رشد ۱۵ درصدی ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالا طی آبان ماه

رشد ۱۵ درصدی ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالا طی آبان ماه طی آبان ماه سال جاری حدود دو میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۳ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که از نظر ارزش در مقایسه با مهرماه از رشد ۱۵ درصدی برخوردار شد. […]

رشد ۱۵ درصدی ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالا طی آبان ماه

طی آبان ماه سال جاری حدود دو میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۳ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که از نظر ارزش در مقایسه با مهرماه از رشد ۱۵ درصدی برخوردار شد.

به گزارش مناقصه‌مزایده از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، در این مدت تالار محصولات صنعتی و معدنی شاهد معامله حدود ۹۶۲ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال در دو بخش داخلی و صادراتی بود که از نظر حجم و ارزش در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل به ترتیب رشد ۲۲ و ۳۶ درصدی را تجربه کرد.

طی آبان ماه در تالار محصولات صنعتی و معدنی بیش از ۷۵۶ هزار تن انواع محصولات فولادی، ۱۶۵ هزار تن سنگ آهن، ۲۸ هزار تن انواع مس، ۱۰ هزار و ۶۶۰ تن آلومینیم، ۱۱۰۰ تن کک متالورژی، ۴۸۰ تن سولفور مولیبدن، ۴۴۰ تن شمش روی و ۱۲ تن کنسانتره فلزات گران‌بها مورد معامله قرار گرفت. در این ماه همچنین دو کیلوگرم شمش طلا در بورس معامله شد. در این تالار اکثر گروه‌های کالایی از جمله مس، فلزات گران‌بها، فولاد، سنگ‌آهن و روی با رشد معاملات مواجه شدند.

در این مدت همچنین بیش از ۹۰۴ هزار تن انواع کالا در تالار فرآورده‌های نفت و پتروشیمی در دو بخش داخلی و صادراتی مورد معامله قرار گرفت و ارزش معاملات انواع فرآورده‌های نفت و پتروشیمی در این تالار از مرز ۱۵ هزار میلیارد ریال عبور کرد.

براساس این گزارش، طی آبان ماه حدود ۳۰۵ هزار تن انواع قیر، ۲۲۳ هزار تن انواع مواد پلیمری، ۱۵۵ هزار تن وکیوم‌باتوم، ۹۴ هزار تن انواع مواد شیمیایی و ۶۹ هزار تن لوب‌کات توسط مشتریان خریداری شد. از دیگر فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی که در مدت مذکور معامله شد می‌توان به داد و ستد حدود ۳۸ هزار و ۸۹۰ تن گوگرد و ۸ هزار و ۳۳ تن عایق رطوبتی اشاره کرد.

لازم به ذکر است تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران طی آبان ماه شاهد معامله ۱۵۴ هزار تن جو دامی کشاورزان استان‌های مختلف کشور در قالب طرح قیمت تضمینی به ارزش بیش از یک‌هزار و ۱۲۵ میلیارد ریال بود. در این تالار همچنین ۴۰ هزار و ۷۵۰ تن گندم خوراکی و گندم دورم، ۴۰۰ تن کنجاله، ۷۵۰ تن شکر سفید، ۴۲۰۰ تن روغن خام و یک‌هزار و ۳۰۵ تن ذرت به‌صورت فیزیکی داد و ستد شد. در این ماه همچنین بیش از ۴۲ هزار تن ذرت در قالب طرح قیمت تضمینی و به‌صورت گواهی سپرده کالایی از موجودی انبارهای دو استان کرمانشاه و کردستان در مجموع به ارزش بیش از ۳۵۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

ارزش ۵ هزار میلیارد ریالی بازار مالی بورس کالا طی آبان ماه

بورس کالای ایران طی آبان ماه شاهد معامله بیش از ۵ هزار میلیارد انواع اوراق مالی در قالب گواهی سپرده کالایی و سلف موازی استاندارد بود. در ماهی که گذشت اوراق سلف موازی استاندارد پی وی سی، کنسانتره سنگ آهن، اوره، گندم و تیرآهن در بازار مالی داد و ستد شد. همچنین گواهی سپرده کالایی سکه و ذرت نیز از دیگر کالاهای معامله شده در این بازار بودند.

رشد ۶۸ درصدی حجم قراردادهای آتی سکه طلا

 

طی آبان ماه در حالی بیش از ۱۵۶ هزار قرارداد آتی سکه طلا با ارزشی افزون بر ۱۸ هزار میلیارد ریال از سوی معامله گران منعقد شد که در مقایسه با مهر ماه به ترتیب از نظر حجم و ارزش افزایش ۶۸ و ۶۹ درصدی را تجربه کرد. در این ماه افزون بر ۷۸ هزار قرارداد آتی سکه تحویل تیر ماه ۹۶، ۴۲ هزار قرارداد تحویل شهریور ماه ۹۶ و ۱۴ هزار قرارداد تحویل اردیبهشت ماه ۹۶ منعقد شد. قراردادهای آتی سکه تحویل ماه‌های آبان، دی و اسفند ۹۵ نیز به ترتیب با انعقاد ۸ هزار، ۷ هزار و ۵ هزار قرارداد در رده‌های بعدی قرار گرفتند.