هند آماده امضای قرارداد میدان گازی «فرزاد» می‌شود

هند آماده امضای قرارداد میدان گازی «فرزاد» می‌شود کنسرسیوم شرکت‌های هندی به ریاست شرکت او‌ان‌جی‌سی‌ویدش(ONGC) برای امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزادب تا پایان ژانویه (دی‌-بهمن) آماده می‌شود. به گزارش ایرنا، یک مقام ارشد وزارت نفت هند گفت: هند و ایران با داشتن روابط راهبردی و تاریخی، عزم جدی برای رفع مشکلات و مسایل مالی […]

هند آماده امضای قرارداد میدان گازی «فرزاد» می‌شود

کنسرسیوم شرکت‌های هندی به ریاست شرکت او‌ان‌جی‌سی‌ویدش(ONGC) برای امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزادب تا پایان ژانویه (دی‌-بهمن) آماده می‌شود.

به گزارش ایرنا، یک مقام ارشد وزارت نفت هند گفت: هند و ایران با داشتن روابط راهبردی و تاریخی، عزم جدی برای رفع مشکلات و مسایل مالی برای امضای قرارداد طرح توسعه فرزادب تا ژانویه سال جاری را دارند.

وی تصریح کرد دولت هند برای اطمینان از این امر یک کمیته مشورتی تشکیل داده است.

روزنامه‌های هند به نقل از محمدمشکین‌فام، مدیرشرکت نفت و گاز پارس که مسؤولیت توسعه میدان گازی فرزادب را به عهده دارد نوشتند در صورتی که دو کشور در زمان تعیین شده به توافق نرسند، طرح توسعه این میدان به شرکت بین‌المللی دیگری واگذار می‌شود.

این اظهارات در حالی منتشر می‌شود که شماری از کارشناسان اقتصادی و نفتی هند در روزهای اخیر با اشاره به علاقه‌مندی شرکت‌های نفتی چینی و اروپایی برای سرمایه‌گذاری در میدان‌های گازی و نفتی ایران گفتند شرکت‌های نفتی هند در صورت تعلل بیش‌تر، فرصت بی‌نظیر سرمایه‌گذاری درمیدان گازی فرزادب را از دست می‌دهند.

به گفته این افراد، پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشروط ۱۰ میلیارد دلاری شرکت‌های هندی در میدان گازی فرزادب باتوجه به پیشنهادهای شرکت‌های فرانسوی و چینی برای سرمایه‌گذاری بیش‌تر و با شرایط بهتر دراین میدان گازی، شرایط را برای هندی‌‌‌ها دشوار کرده است.

یک کارشناس نفتی معتقد است شرکت‌های نفتی هند در حال از دست دادن فرصت بی‌نظیر طرح توسعه میدان گازی فرزادب هستند.

آجوی.کی.داس نیز با انتشار مطلبی در هفته‌نامه معدن کریمر افزود: ایران سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری شرکت‌های هندی در این میدان را با توجه به علاقه‌مندی شرکت‌های چینی و اروپایی برای سرمایه‌گذاری بیش‌تر در این میدان را کافی نمی‌داند.

وی با اشاره به سخنان مقامات هندی نوشت ماه گذشته یک هیأت هندی پس از بازگشت از ایران اعلام کرد که مقامات نفتی ایران تا ۳۱ اکتبر برای تصمیم هند برای سرمایه‌گذاری هند در فرزادب زمان تعیین کردند.

یک مقام هندی نیز گفت که دولت ایران سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری شرکت‌های هندی را در مقایسه با پیشنهادهای شرکت‌های چینی و فرانسوی برای توسعه این میدان را ناچیز می‌دانند.

وی افزود: شرکت‌های توتال فرانسه و شرکت ملی چین علاقه زیادی برای سرمایه‌گذاری در فرزادب به صورت کنسرسیوم در ایران دارند.

مقامات هندی همچنین با اشاره به گزارش رسانه‌های ایران اعلام کردند دولت ایران تصمیم گرفته که مذاکرات دوجانبه با مقامات هندی برای توسعه میدان گازی فرزادب را با هند به مدت دو ماه دیگر تمدید و در صورت نرسیدن به نتیجه آن را به مناقصه بگذارد.

دولت هند چندی پیش اعلام کرد قرارداد توسعه میدان فرزادب با ذخایر تقریبی ۱۸٫۷۵ تریلیون فوت مکعب گاز تا ماه مارس ۲۰۱۷ (اسفند) بین تهران و دهلی‌نو امضا می‌شود.

در بخشی از بیانیه دولت هند آمده است شرکت «او.وی.ال» درحال آماده کردن یک طرح جامع برای توسعه این میدان و کار بر روی فرمول قیمت گذاری است.

کنسرسیومی متشکل از شاخه خارجی شرکت نفت و گاز طبیعی هند (OVL)، ایندین‌اویل (IOC) و اویل‌ایندیا در سال ۲۰۰۸ به کشف گازی فرزاد ب کمک کردند اما به دلیل تحریم‌های غرب علیه ایران، برای استخراج گاز از آن درخواستی مطرح نکردند.

در سپتامبر ۲۰۱۴، ایران با اشاره به تأخیر شرکت‌های هندی در توسعه میدان فرزادب، این میدان را در فهرست میادینی قرارداد که قرار است برای آنها مناقصه برگزار شود. در آوریل ۲۰۱۵، تیمی از وزارت نفت هند به ایران سفر کرد تا با مقامات کشور برای انعقاد قرارداد توسعه این میدان گفت‌وگو کند.

دارمندراپرادهان، وزیر نفت و گاز طبیعی هند خرداد امسال با بیان این‌که گفت‌وگو بین کنسرسیومی از شرکت‌های هندی با ایران برای امضای توافقنامه توسعه میدان گازی فرزادب ادامه دارد اظهار امیدواری کرد که این مذاکرات در ۶ ماه آینده به نتیجه برسد.

وی افزود: ایران تأییدیه کلی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های هندی در فرزادب داده ولی هیچ‌گونه قراردادی تاکنون بین دو کشور امضا نشده است.

وزیر نفت و گاز طبیعی هند گفت که شرکت‌های هندی به‌دنبال دریافت تعرفه‌های مقرون به صرفه و مشوق‌های اقتصادی در این طرح هستند.

 

هند دومین خریدار بزرگ نفت ایران پس از چین است و در دوران پس از لغو تحریم‌ها به دنبال راه‌هایی برای تعمیق روابط خود با ایران است.