نگرانی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها از تصویب پیش‌نویس برنامه ششم

دبیر هماهنگی نهادهای صنفی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور از اعتراض اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به پیش‌نویس برنامه ششم توسعه در خصوص حقوق و پاداش بازنشستگی خبر داد و گفت: این برنامه کاملاً به ضرر اعضای هیأت علمی است. زیرا در صورت تصویب نهایی بسیاری از اساتید با رتبه استادی از چرخه آموزش عالی کشور […]

دبیر هماهنگی نهادهای صنفی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور از اعتراض اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به پیش‌نویس برنامه ششم توسعه در خصوص حقوق و پاداش بازنشستگی خبر داد و گفت: این برنامه کاملاً به ضرر اعضای هیأت علمی است. زیرا در صورت تصویب نهایی بسیاری از اساتید با رتبه استادی از چرخه آموزش عالی کشور خارج می‌شوند.

احمدصفاپور در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها از پیش‌نویس برنامه ششم توسعه در خصوص حقوق و مزایای بازنشستگی اساتید نگران هستند، افزود: این برنامه قصد دارد در نحوه‌ پرداخت پاداش و حقوق بازنشستگی اساتید دانشگاه‌ها تغییر ایجاد کند، که در صورت تصویب نهایی، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها بسیار متضرر می‌شوند.

وی درادامه تصریح کرد: براساس قانون فعلی میانگین حقوق دو سال آخر خدمت برای پرداخت حقوق بازنشستگی اساتید تعیین می‌شود، اما در پیش‌نویس قانون توسعه این میانگین به ۵ سال افزایش یافته می‌یابد. نکته دوم این است که پاداش بازنشستگی اساتید معادل ۳۰ ماه آخرین حقوق دریافتی حساب می‌شود اما در قانون ششم توسعه پرداخت مزایا به شکل فوق منوط به این است که دریافتی از ۵ برابر حداقل پاداش بیش‌تر نباشد.

دکترصفاپور در خصوص پیامدهای تصویب نهایی قانون ششم توسعه در خصوص حقوق و پاداش اساتید، گفت: اگر پیش‌نویس این قانون به تصویب نهایی برسد موجب می‌شود بخش مهمی از اعضای هیأت علمی با رتبه استادی دانشگاه‌های کشور پیش از پایان سال جاری از چرخه آموزش عالی خارج شوند که این ضربه سنگینی به چرخه رشد علمی کشور وارد خواهد کرد.

دبیر هماهنگی نهادهای صنفی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور اضافه کرد: در حال حاضر پیش‌نویس برنامه ششم توسعه در خصوص حقوق و مزایای بازنشستگی اساتید در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده اما هنوز برای تصویب نهایی در صحن علنی مجلس مطرح نشده است که امیدواریم نمایندگان مجلس رای به تصویب آن ندهند.

وی در ادامه تغییر مکرر و سریع آیین‌نامه‌های استخدامی و ارتقا اعضای هیأت علمی را از دیگر دغدغه‌های این افراد عنوان کرد و گفت: این مشکل موجب سردرگمی اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌ها شده است و خواسته مهم ما این است که این آیین‌نامه‌ها ثابت باشد.

صفاپور یادآور شد: حفظ استقلال دانشگاه‌ها خواسته دیگر اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌ها است. متأسفانه امروزه به این امر توجه جدی صورت نمی‌گیرد و در نتیجه ارسال آیین‌نامه‌های یکنواخت و یکسان برای دانشگاه‌هایی که شرایط و ساختارهای متفاوت دارند ابلاغ می‌شود.

 

دبیر هماهنگی نهادهای صنفی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور در پایان خاطر نشان کرد: مشارکت مستقیم اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در تصمیم‌گیری‌های مربوط به خود از طریق این آیین‌نامه‌ها از دیگر خواسته‌هایی است که در چهارمین نشست شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور مطرح شد.