حفظ واحدهای نیمه‌جان باید در اولویت قرار گیرد

رییس اتاق سنندج حفظ واحدهای نیمه‌جان باید در اولویت قرار گیرد رییس اتاق سنندج در نشست فعالان این اتاق با حضور قائم مقام و مشاور وزیر صنعت، معدن ‌و تجارت با تأکید بر این‌که گفته می‌شود فعالان اقتصادی سربازان اقتصادی کشور هستند، گفت: سربازی که به وی اعتماد نمی‌شود بدون ابزار و سلاح و نقشه […]

رییس اتاق سنندج

حفظ واحدهای نیمه‌جان باید در اولویت قرار گیرد

رییس اتاق سنندج در نشست فعالان این اتاق با حضور قائم مقام و مشاور وزیر صنعت، معدن ‌و تجارت با تأکید بر این‌که گفته می‌شود فعالان اقتصادی سربازان اقتصادی کشور هستند، گفت: سربازی که به وی اعتماد نمی‌شود بدون ابزار و سلاح و نقشه استراتژیک نمی‌تواند رسالت خود را ایفا کرده و از اقتصاد کشور پاسداری کند.

سیدکمال‌حسینی در نشست فعالان این اتاق با حضور قائم‌مقام و مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این‌که گفته می‌شود فعالان اقتصادی سربازان اقتصادی کشور هستند، اظهارکرد: سربازی که به وی اعتماد نمی‌شود بدون ابزار و سلاح و نقشه استراتژیک نمی‌تواند رسالت خود را ایفا کرده و از اقتصاد کشور پاسداری کند.

رضا رحمانی، قائم‌مقام و بهروزریاحی، مشاور وزیر صنعت، معدن ‌و تجارت به استان کردستان رفته و در نشستی با فعالان اقتصادی و اعضای هیأت رییسه اتاق سنندج، پای صحبت‌های فعالان اقتصادی درباره مشکلات اقتصادی استان نشستند.

حسینی، رییس اتاق سنندج بیان‌ کرد: اگر چرخ یک صنعت از ریل خارج شود برگشت دوباره آن بسیار پرهزینه و گا‌هی غیرممکن است. بنابراین حفظ واحدهای نیمه‌جان باید در اولویت کار همه دستگاه‌ها باشد.

رییس اتاق سنندج تصریح ‌کرد: زمانی که یک واحد تولیدی با ۵۰ میلیون سرمایه در گردش می‌تواند موقعیت خود را حفظ کند و سرپا باشد، اگر در همان زمان مناسب این مبلغ تأمین نشود بعد‌ها با ۵۰۰ میلیون هم مشکل آن واحد تولیدی حل نخواهد شد.

وی افزود: تولید در سال‌های اخیر با بحران‌های اقتصادی فراوانی روبه‌رو بوده است، اما هنوز تحریم‌های داخلی گریبانگیر صنعت، تولید، اشتغال و اقتصاد کشور است. اندک واحدهای ما وضعیت اسفناکی دارند که نیاز است بانک‌ها، بیمه، مالیات و دستگاه‌های مرتبط با نگاه متفاوتی، واحدهایی که تا الان خودشان را حفظ کرده‌اند را از لب پرتگاه نجات دهند.

حسینی با اشاره به این‌که در سفر رییس‌جمهور به استان کردستان، رییس‌کل بانک مرکزی یک‌هزار میلیارد تومان به تولید کردستان تسهیلات اختصاص دادند، گفت: متأسفانه عملکردی قابل‌توجه را در این خصوص مشاهده نکردیم. از محل بهین‌یاب ۱۵۵ واحد به مبلغ ۱۲۸ میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شدند که متأسفانه فقط ۳۹ مورد به مبلغ ۲۸ میلیارد (به‌اندازه تأمین منابع یک واحد متوسط نسبت به دیگر استان‌ها) پرداخت شد و در این زمینه صاحب رتبه ۲۷ کشوری هستیم.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن‌ و کشاورزی سنندج عنوان ‌کرد: هیچ‌گونه کسب‌وکار حلالی نمی‌تواند با ۳۰ درصد هزینه تأمین مالی و سرمایه‌گذاری، بازار رقابتی خود را حفظ کند.۱۸ درصد نرخ بهره، ۳ درصد هزینه دریافت وام، ۹ درصد مالیات ارزش‌افزوده که عملاً به تولید برنمی‌گردد آن‌هم درحالی‌که این وام برای حفظ اشتغال و شرایط موجود بنگاه‌ها بوده است که بانک‌ها زیرکانه به‌جای بدهی معوق برداشت می‌کنند.

وی افزود: در یک اقتصاد مریض و در شرایط رکودی که نقدینگی در بازار کم است و بازگشت سرمایه یک واحد تولیدی به‌موقع انجام نمی‌شود و حتی دولت در پرداخت بدهی‌های خود به پیمانکاران و تولیدکنندگان با تأخیر مواجه است آیا واقعاً جریمه‌های تأخیر به‌صورت ثانیه‌شمار بانکی، تأمین اجتماعی و مالیاتی منصفانه است؟

حسینی با تأکید بر این‌که گفته می‌شود فعالان اقتصادی سربازان اقتصادی کشور هستند، افزود: سربازی که به وی اعتماد نمی‌شود بدون ابزار و سلاح و نقشه استراتژیک نمی‌تواند رسالت خود را ایفا کرده و از اقتصاد کشور پاسداری کند.

رییس اتاق سنندج در ادامه گفت: ما دو مشکل اساسی داریم که شامل نبود استراتژی صنعتی و نقشه راهی است که در آن استان کردستان بتواند در توسعه کشور نقش‌آفرینی کرده و سهم استان در آن مشخص و برای رسیدن به آن تمام کشور دغدغه داشته باشند.

 

حسینی تصریح‌کرد: ارتباطی به جناح خاص، این دولت یا دولت‌های قبلی ندارد و ‌برخلاف سیاست‌های نظام و تأکیدات رهبری (اقتصاد مقاومتی) در حمایت از تولید، سیستم دیوان‌سالاری، مدیریت ستونی و طولی بعضی دستگاه‌های اداری با تولید همراه نیست؛ بنابراین باید برای رهایی از بخشی‌نگری و مدیریت بخشی تدبیری ویژه برای پاسخگویی و کم‌کاری بعضی دستگاه‌ها و اختیار دادن بیش‌تر به استانداران برای پرداخت به این کمک‌کاری‌ها اندیشه شود.