وجود بیش از ۱۵۰میلیون سیم‌کارت، دستاوردی برای تحقق دولت همراه

وجود بیش از ۱۵۰میلیون سیم‌کارت، دستاوردی برای تحقق دولت همراه واگذاری بیش از ۱۵۰ میلیون سیم‌کارت تلفن همراه در کشور از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تا پایان شهریورماه امسال(۳ سال)دستاورد دیگری از دولت تدبیروامید برای تحقق دولت همراه و دسترسی آزاد به اطلاعات است. به گزارش ایرنا، جدید‌‌‌ترین گزارش دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی […]

وجود بیش از ۱۵۰میلیون سیم‌کارت، دستاوردی برای تحقق دولت همراه

واگذاری بیش از ۱۵۰ میلیون سیم‌کارت تلفن همراه در کشور از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تا پایان شهریورماه امسال(۳ سال)دستاورد دیگری از دولت تدبیروامید برای تحقق دولت همراه و دسترسی آزاد به اطلاعات است.

به گزارش ایرنا، جدید‌‌‌ترین گزارش دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشان می‌دهد، در مدت گفته شده ۱۵۰ میلیون و ۳۶۵ هزار و ۵۵۱ سیم‌کارت تلفن همراه از سوی اپراتورهای تلفن همراه کشور در اختیار مردم ایران قرارداده شده است.

بر اساس این گزارش تعداد ۷۸ میلیون و ۶۶۸ هزار و ۳۳ سیم‌کارت از مجموع سیم‌کارت‌های واگذارشده در بازه زمانی مذکور فعال بوده‌اند و ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه کشور تا پایان شهریورماه امسال ۹۸٫۷۲ درصد اعلام شده است.

براساس این گزارش، تعداد مشترکان پهن باند سیار کشور تا پایان شهریورماه امسال ۲۳ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۷۴۸ مشترک هستند.

تحقق «دولت الکترونیک» و «دولت همراه» دو سیاست کلیدی دولت یازدهم است که همواره از آغاز به‌کار آن مورد تأکید حسن‌روحانی، رییس‌جمهوری بوده است.

چنان‌که رییس‌جمهوری در دیداری که ۱۶ فروردین ماه امسال با مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت، بر ضرورت تلاش برای اجرای کامل دولت الکترونیک در کشور تأکید کرد و گفت: دولت الکترونیک یکی از راه‌های مبارزه با فساد در کشور است.

محمودواعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم در دهم مهرماه امسال نیز، دستیابی به دولت الکترونیک و دولت همراه را دو اولویت مهم برنامه‌های این وزارتخانه عنوان کرد.

چیستی دولت همراه

پیشرفت‌های چشمگیری که در سال‌های اخیر به ویژه در بخش فناوری‌های بی‌سیم سیار ایجاد شده، راه‌های جدیدی را برای خدمت ‌رسانی راحت‌تر و کم‌هزینه ‌تر نهادهای دولتی به شهروندان فراهم کرده که به مجموع این راهکار‌‌‌ها «دولت همراه یا M-Government» گفته شده است.

دولت همراه پیاده‌سازی و کاربردی کردن انواع فناوری‌های سیار و بی‌سیم، تجهیزات، سرویس‌‌‌‌ها و کاربردهای مرتبط با آن، با هدف ارتقا سطح ارایه خدمات بین همه اجزا و نهادهای جامعه، از شهروندان گرفته تا بخش تجاری و اداره‌های دولتی است.

گفته شده دولت همراه یکی از شاخه‌های مهم دولت الکترونیکی در هزاره سوم است.

کارشناسان معتقدند فناوری دولت همراه گام مهمی است تا شهروندان در هرزمان و مکانی که نیاز به دریافت خدمتی دارند بدون صرف وقت و هزینه‌ای دوچندان و در کوتاه‌‌‌‌ترین زمان ممکن خدمت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

تحقق دولت الکترونیک پیش شرط دولت همراه

دولت الکترونیک استفاده از فناوری‌های تازه ارتباطی و اطلاعاتی به ویژه اینترنت برای ارایه خدمت به شهروندان با کم‌ترین هزینه و رضایتمندی بیش‌تر است.

در همین رابطه معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران ۱۸ بهمن ماه سال گذشته در گفت‌وگو با ایرنا گفت: موضوع دولت الکترونیک که دولت نگاه ویژه‌ای به آن دارد، ایجاد تحول، بازآفرینی، بازمهندسی، بهبود کارایی و اثر بخشی نظام اداری ایران است.

رضاباقری‌اصل، دولت الکترونیک را راهکار میانبری برای ایجاد تحول در نظام اداری کشور براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب معرفی کرده بود که ذیل اصل ۴۴ قانون اساسی است.

هنگامی که دولت الکترونیک در کشور پیاده‌سازی شود آن هنگام می‌توان به راحتی دولت همراه را محقق کرد.

بنابر اعتقاد برخی کارشناسان، تحقق دولت همراه علاوه بر آسایشی که برای شهروندان به همراه خواهد داشت بهره‌وری، سطوح بالاتر عملکردی و رضایت مشتری را به‌دنبال دارد.

تحقق دولت همراه سبب می‌شود ارتباط مشتریان با ارایه دهندگان خدمات به حداقل ممکن رسیده و به این ترتیب جلوی بسیاری از مفاسدی که در اثر ارتباط مشتری با ارایه دهنده خدمت رخ می‌دهد، گرفته شود.

یکی از مهم‌ترین وجه دولت یازدهم نسبت به دیگر دولت‌‌‌ها پای فشاری آن در برابر فساد است که تحقق دولت همراه گام مهمی در کنترل بسیاری از مفاسد اقتصادی خواهد بود.

کلام آخر

 

اعلام آمار واگذاری بیش از ۱۵۰ میلیون سیم‌کارت در کشور از سوی دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات این نوید را می‌دهد که آحاد جامعه ایران آمادگی لازم را برای دریافت خدمات دولت همراه دارند و اکنون بر متولیان امر است تا هرچه سریع‌تر نسبت به الکترونیکی کردن خدمات دستگاه‌های اجرایی اقدام کرده و دولت همراه را ممکن گردانند تا علاوه بر افزایش رضایت مردم زمینه‌های بروز فساد اداری را بخشکانند.