ورود هر یک کیلو کالای قاچاق، دو شغل را از بین می‌برد

نایب رییس انجمن صنایع نساجی با بیان این‌که بین تولید داخلی و کالای وارداتی رقابت باید سالم وجود داشته باشد معتقد است: صنعتگران مخالفتی ندارند که کالا وارد شود، اما همان عوارض و مالیاتی که از صنعتگر خارجی گرفته می‌شود، باید از آنها هم اخذ شود. علیمردان‌شیبانی در گفت‌وگو با خبرآنلاین اظهار ‌کرد: ‌در صنعت […]

نایب رییس انجمن صنایع نساجی با بیان این‌که بین تولید داخلی و کالای وارداتی رقابت باید سالم وجود داشته باشد معتقد است: صنعتگران مخالفتی ندارند که کالا وارد شود، اما همان عوارض و مالیاتی که از صنعتگر خارجی گرفته می‌شود، باید از آنها هم اخذ شود.

علیمردان‌شیبانی در گفت‌وگو با خبرآنلاین اظهار ‌کرد: ‌در صنعت نساجی با هر یک کیلو کالای قاچاقی که وارد کشور شود، حداقل دو شغل را از دست خواهیم داد؛ شغلی که امروز بزرگ‌‌ترین بحران کشور است.

وی افزود: همه ما هر چه در توان داریم، باید کاری کنیم که جوانان مشغول کار شوند‌ وگرنه به‌کارهای زیرزمینی روی می‌آورند که هیچ ارزش‌افزوده‌ای برای کشور ندارد.

نایب رییس انجمن صنایع نساجی تصریح ‌کرد: ‌صنعتگران همیشه گفته‌اند که هیچ مخالفتی ندارند که کالایی وارد کشور شود، اما همان عوارض و مالیاتی که از صنعتگر خارجی گرفته می‌شود، از ما هم گرفته شود.

شیبانی عنوان‌کرد: ‌در این شرایط به شما قول می‌دهم که کالاهای وارداتی قدرت رقابت با کالاهای داخلی را نخواهد داشت.

وی متذکر شد: ‌تولیدکننده داخلی باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۲۵ درصد مالیات بر درآمد و چندین عوارض دیگر تحت عناوین مختلف پرداخت می‌کند. این قیمت تمام شده را بالا می‌برد. این در حالی است که کالای قاچاق هیچ‌کدام از این مالیات و عوارض را نمی‌دهد.

نایب رییس انجمن صنایع نساجی ادامه‌ داد: ‌ما باید بگذاریم بین تولید داخلی و کالای وارداتی رقابت سالم وجود داشته باشد و تعادل داشته باشیم.

شیبانی خاطرنشان ‌کرد: ‌ما نمی‌توانیم از تولیدکننده داخلی بهره ۲۲، ۲۳ درصد بگیریم، اما قاچاقچی کالا را از جایی وارد کند که بهره‌اش ۳ درصد هم نیست.

وی در ادامه با اشاره به تعطیلات زیاد در اقتصاد ایران، تصریح‌ کرد: ‌برای مثال، در همین هفته گذشته روز دوشنبه و چهارشنبه تعطیل است، شما بگویید چگونه کارخانه را می‌شود تنظیم کرد؟ عملاً ۵ روز هفته تعطیل است. این‌‌ها عواملی است که قیمت تمام شده را بالا می‌برد.

 

شیبانی تأکید ‌کرد: ‌ما تا زمانی که نتوانیم قیمت تمام شده را منطقی کنیم، نه می‌توانیم صادرات داشته باشیم و نه می‌توانیم بازار داخل را داشته باشیم.