مداحان ایرانی و قاب جنگ سوریه

    خوانندگان مذهبی، مداحان، جایگاه منحصر به فردی در چشم‌انداز سیاسی ایران دارند. آنها در اجتماعات مذهبی سخنرانی و مداحی می‌کنند به خصوص در طول ماه محرم، هنگامی که مسلمانان شیعه سوگوار شهادت امام سوم خود حسین(ع) هستند. مداحان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک طبقه سیاسی قدرتمند هستند. تلاش‌های اخیر آنها […]

    خوانندگان مذهبی، مداحان، جایگاه منحصر به فردی در چشم‌انداز سیاسی ایران دارند. آنها در اجتماعات مذهبی سخنرانی و مداحی می‌کنند به خصوص در طول ماه محرم، هنگامی که مسلمانان شیعه سوگوار شهادت امام سوم خود حسین(ع) هستند. مداحان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک طبقه سیاسی قدرتمند هستند. تلاش‌های اخیر آنها حیاتی‌‌‌ترین دستور کار در جمهوری اسلامی ایران است تا انگیزه‌های مذهبی و معنوی به هزاران نفر از مبارزان شیعه در سوریه فرستاده شود.

به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، به گفته محمدفراهانی، رییس سازمان بسیج مداحان، بسیاری از مداحان خواستار رفتن به سوریه هستند تا برای مبارزان شیعه مداحی کنند. فراهانی گفت که این مداحان در دمشق در مسجد سیده‌زینب و مسجد سیده‌رقیه برنامه اجرا کرده‌اند. فراهانی اشاره کرد که مداحانی که همراه با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سوریه سفر کرده‌اند مسؤول عملیات خارجی این سازمان در عراق، سوریه و لبنان هستند. فراهانی مدعی است که حضور مداحان و مراسم آنها «قدرت و انگیزه» مبارزان را افزایش داده و «روحیه مبارزه» آنها را تقویت می‌کند. شنوندگان آنها افرادی منفعل نیستند بلکه در مراسم سینه‌زنی و زنجیرزنی شرکت می‌کنند و شعارهایی ریتم‌دار را سر می‌دهند.

استفاده از مداحان برای افزایش روحیه مبارزان نشان می‌دهد که تهران چگونه تلاش‌های جنگی خود را در سوریه شکل می‌دهد. این منطقه ژئوپلیتیک برای دفاع از رییس‌جمهور سوریه بشار اسد، به خوبی پوشش داده شده است. سوریه قدیمی‌‌‌ترین متحد عرب ایران است و به مانند کریدوری برای حمایت ایران به همراه جنبش حزب‌ا… در لبنان، عمل می‌کند. بدون در نظر گرفتن چنین دلایلی، تلاش‌های نظامی ایران در سوریه، بدون شک شامل شرایط مذهبی نیز می‌شود. علاوه بر این‌‌ها ۳ دهه قبل سوریه تنها کشور عربی بود که در طول جنگ تحمیلی ۸ ساله از ایران حمایت کرد.

بنابراین جای تعجب ندارد که ایران یک کشور عمدتاً شیعه، انتخاب کند که شکل جنگ در سوریه با شرایط مذهبی شیعه در ایران، هماهنگ باشد. مبارزان شیعه ایرانی و دیگر شیعیان در سوریه خود را «مدافعان حرم» می‌نامند به ویژه در دفاع از حرم سیده زینب. برای شیعیان زیارتگاه‌های اهل بیت پیامبر از نظر مذهبی و سیاسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در مقابل این رفتار مورد قبول سنی‌‌ها نیست و اغلب قسم خورده‌اند که این مکان‌ها را از بین ببرند. رزمندگان ایرانی کشته شده در جنگ سوریه «شهید» نامیده می‌شوند و همان مقام و منزلتی را دارند که شهیدان جنگ ایران و عراق، یکی از خونین‌‌‌ترین جنگ‌های قرن بیستم، دارند. جنگی که هنوز بعد از گذشت ۳۰ سال، هنوز نفوذ فراوانی در سیاست داخلی ایران دارد.

مفهوم ارسال اجراکنندگان برنامه‌ها برای بالا بردن روحیه نیروهای مستقر در خارج از کشور به ایران محدود نمی‌شود. به عنوان مثال سازمان ارایه خدمات برای تقویت روحیه نیروهای آمریکایی در خارج از کشور در سال ۱۹۴۱ تأسیس شد. هنرمندانی مانند باب‌هوپ در جنگ جهانی دوم و استفان کولبرت در عراق در سال ۲۰۱۰ از این نمونه‌ها هستند. این هنرمندان شوخ طبعی‌های ملایم خود را برای سربازان هدیه می‌بردند اما این نوع برنامه‌ها به‌طور ویژه با اهداف مذهبی جمهوری اسلامی در جنگ داخلی سوریه در تضاد هستند. در عوض بسیاری از مبارزان به دنبال مبلغانی مذهبی هستند که روی عقاید آنها در انتخاب راهی که هزاران مایل از خانه دورشان کرده است، تأکید کنند.

مداحان مذهبی ایران با داستان‌هایی از ایثار و شهادت اهل بیت پیامبر به سادگی هشدار می‌دهند که چه اتفاقاتی خواهد افتاد اگر دولت سوریه از هم فروبپاشد: در وهله اول، اسلام‌گراهای سنی، شیعیان را نابود خواهند کرد. علوی‌‌ها و دیگر اقلیت‌ها در جوار زیارتگاه‌ها از بین خواهند رفت. فراهانی مخالفان رژیم سوریه را تکفیری‌ها می‌نامد -مسلمانانی که دیگر مسلمانان را مرتد می‌دانند- و می‌گوید که او معتقد است مداحان «تأثیر مثبتی در جهاد» علیه آنها خواهند داشت.

فراهانی همچنین می‌گوید که تلاش مداحان مذهبی در سوریه داوطلبانه است. هیچ‌کس آنها را وادار به رفتن به سوریه نکرده است. رهبر معظم ایران، آیت‌ا…خامنه‌ای، مداحان را تشویق می‌کند که نقش بزرگتری در سوریه و در ایران بازی کنند. «مداحانی که برای دفاع از حرم مداحی می‌کنند کار بسیار ارزشمندی انجام می‌دهند و شکی در آن نیست.» آیت‌ا…خامنه‌ای در سخنرانی خود در جمع مداحان مذهبی گفت: «علاوه بر این کار مهم‌تری نیز وجود دارد و آن تقویت اعتقادات جوانان است. دشمن در حال کار روی اعتقاد به اسلام، اعتقاد به اثربخشی نظام اسلامی و اعتقاد به ادامه یک سیستم اسلامی است.»

 

سعید حدادیان، یکی از مداحان بنام اهل‌بیت است. سفر او در ماه ژانویه به سوریه، رسانه‌های ایران را شگفت‌زده کرد. او اولین مداح مذهبی نبود که به سوریه سفر می‌کرد اما انتشار عکس‌هایی از او در حالی که لباس نظامی پوشیده بود و پخش ویدیویی از او در حال مداحی برای مدافعان حرم، آغازگر دوره جدیدی برای مداحان بود. با افزایش نفوذ سیاسی آنها و عدم وجود پایانی برای جنگ داخلی سوریه، به نظر می‌رسد که نقش آنها در جنگ سوریه همچنان افزایش پیدا کند.