برخورد قاطع با مسببین سانحه قطار مسافربری در سمنان

    رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف از وقوع سانحه قطار مسافربری در استان سمنان گفت: با مسببین این سانحه برخورد قاطع شود.به گزارش مهر، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای جلسه امروز مجمع با ابراز تأسف از رحلت مرجع عالیقدر، شادروان آیت‌ا… موسوی‌اردبیلی و تسلیت مجدد این ضایعه به مردم، […]

    رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف از وقوع سانحه قطار مسافربری در استان سمنان گفت: با مسببین این سانحه برخورد قاطع شود.به گزارش مهر، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای جلسه امروز مجمع با ابراز تأسف از رحلت مرجع عالیقدر، شادروان آیت‌ا… موسوی‌اردبیلی و تسلیت مجدد این ضایعه به مردم، حوزه‌های علمیه و اعضای مجمع، گفت: ایشان از دوران انقلاب تا پایان عمر شریفشان، منشأ خیر و خدمات فراوان برای کشور و انقلاب بود.

وی راهپیمایی میلیونی مسلمانان از سراسر جهان به ویژه زائران ایرانی به مناسبت اربعین حسینی را شگفت‌آور و در کل جهان در خور تحسین دانست و گفت: عظمت این حضور برای دنیا، معنی‌دار و برای جهان اسلام وحدت‌بخش و الهام‌آفرین است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف شدید از جنایت اخیر گروهک تروریستی داعش در منطقه حله عراق که منجر به شهادت و مصدومیت جمع زیادی از زائران محترم کربلا و نجف به ویژه زائران ایرانی شد، گفت: هر چند به برکت حضور هوشمندانه و مقتدرانه نیروهای امنیتی، در داخل امنیت خوبی برخوردار است، ولی گروهک داعش که ضربات کاری و هولناکی را در مناطق سوریه و عراق متحمل شده و به خطر جدی افتاده‌اند، متأسفانه دست به اقدامات مذبوحانه زده و زائران بی‌دفاع عتبات را به شهادت می‌رساند که باید برای امنیت بیش‌تر زائران در خارج از مرز‌ها نیز اقدامات مؤثرتری انجام شود.

هاشمی‌رفسنجانی، با اشاره به حادثه‌ تأسف‌بار تصادف دو قطار در مسیر سمنان و دامغان که منجر به کشته و مجروح شدن جمعی از هموطنان شد، با تسلیت این اتفاق به خانواده‌های عزادار، مخصوصاً مردم استان آذربایجان شرقی و به ویژه شهر تبریز، گفت: متأسفیم که چنین حادثه‌ای رخ داد و این انتظار از مسؤولان مربوطه می‌رود که در خصوص علل آن، بررسی‌های لازم را انجام دهند و ضمن برخورد قاطع با مسببین احتمالی، نسبت به رسیدگی به امور مجروحان و تسلای خاطر بازماندگان سریع‌تر عمل نمایند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با گرامیداشت هفته بسیج، به تاریخچه تأسیس بسیج مستضعفین توسط امام(ره) اشاره کرد و گفت: ایشان با درایت، آینده‌اندیشی و پیش‌بینی‌های لازمی که داشتند و با توجه به این‌که مطمئن بودند انقلاب به دلیل ماهیت ظلم‌ستیزی خود، در آینده دچار موانع و مشکلات تحمیلی داخلی و خارجی خواهد شد، به فکر تأسیس نیروی مردمی بسیج ۲۰ میلیونی افتادند.

هاشمی رفسنجانی، افزود: انقلاب اسلامی ایران با حضور پرشور مردم و بدون حمایت‌های خارجی پیروز شد و با حضور و مشارکت مردم تداوم یافت و کشوری که از چنگال استعمار و استثمار به دست مردم آزاد شده بود، قطعاً برای ادامه هم به حضور مردم نیاز داشت و خواهد داشت.

وی افزود: طبیعی بود که این انقلاب مردمی موجب وحشت دیکتاتوری به نام صدام در عراق و دشمنان جهانی شد، لذا بسیج مردم برای مقابله با این حجم وسیع تهاجمات از ابداعات امام راحل بود، که آثار ارزشمندی در تاریخ برجای گذاشت.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حماسه‌آفرینی بسیج در ۸ سال دفاع مقدس را بی‌نظیر خواند و گفت: این حماسه‌آفرینی هیچ وقت از حافظه تاریخی مردم فراموش نخواهد شد، زیرا در این دوران توانستیم به مدد جانفشانی نیروهای مسلح و بسیج مردمی، جنگ را به خوبی اداره و پس از جنگ نیز حقانیت خود را در عرصه سیاسی به دنیا اثبات کنیم.

هاشمی رفسنجانی، سرنوشت شوم و نکبت‌بار صدام، منافقین، ارتجاع منطقه و حتی نیروهای اشغالگر را عبرت‌آموز برای تاریخ دانست و گفت: در حالی که خداوند به ملت ایران نصرت داد، ولی اکنون نیروهای آمریکایی در عراق، سوریه، یمن، افغانستان و بقیه مناطق با چه مشکلاتی مواجه‌اند، سرنوشت صدام و منافقین کوردل چه شد! ؟

وی تأکیدکرد: اگر همچنان به مردم و اراده آنان تکیه داشته باشیم، خداوند نیز ما را کمک خواهد کرد و انقلاب آسیب نخواهد دید.

در ادامه جلسه، ابتدا ۱۴ نفر از اعضای مجمع دیدگاه‌ها، نظرات و سؤالات و شبهات خود را به مدت ۷۰ دقیقه در خصوص گزارش جلسه قبل آقای دکتر جهانگیری، رییس ستاد اقتصاد مقاومتی و همکاران ایشان در خصوص عملکرد اجرایی این ستاد مطرح کردند.

 

سپس طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی، آقای دژپسند، دبیر ستاد و آقای قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی و همچنین برای جمع‌بندی، معاون اول رییس‌جمهور و رییس ستاد اقتصاد مقاومتی، ضمن تشکر و قدردانی از اهتمام اعضای محترم مجمع به اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و توجه جدی به نظرات و دیدگاه‌های مؤثر اعضا، به سؤالات و شبهات مطروحه پاسخ دادند که مورد تشکر و تقدیر رییس و اعضای مجمع قرار گرفت.