همکاری‌های بین‌المللی در زمینه انرژی باید توافقی باشد

چیت چیان همکاری‌های بین‌المللی در زمینه انرژی باید توافقی باشد وزیر نیرو با اشاره به وجود چالش‌های مختلف در دنیا، ضرورت همکاری صادقانه و هماهنگی بیش‌تر میان دولت‌‌ها را مورد تأکید قرارداد و یادآور شد که همکاری‌های بین‌المللی در زمینه انرژی در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌بایست توافقی و براساس دستور کار مشترک انجام […]

چیت چیان

همکاری‌های بین‌المللی در زمینه انرژی باید توافقی باشد

وزیر نیرو با اشاره به وجود چالش‌های مختلف در دنیا، ضرورت همکاری صادقانه و هماهنگی بیش‌تر میان دولت‌‌ها را مورد تأکید قرارداد و یادآور شد که همکاری‌های بین‌المللی در زمینه انرژی در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌بایست توافقی و براساس دستور کار مشترک انجام پذیرد.

به گزارش ایرنا، حمیدچیت‌چیان، که در بیست‌وهفتمین اجلاس منشور جهانی انرژی در توکیو پایتخت ژاپن سخن می‌گفت، اظهار داشت: بهبود دسترسی به انرژی، تنوع منابع انرژی، امنیت انرژی، بهره‌وری انرژی و افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در زمره برنامه‌های استراتژیک و سیاست‌گذاری دولت‌های حاضر در اجلاس منشور بین‌المللی انرژی است.

وی تصریح کرد: بخش اعظمی از گرمایش زمین، تغییر اقلیم و فجایع طبیعی ناشی از فعالیت‌های بشری است و امروز همه این‌‌ها تبدیل به تهدیداتی اساسی برای سلامت بشر و محیط‌زیست شده‌اند.

وزیر نیرو ایران یادآور شد که این امر می‌تواند نشانه بسیار خوبی از وجود اجماع کلی در میان اعضای جامعه ملل در خصوص موضوعات متفاوت و مرتبط با انرژی باشد.

به گفته چیت‌چیان؛ امروز ارتباط میان انرژی، امنیت غذا و آب در زندگی امری انکارناپذیر است و به همین دلیل مسؤولیت خطیری بر عهده همه ما گذاشته شده است.

 

وی خاطرنشان کرد که انرژی برقابی به عنوان منبع انرژی تجدیدپذیر نقش مهمی در تولید برق در بسیاری از کشور‌ها ایفا می‌کند و کسی نمی‌تواند منکر نقش سوخت‌های فسیلی همچون نفت، گاز و گازوئیل در تولید انرژی، حداقل تا سال ۲۰۳۰ شود.