سقف درآمد نفت در بودجه سال آینده ۸۰ هزار میلیارد تومان است

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه سقف درآمد نفت در بودجه سال آینده ۸۰ هزار میلیارد تومان است مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: سقف درآمد نفت در لایحه بودجه سال آینده ۸۰ هزار میلیارد تومان و قیمت هر بشکه نفت ۴۵ دلار خواهد بود. ایرج‌ندیمی با اشاره به شاخص‌های کلان بودجه سال […]

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه

سقف درآمد نفت در بودجه سال آینده ۸۰ هزار میلیارد تومان است

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: سقف درآمد نفت در لایحه بودجه سال آینده ۸۰ هزار میلیارد تومان و قیمت هر بشکه نفت ۴۵ دلار خواهد بود.

ایرج‌ندیمی با اشاره به شاخص‌های کلان بودجه سال ۹۶ کل کشور اظهار داشت: بخش عمده رویکردهای بودجه سال بعد تابع سیاست‌های برنامه ششم توسعه خواهد بود.

وی افزود: درمورد نفت براساس توافق صورت گرفته با کمیسیون تلفیق در برنامه ششم توسعه، حداکثر تا سقف ۸۰ هزار میلیارد تومان می‌توان از منابع نفتی در بودجه بهره‌مند شد و برای امسال نیز حدود ۷۴ هزار میلیارد تومان درآمد نفت تعیین شده است.

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان این‌که با توجه به برداشت ریالی دولت در بودجه نرخ محاسبات مبنای خود را به مکانیزم عرضه و تقاضا می‌دهد، تصریح کرد: دولت راجع‌به نرخ دلار و نوع نگاه آن در برنامه ششم روی محاسبات بودجه تعریف شده و با فرض این‌که در بودجه سقف درآمدهای نفت تعیین می‌شود، مبنای کار، نرخ محاسباتی ارز نیست. اما برای این‌که دولت بتواند قیمت نفت را پیش‌بینی کرده و با نرخ ارز محاسبه و ریال آن را به دست آورد، این موضوع پیش‌بینی می‌شود.

عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که حداقل نرخ نفت در بودجه سال آینده ۴۰ دلار خواهد بود، افزود: افزایش این قیمت بسته به مذاکرات اعضای اوپک و تغییر سهمیه‌ها دارد و می‌تواند تا ۴۵ دلار افزایش یابد.

ندیمی درمورد یکسان‌سازی نرخ ارز نیز گفت: باید این یکسان‌سازی روی عددی باشد که تولید و مصرف حمایت شده و درآمدهای بودجه محقق شود. در این راستا لایحه یکسان‌سازی نرخ ارز توسط بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تصمیم‌سازی شده و نیاز به تصمیم‌گیری و ارسال آن به مجلس است.

وی تأکید کرد: قطعاً این لایحه سند جامعی خواهد شد که تولید داخل، افزایش قیمت، مصارف و درآمدهای بودجه را فرض کند، زیرا دولت بیش‌‌ترین درآمدهای ارزی را در کشور نسبت به بخش خصوصی داشته و محوریت کار را برعهده دارد.

به گفته مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، در حال حاضر اولویت‌ها و تمرکز روی برنامه ششم و بودجه سال آینده است، تا پس از آن بتوان درمورد مسایل از جمله یکسان‌سازی نرخ ارز تمرکز کرد.

ندیمی درمورد افزایش منابع بودجه عمومی کشور برای سال آینده گفت: دولت در این رابطه دو راه دارد یا این‌که به سمت کوچک‌سازی حرکت کند که اکنون امکان آن وجود نداشته و واسپاری‌ها در حد اعتنا نیست. همچنین معمولاً افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی در بودجه عمومی بنابه افزایش هزینه‌های ریالی، حقوق و دستمزد و سایر موارد محتمل است.

 

وی افزود: دولت علی‌رغم این‌که هنوز برنامه ششم تصویب نشده است لایحه بودجه را در وقت قانونی ارایه خواهد کرد.