

اصغرزاده اظهار کرد: با انجام فعالیت‌های اکتشافی توسط ایمیدرو، بیش از ۳۰۰ آنومالی شناسایی شد که می‌توانند سرمنشأ اکتشافات منابع معدنی ذی‌قیمتی برای کشور باشند که عمدتاً در بخش فلزی است.

وی گفت: از بین آنومالی‌های شناسایی شده فوق، تعدادی در اولویت قرار گرفت که شاخص‌های مناسب‌تری داشتند و قرار شد این آنومالی‌‌ها را با سرعت بیش‌تری کار کنیم و اکنون که در نیمه‌دوم سال ۹۵ هستیم، برخی از این آنومالی‌های اولویت دار در حال ورود به فازهای تفضیلی می‌شوند که نشان از پیدایش منابع جدید حداقل در ۵ ماده معدنی است.

وی افزود: یکی از کارهایی که کردیم، بومی‌سازی اکتشاف در نقاط مختلف کشور است و حتی توسط متخصصان داخلی و خارجی برای نیروهای بومی آموزش‌هایی برگزار کردیم و عمدتاً تلاش کردیم از توانمندی‌های بخش خصوصی کشور در اکتشاف استفاده کنیم ضمن این‌که در سال‌های گذشته عمده کار‌‌ها برون‌سپاری و از طریق بخش خصوصی بوده است.

اصغرزاده در ادامه با بیان این‌که سیاست ایمیدرو واگذاری تمام امور از جمله فرآوری به بخش خصوصی است، تصریح کرد: بعد از این‌که ایمیدرو ریسک معادن را کاهش داد، بخش استخراج یا مراحل بعدی را به بخش خصوصی واگذار می‌کند.

وی ادامه داد: فرآوری، گلوگاه بخش معدن است و باید تأکید زیادی در این بخش داشته باشیم؛ از همین رو لازم است از شرکت‌های معتبر خارجی برای ارتقای دانش استفاده شود.

مدیر اکتشاف ایمیدرو گفت: براساس قانون، استخراج، بهره‌برداری و فرآوری معادن بزرگ بر عهده بخش خصوصی است.

اصغرزاده بر لزوم تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه تأکید کرد و افزود: اگر به سمت استفاده از دانش خارجی و شرکت‌های صاحب تکنیک می‌رویم، حتماً با استفاده از یک کارگروه داخلی و کمک دانشگاه‌های کشور خواهد بود تا شاهد انتقال دانش به کشور باشیم.

وی همچنین بخش دولتی و خصوصی را مکمل یکدیگر دانست و گفت: اگر در بخش‌هایی از فعالیت‌ها دولت حضور دارد، به این دلیل است که بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری حضور نیافته است مانند توسعه اکتشافات معدنی که ایمیدرو وارد شده است. معتقدیم بخش خصوصی کشور باید رشد کند و بتواند مسؤولیت‌های بزرگ را عهده دار شود.

همچنین در این زمینه داریوش‌اسماعیلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مهم‌ترین کار در بخش معدن اکتشاف است که ایمیدرو در اکتشافات فعالیت‌های مهمی را شروع کرده است؛ باید بپذیریم که مانند همه جای دنیا، اکتشافات پایه باید توسط دولت‌‌ها انجام شود و مراحل بعدی را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی افزود: بخش اکتشافات در گذشته موفق نبوده و تاکنون کم‌تر از ۱۰ درصد مساحت کشور اکتشاف شده و آن هم سطحی بوده است.

 

اسماعیلی ادامه داد: بعد از اکتشافات معدنی، استراتژی نظام و دولت، جلوگیری از خام‌فروشی، انجام فرآوری و ایجاد صنایع معدنی است که هم بخشی از مشکل اشتغال کشور حل خواهد شد و هم برای کشور ارزآوری خواهیم داشت.