حمایت جدی دولت از بخش خصوصی معدن در صادرات

دبیرکل انجمن سنگ ایران خواستارشد حمایت جدی دولت از بخش خصوصی معدن در صادرات دبیرکل انجمن سنگ ایران معتقد است: امروز در فضای پسابرجام حضور واحدهای فرآوری معدن در بازارهای جهانی مستلزم حمایت جدی دولت در توانمند‌سازی و ایجاد ظرفیت صادراتی بخش خصوصی است. احمد شریفی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: کشورهای رقیب ایران در […]

دبیرکل انجمن سنگ ایران خواستارشد

حمایت جدی دولت از بخش خصوصی معدن در صادرات

دبیرکل انجمن سنگ ایران معتقد است: امروز در فضای پسابرجام حضور واحدهای فرآوری معدن در بازارهای جهانی مستلزم حمایت جدی دولت در توانمند‌سازی و ایجاد ظرفیت صادراتی بخش خصوصی است.

احمد شریفی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: کشورهای رقیب ایران در بازار سنگ‌های تزیینی و ساختمانی از ابزار حمایتی در قالب اختصاص خط اعتباری، تسهیلات ترجیحی، پوشش ریسک و اهدای جوایز صادراتی بهره می‌گیرند.

وی یکی از ابزارهای بازاریابی را حضور در نمایشگاه‌های اختصاصی این بخش در خارج از کشور عنوان کرد و افزود: تأمین بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی تخصصی از سوی رقیبان ایران موجب حضور فعال آنها در این عرصه می‌شود.

شریفی خواستار آن شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت بودجه لازم را برای ایجاد انبار کالاهای صادراتی در کشورهای هدف اختصاص دهد و علاوه برآن نسبت به برپایی نمایشگاه‌های اختصاصی برنامه‌ریزی کند.

دبیرکل انجمن سنگ ایران تأکید کرد، پیشرفت‌های صنعتی و معدنی کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی از تعامل دولت‌ها با تشکل‌های مردم نهاد و بخش خصوصی ناشی می‌شود، بنابراین امروز فعالان صنعت سنگ کشور اصلاح ساختار قانونی و نهادی این صنعت را با محوریت انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی درخواست دارند.

شریفی افزود: شکل‌گیری سازمان توسعه‌ای و تخصصی غیردولتی از ضرورت‌های این بخش به حساب می‌آید که امکان رقابت پذیری و ضمانت توسعه پایدار را به دنبال دارد و اکنون خلا آن در بخش احساس می‌شود.

وی گفت: معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی صنعت سنگ به هیچ‌ یک از نیازمندی‌های ذکر شده با وجود الزامات و ظرفیت‌های قانونی، توجهی ندارد و تداوم شرایط بحرانی برای فعالیت در این عرصه، آسیب جدی به دنبال خواهد داشت.

شریفی یادآور شد: امروز شمار زیادی از معادن سنگ تزیینی به دلیل شرایط گفته شده فعالیت خود را متوقف ساخته‌اند و بقیه معادن پایین تر از ظرفیت مندرج در پروانه کار می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: شورای سیاست گذاری صنعت سنگ که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شکل گرفته، تصویب کرده حقوق دولتی معادن براساس میزان بارگیری از معدن باید مطالبه شود، اما معاونت مزبور، هیچ‌گونه اقدام عملی در زمینه اجرایی کردن این مصوبه انجام نداده است.

دبیرکل انجمن سنگ ایران افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت حقوق دولتی معادن مربوط به سال ۱۳۹۲ را نسبت به ۱۳۹۱ بالغ بر ۱۰ برابر افزایش داده و حقوق دولتی سنگ‌های بارگیری نشده هم با جرایم سنگین مورد مطالبه است.

شریفی تأکید کرد: پایین بودن بهره‌وری تولیدات معادن کشور به دخالت و حمایت دولت نیاز دارد، اما به این موضوع توجهی نمی‌شود و با اقدامات غیرکارشناسی در تغییر مقررات مورد نظر، به ظرفیت تولیدات کیفی هم آسیب وارد می‌شود.

وی افزود: آمار‌ها نشان می‌دهد تولید معادن سنگ تزیینی در مدت ۵ سال گذشته روند نزولی یافته و از ۱۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۰ اکنون به ۱۱ میلیون تن رسیده است.

دبیرکل انجمن سنگ ایران خاطرنشان کرد: چنانچه وزارت صنعت، معدن و تجارت به وضع عوارض برای صادرات سنگ کوپ (نیمه فرآوری شده) اقدام کند، توان تولید کم رمق این بخش نیز از بین خواهد رفت.

آمارهای پیشین حاکی است که میزان ذخیره سنگ تزیینی و ساختمانی کشور حدود ۴٫۵ میلیارد تن است و در سطح جهان ذخایر این بخش به ۷۰ میلیارد تن می‌رسد.

قاسم‌شفیعی رییس انجمن سنگ به تازگی در نشستی خبری با بیان این‌که ایران از نظر تنوع رنگ در حوزه سنگ مرمریت در مقام اول جهان قرار دارد، گفت: از نظر ذخایر، مقام چهارم دنیا را دارا هستیم و در حال حاضر ۴ میلیارد تن از ۷۰ میلیارد تن ذخایر معدنی سنگ تزیینی دنیا در ایران قرار دارد.

 

مطالعات نشان می‌دهد در سال ۱۳۶۸ (آغاز برنامه ۵ ساله نخست) تعداد معادن سنگ تزیینی کشور ۳۳۰ معدن بود و حدود یک هزار و ۲۰۰ کارخانه سنگبری در کشور فعالیت داشتند، اکنون تعداد یک هزار و ۸۰۰ معدن فعال در این بخش به حدود یکهزار ۲۰۰ تا یک هزار و ۳۰۰ معدن کاهش یافته و تعداد کارخانه‌های سنگبری به حدود ۶ هزار و ۵۰۰ واحد رسیده است.