لزوم شفاف‌سازی وزارت صمت

اهل بهارستان در خصوص واردات خودروی آمریکایی خواستار شدند لزوم شفاف‌سازی وزارت صمت دلالان خودروهای آمریکایی به دنبال روزنه‌ای برای واردات مجدد این خودرو‌‌ها هستند و در این راه از کشورهای ثالث به عنوان جایگزین استفاده می‌کنند. حدود یک ماهی است که خبری با این مضمون که عده‌ای با دورزدن قانون و با این توجیه […]

اهل بهارستان در خصوص واردات خودروی آمریکایی خواستار شدند

لزوم شفاف‌سازی وزارت صمت

دلالان خودروهای آمریکایی به دنبال روزنه‌ای برای واردات مجدد این خودرو‌‌ها هستند و در این راه از کشورهای ثالث به عنوان جایگزین استفاده می‌کنند.

حدود یک ماهی است که خبری با این مضمون که عده‌ای با دورزدن قانون و با این توجیه که خودروهای ساخته شده سفارش کشوری ثالث است؛ اقدام به ورود خودروهای تولید آمریکا به کشور کرده‌اند و بازار اظهارنظر‌‌ها در خصوص ممنوع بودن یا نبودن واردات این خودرو‌‌ها داغ بود، که خانه ملت در گفت‌وگویی با نمایندگان به ممنوع بودن یا نبودن واردات این خودرو‌‌ها پرداخت و نمایندگان مجلس با قاطعیت واردات آن را ممنوع اعلام کردند، اما ظاهراً بحث برسر این موضوع تمامی ندارد و متأسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکنون اظهاری نظری رسمی مبنی بر ممنوع بودن یا نبودن واردات خودروهای آمریکایی با برند کشور ثالث نداشته است.

به گزارش خانه ملت، چند روز پیش رییس انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگویی اظهار کرد که در مذاکراتی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با وضعیت قانونی واردات خودروهای غیرآمریکایی تولیدی در آمریکا صورت گرفته این وزارتخانه، واردات این خودرو‌‌ها را بلامانع دانسته است و همچنین نایب رییس انجمن واردکنندگان خودرو امروز (۶ آذرماه) از مذاکره با پلیس راهنمایی و رانندگی برای آغاز شماره‌گذاری خودروهای وارد شده از آمریکا خبر داد، این اقدامات خلاف بیانات صریح مقام معظم رهبری مبنی بر عدم واردات کالاهای مصرفی از آمریکا است و مطمئناً هیچ دلیلی مجوز برای واردات خودروهای آمریکایی نیست، درهمین راستا خانه ملت در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دلایل تعلل وزارت صنعت برای اعلام نظر رسمی در این خصوص و اقدامات مجلس برای ممنوعیت آن را جویا شده که به شرح زیر است:

واردات خودروهای آمریکایی با برند کشور ثالث ممنوع است

سعید باستانی در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص انتشار برخی اظهارات از سوی مسؤولان وزارت صنعت، مبنی بر قانونی و بلامانع بودن واردات خودروهای با برند غیرآمریکایی تولید شده در این کشور، گفت: واردات هرنوع کالای تولیدی آمریکا به کشور ممنوع است و مجلس نسبت به واردات هرنوع کالای مصرفی که در آمریکا تولید می‌شود، حساس بوده و واکنش نشان می‌دهد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که وزارت صنعت هنوز در خصوص واردات خودروهای آمریکایی با برند کشور ثالث موضع‌گیری رسمی نداشته است، افزود: وزارت صنعت باید نظر رسمی خود را درباره واردات خودروهای آمریکایی با برند کشور ثالث اعلام کند و تا زمان بیان نظر ازسوی وزارت صنعت مجلس چنین استنباط می‌کند؛ براساس رویه گذشته واردات خودروهای تولید آمریکا حتی با برند کشور ثالث ممنوع است.

برخورد مجلس با واردات خودروهای آمریکایی با برند کشور ثالث

باستانی با اشاره به این‌که نظر کمیسیون صنایع و مجلس بر این است که واردات کالاهای تولید آمریکا و خودرو با برند کشور ثالث ممنوع است، ادامه داد: اگر رفتار یا اقدامی مغایر با این قانون صورت گیرد و خودروی تولیدی آمریکا با برند کشور ثالث وارد کشور شود، کمیسیون صنایع قطعاً این موضوع را از وزارت صنعت پیگیری کرده و با متخلفان برخورد خواهد کرد.

وی با بیان این‌که واردات کالای لوکس ضرورت امروز اقتصاد کشور نیست، یادآور شد: با توجه به اعتقاد جدی و راسخی که باید برای اجرای اقتصاد مقاومتی داشته باشیم، نباید بعد از رفع تحریم‌ها به یک وارد کننده صرف تبدیل شویم.

صنعت خودروسازی برای پیشرفت نیاز به رقیب دارد

سیدجواد حسینی‌کیا در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به موضوع آزادشدن واردات خودروهای آمریکایی با شرایطی خاص، گفت: اگر ظرفیتی برای رقابت ایجاد شود مطلوب است تا خودروسازی ما بتواند خود را به روز کند.

وی افزود: به روزن بودن یکی از اشکالاتی است که به عرصه خودروسازی ما وارد است؛ چراکه در این صنعت رقابتی وجود ندارد، اما اگر محصولی بخواهد وارد کشور شود و با تولیدات داخلی رقابت کند، تولیدکننده داخلی ناچار می‌شود خود را براساس شرایط، خواست مشتری و تنزل قیمت وفق دهد که همه این‌‌ها به نفع کشور است.

نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که نباید واردات خودرو به سمت واردات بی‌رویه برود، تصریح کرد: باید به خودروهایی اجازه ورود بدهیم که اصل تکنولوژی آن نیز وارد کشور شود و قیمت آن مناسب بوده و خدمات پس از فروش آن نیز وجود داشته باشد اما همه این‌‌ها به گونه‌ای نباشد که سیستم خودروسازی ما را با تعطیلی مواجه کند که با این شروط اگر عرصه رقابتی ایجاد شود، منعی ندارد و باید از آن استقبال کرد.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره واردات خودرو از کشور آمریکا، خاطرنشان کرد: غیر از آمریکا کشورهای دیگری وجود دارند که ما می‌توانیم از آنها این واردات را انجام دهیم و دلیلی ندارد که با شیطان بزرگ این دادوستد را انجام دهیم و فرانسه، آلمان، ژاپن و کره‌جنوبی می‌توانند کشورهایی باشند که ما می‌توانیم در عرصه خوردروسازی با آنها همکاری کنیم.

عضو هیأت رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس تأکید کرد: به نظر می‌رسد برای واردات خودرو اولویت ما نباید آمریکا باشد؛ چراکه تولیدات آمریکایی از حیث مصرف سوخت بسیار بالاست و معمولاً آنها این خودرو‌‌ها رابیش‌تر برای کشورهای جهان سوم تولید می‌کنند.

کوهکن : طرح دوفوریتی مجلس جلوی ورود همه کالاهای آمریکایی به کشور را می‌گیرد

محسن کوهکن در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به آزادشدن واردات خودرو از آمریکا گفت: تعدادی از نمایندگان دارای سلایق سیاسی مختلف، طرحی را امضا کردند که بر ممنوعیت کالاهای مصرفی آمریکایی با واسطه یا بی‌واسطه تأکید دارد.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، افزود: قید تولید با واسطه یا بی‌واسطه بودن این کالا‌‌ها شامل این می‌شود که اگر واردات ممنوع باشد؛ یعنی ما می‌خواهیم از این محل و تحت این عنوان، آمریکایی‌‌ها منفعت نبرند؛ بنابراین اگر این کالا‌‌ها از طریق کشور دیگری وارد کشور ما شود، به نوعی می‌توان گفت که دورزدن قانون است که در طرح دوفوریتی نمایندگان از این اقدامات جلوگیری می‌شود.

وزارت صنعت واردات خودروهای آمریکایی با برند کشور ثالث را ممنوع اعلام کند

محمدرضامنصوری در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص انتشار برخی اظهارات از سوی مسؤولان وزارت صنعت، مبنی بر قانونی و بلامانع بودن واردات خودروهای با برند غیرآمریکایی تولید شده در این کشور گفت: دشمنی آمریکا بار دیگر در تمدید تحریم ایران توسط کنگره ثابت شد و اگر این کشور کالایی وارد ایران می‌کند، در راستای ضربه زدن به اقتصاد ایران است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که آزاد گذاشتن واردات کالاهایی که برای ایران ضروری نیست و تحریم کالاهایی که ایران به آن نیاز دارد، یک هشدار برای کشور است، افزود: مقام معظم رهبری بار‌‌ها براین موضوع تأکید کرده‌اند که واردات خودروهای آمریکایی دردی از مردم دوا نمی‌کند و استفاده از این خودرو‌‌ها با خروج ارز از کشور به اقتصاد لطمه می‌زند.

گنجاندن ممنوعیت واردات خودروهای تولیدی آمریکا در طرح دوفوریتی مجلس

منصوری با بیان این‌که وزارت صنعت باید با قاطعیت واردات خودروهای تولید آمریکا با برند کشور ثالث را ممنوع اعلام کند، ادامه داد: ایران حتی اگر به خودروهای خارجی نیاز داشته باشد، می‌تواند از خودروهای مرغوب و مناسب اروپایی و آسیایی استفاده کند، البته به جای واردات خودرو باید برای جلوگیری از خروج ارز فرهنگ‌سازی کرد.

وی با اشاره به تهیه طرح دوفوریتی نمایندگان برای ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا یادآور شد: قطعاً درطرح مذکور ممنوعیت واردات خودروهای آمریکایی با برند کشور ثالث گنجانده می‌شود و در این راستا هرگونه کسب درآمد از طریق واردات کالاهای آمریکایی اشتباه است.

 پیگیری واردات خودروهای آمریکایی با برند کشور ثالث از وزیر صنعت

علی‌اسدی‌کرم در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص انتشار برخی اظهارات از سوی مسؤولان وزارت صنعت، مبنی برقانونی و بلامانع بودن واردات خودروهای با برند غیرآمریکایی تولید شده در این کشور، گفت: واردات خودروهای آمریکایی با واسطه و بی‌واسطه باید ممنوع شود و وزارت صنعت باید به صورت رسمی واردات خودروهای مذکور را ممنوع اعلام کند.

 

نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که واردات هرکالای مصرفی از آمریکا به اقتصاد کشور ضربه می‌زند، افزود: در شرایطی که آمریکایی‌‌‌ها در راه پیشرفت اقتصادی ایران مانع‌تراشی می‌کنند و به صور مختلف مانند جلوگیری از مبادلات بانکی سعی در ضربه زدن به اقتصاد کشور دارند، واردات خودرو از این کشور با چه توجیهی انجام می‌شود.