بارش برف پازل سوخت رسانی کشور را به هم ریخت

دمل ضعف مدیریت سرباز کرد بارش برف پازل سوخت رسانی کشور را به هم ریخت گروه انرژی- بارش برف و سرمای زمستانه که زودتر از موعد سایه‌‌اش را بر سر استان‌های کشور پهن کرد، طی هفته گذشته منجر به تعطیلی کامل برخی از شهر‌‌‌ها شد. درحالی که قطب انرژی کشور در کمین رقیب دیرینه خود […]

دمل ضعف مدیریت سرباز کرد

بارش برف پازل سوخت رسانی کشور را به هم ریخت

گروه انرژی- بارش برف و سرمای زمستانه که زودتر از موعد سایه‌‌اش را بر سر استان‌های کشور پهن کرد، طی هفته گذشته منجر به تعطیلی کامل برخی از شهر‌‌‌ها شد. درحالی که قطب انرژی کشور در کمین رقیب دیرینه خود یعنی قطر نشسته و تمام تلاش خود را برمبنای افزایش برداشت‌های گازی خود گذاشته است، با فرارسیدن پاییز و سرمای بی‌سابقه در چند روز گذشته، عملاً با افت فشار گاز برخی مناطق با قطعی مواجه شد. براساس گزارش‌های منتشر شده حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب با توسعه و راه‌اندازی فازهای پارس جنوبی راندمان تولید گاز افزایش یافته است. در چنین شرایطی که انتظار می‌رفت در حوزه گازرسانی کشور با افت فشار و قطعی مواجه نشود ولی این خواسته برآورده نشد و شهرهای شمال و غرب کشور را با قطع گاز صنایع و نیروگاه‌های برق و همچنین شهروندان و مشترکان مواجه کرد. علاوه بر این، تمامی مراکز عرضه گاز سی‌ان‌جی استان مازندران تعطیل شدند. این چالش به بخش گاز اکتفا نکرد و همچنین میزان دسترسی مردم به آب و برق را نیز دچار وقفه کرد.

نفت سفید که تا پیش از این تنها در مناطق فاقد گاز طبیعی خریدار داشت، به دنبال افت فشار گاز به نیاز فوری و حیاتی بخشی از شهروندان این مناطق تبدیل شد.

ایرنا در این خصوص نوشت؛ مکان‌های عرضه این نوع نفت هم شاهد هجوم تعداد زیادی از مردم و تشکیل صف‌های طولانی بودند.

بسیاری از خانوارهای مناطق جنوبی بابل و جنوب‌شرقی آمل بخاری‌های نفتی و چراغ‌های نفت‌سوزی را از سال‌ها پیش روانه انباری کرده بودند، بیرون آوردند تا در زمان قطعی گاز و سرمای طاقت‌فرسای چند درجه زیر صفر استفاده کنند.

براساس اعلام شرکت گاز مازندران، سرمای کم‌سابقه پاییزی و افزایش میزان مصرف، سبب افت فشار گاز در مسیر انتهایی لوله اصلی گازرسانی استان شد که شهرستان آمل و بابل در کانون قطعی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران هشدار داد که در صورت صرفه‌جویی نکردن شهروندان ممکن است با افزایش مصرف گاز تعداد بیش‌تری از شهروندان قطع شود.

قطعی گاز همزمان با سرمای زیر صفر در عین حال کاسه صبر برخی از شهروندان بابلی را سرریز و آنان را روانه شرکت گاز شهرستان کرد.

شهروندان که برای پیگیری علت قطعی گاز مراجعه کردند با وجود تأکید مسؤولان بر افت فشار، خواستار چاره‌اندیشی در این باره شدند.

برخی از شهروندان نیز بر این تصور بودند که کارکنان شرکت گاز در انجام وظیفه‌شان دچار تعلل شدند و ازاین که آنها نتوانستند پس از چند ساعت قطعی گاز مشکل را رفع کنند، انتقاد می‌کردند.

قطعی گاز در عین حال سبب تعطیلی بعضی از نانوایی‌های بابل شد. این نانوایی‌‌‌ها که با وجود هشدارهای قبلی فکری برای سوخت جایگزین نکرده بودند، قادر به پخت نان نبودند.

افزایش مصرف گاز بخش خانگی به ٢٢٠ میلیون مترمکعب

مصرف گاز بخش خانگی کشور، نسبت به مدت مشابه پارسال شاهد بیش از ٢٢٤ میلیون مترمکعب افزایش بود.

سعیدمؤمنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، اظهار کرد: ٥٦٠ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف شد که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه پارسال با ٣٣٦ میلیون مترمکعب، شاهد ٢٢٤ میلیون مترمکعب افزایش بوده است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران افزود: هم اکنون در مجموع بیش از ٧٠٠ میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید و مصرف می‌شود.

 وی ادامه داد: خوشبختانه هم اکنون مشکلی در بخش‌های تولید و انتقال گاز وجود ندارد.

 مؤمنی تأکید کرد: با توجه به میزان برودت هوا و رسیدن دمای ٢٣ مرکز استان کشور به زیر صفر شاهد افزایش مصرف گاز بخش خانگی بوده‌ایم.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران درباره گازرسانی به استان مازندران گفت: در تعدادی از شهرهای استان مازندران شاهد ثبت دمای منفی ٢٠ درجه و افزایش چشمگیر گاز بوده‌ایم.

 وی ادامه داد: افزایش مصرف گاز بخش خانگی سبب شد که گاز ١٤٠ هزار مشترک در بخش‌هایی از شهر بابلسر، آمل و بابل استان مازندران قطع شود.

 

مؤمنی افزود: این تعداد حدود ۴ درصد از دو میلیون مشترک استان مازندران را به خود اختصاص می‌دهند.