برداشت گاز از پارس‌جنوبی به ۵۱۵ میلیون متر مکعب می‌رسد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به افزایش ظرفیت برداشت گاز ایران از میدان مشترک پارس‌جنوبی به بیش از ٤٧٠ میلیون متر مکعب در روز گفت: تا دوهفته آینده (پایان آذرماه) برداشت گاز از این میدان به ۵۱۵ میلیون متر مکعب در روز افزایش می‌یابد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی شرکت […]

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به افزایش ظرفیت برداشت گاز ایران از میدان مشترک پارس‌جنوبی به بیش از ٤٧٠ میلیون متر مکعب در روز گفت: تا دوهفته آینده (پایان آذرماه) برداشت گاز از این میدان به ۵۱۵ میلیون متر مکعب در روز افزایش می‌یابد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس محمد مشکین فام در بازدید روز چهارشنبه دهم آذرماه از سکوی فاز یک، تلاش‌های بی‌وقفه کارکنان سکوهای تولیدی به منظور حفظ و استمرار چرخه تولید گاز از پارس‌جنوبی را بسیار قابل توجه ارزیابی کرد و گفت: درحال حاضر میزان تولید گاز از پارس‌جنوبی به بیش از۴۷۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده و ۶۲ درصد از نیاز مصرفی کشور توسط منابع گازی این میدان تأمین می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این‌که ظرف ۳ سال آینده تعداد سکوهای تحت راهبری عملیات تولید این شرکت به ۴۰ عرشه خواهد رسید، گفت: تلاش می‌کنیم با ارزیابی توانمندی‌های بخش عملیات تولید و با نگاه به افق‌های پیش رو، برنامه‌های مدیریتی و اجرایی متناسب با شرایط کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را به منظور ارتقای سطح فعالیت‌های عملیاتی پیاده‌سازی کرده و این ۴۰ سکو را از راه شناخت دقیق شرایط فنی و تخصصی از جمله تعمیرات، نگهداشت تأسیسات و پشتیبانی عملیات، مدیریت کنیم.

وی به آغاز تولید گاز از سکوهای ۲۱ و ١٨B تا پایان آذر ماه اشاره کرد و گفت: با برداشت گاز از این دو سکو، ظرفیت تولید گاز کشور از میدان مشترک پارس‌جنوبی تا پایان آذرماه امسال به ۵۱۵ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.

مشکین فام، تمامی مراحل طراحی، ساخت و اجرا، بارگیری و حمل، راه‌اندازی و بهره‌برداری از سکوهای دریایی را کاری پیچیده و تخصص محور توصیف کرد و افزود: این‌که امسال ۵ سکو از سوی متخصصان داخلی اجرا شده را نباید کار کوچکی تلقی کرد، چرا که ساخت هرکدام از این سکو‌ها پروژه‌ای بزرگ، زمان‌بر و هزینه‌بر بوده و نقشی تأثیرگذار بر صنعت نفت و اقتصاد ملی دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بهره‌برداری از سکوهای فازهای ۱۷و۱۸، ۱۹ و ۲۰و۲۱ تا پایان امسال برداشت گاز کشور از پارس‌جنوبی به بیش از ۵۴۰ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد تا نتایج مورد نظر کارفرما مطابق و حتی به بیش از برنامه‌های وعده شده در افزایش تولید گاز برسد.

 

مشکین‌فام با بیان این‌که افزایش توان برداشت گاز از پارس‌جنوبی مزیت‌های فراوانی برای کشور به دنبال دارد، اظهارداشت: یکی از مزیت‌ها آن است که در صورت برابری یا افزایش رقم تولید گاز این میدان به بیش از نیاز داخلی، این قابلیت و بدیل مهم فراهم خواهد شد که در مصرف منابع گازی مخازن غیرمشترک صرفه‌جویی و حفاظت شده و بر برداشت و استفاده از مخازن مشترک تمرکز شود.