درخواست دولت از مجلس برای اولویت بررسی لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا

معاون امور مجلس رییس‌جمهوری اعلام کرد درخواست دولت از مجلس برای اولویت بررسی لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا معاون امور مجلس رییس‌جمهوری گفت: دولت خواستار در اولویت قرار گرفتن بررسی لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در مجلس شورای اسلامی است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی معاونت […]

معاون امور مجلس رییس‌جمهوری اعلام کرد

درخواست دولت از مجلس برای اولویت بررسی لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا

معاون امور مجلس رییس‌جمهوری گفت: دولت خواستار در اولویت قرار گرفتن بررسی لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، حسینعلی‌امیری اظهار داشت: هیأت وزیران موافقت نمودند که این لایحه با اولویت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

وی افزود: نامه تقاضای اولویت برای لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا امروز برای دکتر لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

معاون پارلمانی رییس‌جمهوری ابراز امیدواری کرد که با توجه به مشکلات فراوانی که آلودگی محیط‌زیست برای اقشار مختلف مردم به‌ویژه در شهرهای بزرگ دارد، این لایحه با همکاری نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هرچه زودتر به قانون تبدیل شود.

**مقابله با آلودگی محیط‌زیست یک امر ملی است

وی تأکید کرد: مقابله با آلودگی محیط‌زیست یک امر ملی است و همه قوا و دستگاه‌های حکومتی، بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد باید به‌صورت منسجم و برای تحقق یک هدف مشترک همکاری کنند.

به گفته امیری این لایحه هم اکنون به‌صورت عادی در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.

وی اظهار داشت: با توجه به گذشت بیش از دو دهه از اجرای قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و همچنین شدت یافتن آلودگی هوا در کشور و بروز پدیده‌هایی نظیر گرد و غبار، تغییر اقلیم و امواج الکترومغناطیس، اصلاح این قانون برای برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت آن ضروری است.

لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۳ در ۲۹ ماده تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

در بخشی از این لایحه اصلاحی آمده است: هر وسیله نقلیه موتوری که به‌کار گرفته می‌شود باید دارای گواهینامه مخصوصی مبنی بر رعایت حد مجاز خروج آلوده‌کننده‌های هوا و صوت باشد. اخذ گواهینامه موضوع این ماده برای دارندگان یا مالکان خودروهای سواری شخصی یا موتورسیکلت با سن بیش از ۳ سال الزامی است. گواهینامه‌های مذکور به صورت سالانه توسط مراکز مورد تأیید سازمان حفاظت محیط‌زیست که توسط شهرداری‌ها و بخش خصوصی ایجاد می‌شود، صادر می‌گردد.

براساس یکی از تبصره‌های این لایحه افرادی که با وسایل نقلیه موتوری با سطح آلایندگی غیرمجاز تردد می‌نمایند به ۳ برابر جریمه مرتبط در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی جریمه خواهند شد و در صورت تکرار تخلف مشابه در روزهای دیگر، علاوه بر جریمه یاد شده، گواهینامه آنان به مدت ۶ ماه ضبط می‌گردد.

 

در این لایحه درباره برخی دیگر از مراکز آلاینده آمده است: در صورتی که صاحبان و مسؤولان کارخانجات، کارگاه‌ها، نیروگاه‌ها و سایر واحدهای تولیدی، خدماتی و معدنی آلوده کننده ظرف مهلت تعیین شده مبادرت به رفع آلودگی یا ممانعت از کار و فعالیت مراکز مربوط ننمایند، سازمان حفاظت محیط‌زیست موظف است در پایان مهلت مقرر رأساً از ادامه فعالیت آنها جلوگیری به عمل آورد.