بودجه عمومی سال آینده کشور ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است

رونمایی از بودجه سال ۹۶ بودجه عمومی سال آینده کشور ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است بودجه عمرانی برای نخستین بار ۶۰ هزار میلیارد تومان شد رییس‌جمهوری گفت: بودجه عمومی سال آتی کشور که روز یکشنبه ۱۴ آذر لایحه آن تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است. به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی […]

رونمایی از بودجه سال ۹۶

بودجه عمومی سال آینده کشور ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است

بودجه عمرانی برای نخستین بار ۶۰ هزار میلیارد تومان شد

رییس‌جمهوری گفت: بودجه عمومی سال آتی کشور که روز یکشنبه ۱۴ آذر لایحه آن تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در نشست شورای اداری خراسان‌رضوی در مشهد افزود: سهم بودجه عمرانی برای نخستین بار در سال آینده ۶۰ هزار میلیارد تومان دیده شده و امید است این بودجه را عملیاتی کنیم.

وی افزود: در این میان ۵ حوزه اشتغال، آب، فاضلاب، محیط زیست و ریلی به صورت ویژه در بودجه سال آینده دیده شده‌اند و از جمله اولویت‌های دولت در سال ۱۳۹۶ است ضمن آن‌که جهت‌گیری دولت در برنامه ششم توسعه نیز در همین راستا است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی ادامه داد: در بخش نفت و گاز هم حرکت خوبی آغاز شد چنان‌که از اواخر پارسال که برجام اجرایی شد تولید نفت و میعانات روند رو به رشدی یافت و با تصمیم اخیر اجلاس اوپک مبنی بر کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای تولید این سازمان از ابتدای سال آینده قیمت نفت افزایش خواهد یافت.

وی گفت: میزان کاهش و سهم کشورهای عضو اوپک مشخص شده اما در این میان جمهوری اسلامی ایران که به دلیل تحریم عقب بود، از این امر مستثنی شده و مقداری هم به تولید خود طی ماه‌های آینده می‌افزاید.

رییس‌جمهوری افزود: در این شرایط به‌طور طبیعی قیمت نفت افزایش می‌یابد. بر این اساس، بودجه ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی کشور پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده است.

اجرای ۴ جانبه طرح‌های عمرانی سودآور

رییس‌جمهوری همچنین گفت: طرح‌های عمرانی سودآور به صورت مشارکت ۴جانبه دولت، بخش خصوصی، بانک و صندوق توسعه ملی انجام می‌شود.

روحانی افزود: براساس برنامه‌ریزی در چارچوب بودجه سال ۱۳۹۶، برای طرح‌های سودآور مشارکت ۴جانبه طراحی شده بگونه‌ای یک سهم دولت، یک سهم بخش خصوصی، یک سهم بانک و به همان میزان صندوق توسعه ملی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی ادامه داد: با این روش بودجه عمرانی کشور رشد قابل ملاحظه‌ای یافته و طرح‌های مهمی در این حوزه اجرا خواهند شد.

اشتغال ۷۱۴ هزار نفر طی ۷ ماه

وی در ادامه به وضعیت اشتغال و بیکاری نیز اشاره و بیان کرد: جمعیت فعال و متقاضی کار در سراسر کشور افزایش یافته چنان‌که براساس آمار فروردین امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیروی فعال وارد بازار ایران کار شدند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی افزود: این وضعیت برای ایران به جهت حجم قابل‌توجه نیروی جوان به منظور تلاش و رونق، نعمت است ضمن آن‌که مسؤولیت سنگینی را نیز بر دوش ما به عنوان مسؤولان کشور برای اشتغال این جمعیت می‌گذارد.

وی ادامه داد: براساس آمارهای ارایه شده از سوی مرکز آمار تا پایان مهر ماه گذشته برای ۷۱۴ هزار نفر از این جمعیت اشتغال ایجاد شده اما حدود ۵۰۰ هزار نفر همچنان بیکار هستند که بر این مبنا آمار بیکاری رو به افزایش است.

رییس‌جمهوری در ادامه گفت: هر چند در خراسان‌رضوی بیکاری کاهش یافته اما در مجموع در کل کشور مشکل و معضل بزرگی برای اشتغال داریم.

وی افزود: در بودجه سال ۱۳۹۶ در کنار اولویت‌های اصلی آب، فاضلاب، ریل و محیط‌زیست، اشتغال هم به عنوان یکی از موضوعات محوری و چالش کشوری که پیش روست با جدیت پیگیری می‌شود و بدین منظور اعتبار خاصی برای هر ۵ حوزه علاوه بر اعتبارات عادی و عمومی در نظر گرفته شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی در ادامه موضوع محدودیت‌های منابع آبی را از جمله معضلات سراسر کشور توصیف و بیان کرد: جمعیت رو به افزایش است و باید در مدیریت مصرف آب در جمعیت شهری و روستایی که رقم بالایی است اقدام شود. طی یک سال گذشته کار بزرگی به ویژه در حوزه آبرسانی روستایی انجام شد. فقط در خراسان‌رضوی طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در موضوع مجتمع‌های آبرسانی روستایی وجود داشت که امسال به ثمر رسید.

وی ادامه داد: مشکلات حوزه آب زیاد است و راه‌حل‌های مختلفی هم دارد. پیش از هر اقدامی صرفه‌جویی در بخش‌های مختلف اعم از شرب، کشاورزی و بازچرخانی آب به دلیل اهمیت بالای آن لازم است و در همین راستا باید از روش‌های علمی و نوین در این حوزه بهره گرفته شود. در مورد استفاده از روش‌های آبیاری نوین و قطره‌ای و نیز توسعه کشت گلخانه‌ای کار خوبی شروع شده که باید تقویت شود.

رییس‌جمهوری گفت: در کنار صرفه‌جویی، استحصال آب هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است ضمن آن‌که شیرین‌سازی آب دریا و انتقال آن نیز به دلیل بزرگی طرح نیازمند ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است.

وی افزود: در این راستا دولت مطالعات را انجام می‌دهد و برای خرید این آب کمک می‌کند اما سرمایه‌گذاری آن در عین آن‌که دولت کمک می‌کند می‌بایست توسط بخش خصوصی صورت گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی همچنین در ادامه عملکرد خراسان رضوی را در چارچوب فعالیت دولت یازدهم قابل قبول توصیف و بیان کرد: در حوزه گازرسانی تلاش خوبی صورت گرفته و ضریب نفوذ گاز شهری در این استان هم اکنون به ۹۹٫۸ رسیده و در حوزه روستایی هم تا پایان دولت به ۸۷ درصد می‌رسد.

وی رشد ۱۵ درصدی مصرف برق صنعتی در استان را نیز به مفهوم حرکت در مسیر توسعه و رونق ذکر و بیان کرد: در این میان ظرف ۸ ماه گذشته امسال در کشور حدود ۱۵ هزار واحد تولیدی متوسط و کوچک که تعطیل و یا نیمه فعال بوده و مشکل داشته‌اند با رقم ۱۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی فعال شده‌اند.

رییس‌جمهوری افزود: تسهیلات بانکی نیز تا اول مهر ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۴۵ درصد داشته است.

وی ادامه داد: کل سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان رضوی ظرف ۱۲ سال پیش از فعالیت دولت یازدهم ۹۰۰ میلیون دلار بود اما این رقم طی ۳ سال اخیر۷۶۰ میلیون دلار شد که نشانگر حرکت رو به جلو و رونق قابل‌ملاحظه در این حوزه است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی گفت: در همه ابعاد حرکت رو به جلو است.۹ پروژه فولاد در دست انجام خود نمود ظرفیت‌های این استان برای توسعه است. طی این مدت در ارتباط با مشهد و خراسان رضوی اقدامات خوبی انجام شده و دولت حمایت خود را همچنان ادامه می‌دهد.

رییس‌جمهوری همچنین ضمن عرض تسلیت به مردم آذربایجان‌شرقی و «خانواده هموطنانی که در مسیر زیارت امام ‏هشتم(ع) بر اثر سانحه‌ای سخت نتوانستند به زیارت بیایند» گفت: دولت در این راستا تلاش‌های خود را برای ‏جلوگیری از وقوع و تکرار این حوادث انجام خواهد داد.‏

شریعتمداری، معاون اجرایی رییس‌جمهوری، رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، چیت‌چیان، وزیر نیرو، قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت و ‏نهاوندیان، رییس دفتر رییس‌جمهوری نیز در نشست شورای اداری خراسان‌رضوی در مشهد حضور داشتند.