رشد ۲۱ درصدی معاملات مسکن تهران

رشد ۲۱ درصدی معاملات مسکن تهران تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماه سال ۱۳۹۵، به ۱۲٫۵ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۱٫۲ و ۴٫۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از بانک مرکزی، گزارش تحولات بازار […]

رشد ۲۱ درصدی معاملات مسکن تهران

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماه سال ۱۳۹۵، به ۱۲٫۵ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۱٫۲ و ۴٫۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از بانک مرکزی، گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه سال ۱۳۹۵ که برگرفته از «آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور» است، که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است، نشان می‌دهد که در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۲٫۵ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۱٫۲ و ۴٫۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین در ماه مورد نظر، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحدمسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۴٫۱ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۱ درصد و ۷٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، در آبان ماه سال ۹۵ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۲۴۵۹ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴٫۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در آبان ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۲٫۲ درصدی، بیش‌ترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان ماه سال ۹۵ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶٫۴ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴، ۲ و ۱۴ به ترتیب با سهم ۱۱٫۶، ۹٫۳ و ۶٫۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۲٫۹ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیش‌ترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴، ۸، ۱۰، ۷، ۱۵، ۱، و ۳) بوده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۷٫۱ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

وجود ۳ هزار بدحساب در مسکن مهر پرند

رییس شرکت عمران شهر جدید پرند با بیان این‌که در واگذاری واحدهای مسکونی بدحساب‌ها به خوش‌حساب‌ها، حق بد حساب‌ها محفوظ است، گفت: شاید چیزی حدود ۳ هزار بدحساب در مسکن مهر پرند وجود داشته باشد.

سیدعلی‌اکبرطاهری در گفت‌وگو با ایلنا، ضمن اشاره به واگذاری مسکن مهر بد حساب‌ها به خوش‌حساب‌ها در پرند گفت: با توجه به مراجعات متقاضیانی که آورده خود را تکمیل کرده بودند، تصمیم بر این گرفته شد که مسکن خوش حساب‌ها زودتر تحویل داده شود. از سوی دیگر متقاضیانی بودند که آمادگی لازم برای تحویل واحد مسکونی خود را نداشتند بنابراین با موافقت طرفین واحدهای مسکونی تکمیل شده به خوش‌حساب‌ها واگذار شد.

وی با بیان این‌که مجوزی را دریافت کردیم تا این واگذاری‌ها را به صورت قانونی انجام دهیم، اظهار داشت: عده‌ای از متقاضیان قبل از این‌که فرزندانشان در مدارس ثبت نام کنند باید واحد مسکونی خود را تحویل می‌گرفتند. این افراد آورده خود را تکمیل کرده بودند اما واحد مسکونی آنها تکمیل نشده بود. بنابراین واحد مسکونی تکمیل شده به خوش‌حساب‌ها رسید.

مدیرعامل مسکن مهر پرند ادامه داد: از این رو اوایل فصل تابستان اعلام کردیم که این جابه‌جایی ممکن است و استقبال بسیار خوبی هم ازاین موضوع شد.

وی گفت: این اقدام با هماهنگی با مراجع قضایی صورت گرفت و از طریق پیامک به متقاضیان اعلام کردیم و اظهارنامه برای متقاضیان ارسال شد که این فرصت را دارند در مدت معلوم مابقی آورده خود را تکمیل و واحد را تحویل بگیرند.

طاهری افزود: عده‌ای این مابقی آورده خود را تکمیل و واحد را دریافت کردند و عده‌ای هم که توانایی تکمیل آن را نداشتند با رضایت طرفین واحد را به خوش‌حساب‌ها واگذار کردند.

مدیرعامل مسکن مهر پرند با بیان این‌که حق بد حساب‌ها هم محفوظ است، گفت: برای متقاضیانی که تاکنون نتوانستند آورده خود را تکمیل کنند واحد مسکونی وجود دارد و پس از تکمیل آورده خود می‌توانند واحد را تحویل بگیرند. در واقع این طرح یک جابه‌جایی بود و حق کسی ضایع نشد.

وی با تأکید بر این‌که کیفیت و مواد ساخت واحد مسکونی و موقعیت فاز‌‌ها در این جابه‌جایی واحد‌‌ها هیچ تغییری نمی‌کند، گفت: در بحث واگذاری جایابی مسکن مهر پردیس حتی بحث طبقات را هم رعایت کردیم. به‌طور مثال اگر کسی واحدی در طبقه دوم داشته که به یک خوش‌حساب واگذار کرده در زمان تکمیل آورده خود واحدی را با همان ویژگی‌ها در طبقه دوم واگذار می‌کنیم.

 

مدیرعامل مسکن مهر پرند با تأکید بر این‌که قبول داریم این پروژه باید ۳ سال گذشته به متقاضیان واگذار می‌شد، گفت: متأسفانه به دلیل برخی مشکلات، تحویل واحدهای مسکن مهر پرند تا به امروز ادامه دارد.