اجرای ساختمان‌های سبز نیازمند منابع مالی و الگوی مناسب

اجرای ساختمان‌های سبز نیازمند منابع مالی و الگوی مناسب رییس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان این‌که موضوع توسعه پایدار باید مطالبه جامعه قرار گیرد، گفت: راه‌اندازی کمپین ساختمان پایدار نقش مؤثری در تقویت مطالبه‌گری مردم در این زمینه دارد. به گزارش صما، محمدمهدی‌گلمکانی افزود: یکی از اهداف سازمان متبوع ما تشویق […]

اجرای ساختمان‌های سبز نیازمند منابع مالی و الگوی مناسب

رییس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان این‌که موضوع توسعه پایدار باید مطالبه جامعه قرار گیرد، گفت: راه‌اندازی کمپین ساختمان پایدار نقش مؤثری در تقویت مطالبه‌گری مردم در این زمینه دارد.

به گزارش صما، محمدمهدی‌گلمکانی افزود: یکی از اهداف سازمان متبوع ما تشویق و مشارکت معنادار مردم و استفاده از ظرفیت‌های مردم برای ارتقای محیط‌زیست در جامعه است.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: مثلاً در بحث ساختمان‌های سبز یا دوستدار محیط‌زیست، بسیاری معضلاتی نظیر فقدان منابع مالی را به عنوان یک مانع اصلی برسر راه اجرایی شدن این اهداف مطرح می‌کنند این درحالی است که در بسیاری موارد شاهد آن هستیم که منابع موجود است اما نیاز به الگو و نمونه برای اقدام در این زمینه وجود دارد.

رییس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان این‌که این سازمان همسو با اهداف کمپین ساختمان پایدار تاکنون اقدامات متعددی انجام داده است در همین حال خاطرنشان ساخت: بحث رتبه‌بندی ساختمان‌های دوستدار محیط‌زیست ازجمله اقدامات این سازمان بوده است به‌طوری که این الگو با مطالعه استانداردهای بین‌المللی صورت گرفته است و رتبه‌بندی ساختمان‌های دوستدار محیط‌زیست براساس معیارهایی نظیر فضای سبز، پسماند، مصالح، انرژی و مدیریت آب، استراکچر و زیبایی صورت گرفته است.

گلمکانی با تأکید براین امر که با اجرایی این طرح استقبال گسترده‌ای از سوی مردم صورت گرفته است، تأکید کرد: از ابتدای سال گذشته تا کنون حدود ۱۰، ۱۵ ساختمان متقاضی انجام ممیزی شده‌اند و یک ساختمان هم لوح طلایی دوستدار محیط‌زیست در منطقه ۵ را دریافت کرد.

وی ادامه داد: علاوه براین ساختمان دیگری در منطقه ۴ لوح نقره‌ای گرفت و دو ساختمان دیگر نیز در منطقه ۲ و ۹ نیز لوح برنز دریافت کردند وهمچنین یک ساختمان در منطقه ۲۲ لوح گواهینامه گرفت.

رییس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان این‌که این نوع اقدامات باعث شده که این ساختمان‌ها به عنوان یک نماد و الگویی مروج ساختمان پایدار باشند، همچنین گفت: برای معرفی ساختمان‌های دوستدار محیط‌زیست با شرایط بومی خاص همه شهروندان بدون مداخله و حمایت هیچ ارگانی وارد گود شده‌اند و این امر ناشی از فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته در این راستا است.

وی در تشریح ساختمان منطبق با محیط‌زیست پایدار تأکید کرد: ساختمان‌هایی که براساس این الگو‌ها ساخته می‌شوند کمترین آلودگی را ایجاد می‌کنند و ماحصل این فرایند به گونه‌ای است که بیش‌ترین استفاده را شهروندان را می‌برند.

وی با تأکید براین امر که ساختمان‌های پایدار هستند که شهر را می‌سازند، گفت: دولت هم باید نقش حاکمیتی خود را ایفا و تسهیلات لازم را در این زمینه اعطا کند.

 

گفتنی است، محمدمهدی‌گلمکانی رییس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در جریان بازدید از غرفه «صما» در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات، ضمن استقبال از راه‌اندازی کمپین «ساختمان پایدار، محیط‌زیست پایدار» از سوی مجتمع رسانه‌ای ساختمان (صما-مجله ساختمان)، با امضای لوح‌ این کمپین‌ حمایت خود را از این جریان رسانه‌‌ای اعلام کرد.