یکسان‌سازی، راهکار خروج از بی‌ثباتی ارزی است

معاون سابق رییس بانک مرکزی یکسان‌سازی، راهکار خروج از بی‌ثباتی ارزی است یک اقتصاددان می‌گوید: دولت برای جلوگیری از بی‌ثباتی‌های ارزی تعیین تکلیف کردن سرمایه‌گذاران داخلی و همراه کردن سرمایه‌گذاران خارجی باید سریع‌تر و در طی یکسان‌سازی نرخ ارز اقدام کند. حیدرمستخدمین‌حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نوسانات قیمت ارز در روزهای گذشته، اظهار کرد: […]

معاون سابق رییس بانک مرکزی

یکسان‌سازی، راهکار خروج از بی‌ثباتی ارزی است

یک اقتصاددان می‌گوید: دولت برای جلوگیری از بی‌ثباتی‌های ارزی تعیین تکلیف کردن سرمایه‌گذاران داخلی و همراه کردن سرمایه‌گذاران خارجی باید سریع‌تر و در طی یکسان‌سازی نرخ ارز اقدام کند.

حیدرمستخدمین‌حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نوسانات قیمت ارز در روزهای گذشته، اظهار کرد: وظیفه مقام ناظر سیاست‌های ارزی این است که تقاضاهایی که برای ارز در کشور به وجود خواهد آمده و پیش‌بینی کرده برای آن برنامه‌ریزی کند. عده‌ای افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته را در ارتباط با موضوعاتی مانند اربعین می‌دانند ولی سؤال اینجاست که مگر این تقاضا چند درصد از سهم ارز مورد نیاز کشور را دربرمی‌گیرد و این اقلیت جزیی چه نقشی می‌تواند در شرایط کلان ارزی کشور ایجاد کند؟ که در جهش قیمت ارز چنین نقشی ایفا کنند؟

وی توضیح داد: در مقاطع مختلفی گفته می‌شود که نرخ ارز به دلیل اربعین، تعطیلات نوروزی و تعطیلات تابستانی و غیره افزایش یافته است ولی واقعیت این است که این تغییر خارج از کنترل مقام سیاست‌های ارزی نیست.

معاون وزیر اقتصاد پیشین بیان کرد: طبیعتاً موضوع‌هایی مانند آمدن ترامپ، تمدید شدن ۱۰ ساله تحریم‌ها، تأمین ارز مورد نیاز مسافران و… در افزایش نرخ ارز روزهای گذشته تأثیرگذار بوده است، ولی این موارد تازه‌ نیست و وقتی این موارد هنوز در نرخ ارز اثر می‌گذارد، نشان می‌دهد که بانک مرکزی برنامه‌ای جامع برای سیاست‌ ارزی در دست ندارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اکنون ۴ سال است که بحث یکسان‌سازی نرخ ارز مطرح می‌شود، ولی هنوز به ثمر نرسیده و هنوز سرنوشت آن مشخص نیست و وقتی موضوع سرنوشت‌سازی مثل ارز، تکلیف روشنی نداشته باشد موضوعات مهم دیگری مانند سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی دچار مشکل می‌شوند و با توجه به شرایط اقتصادی کشور ممکن است اقتصاد ما با ایست قلبی مواجه شده و می‌تواند وضعیت خطرناکی را رقم بزند.

وی تأکید کرد: مسؤولان باید تلاش کنند که چنین اتفاقی نیفتد و بار‌ها گفته‌ام که یکی از راهکارهای مهم دولت در این زمینه این است که سریع‌تر در جهت یکسان‌سازی نرخ ارز اقدام کند، چرا که یکی از زمینه‌های عدم ثبات اقتصاد کشور که اکنون با آن مواجه شده‌ایم تعیین و تکلیف نشدن بحث ارز است.

مستخدمین حسینی در پاسخ به این سؤال که برخی مقامات پولی در ایران معمولاً در پاسخ به این سؤال که چرا نوسانات را کنترل نمی‌کنند، می‌گویند دولت درصدد دست بردن به نرخ ارز نبوده و تعیین نرخ آن را به بازار واگذار کرده است بیان کرد: اقتصادی که در آن درآمدهای نفتی به دولت می‌رسد و بیش از ۸۰ درصد ارز آن متعلق به دولت است نمی‌تواند بگوید که ارز باید به دست بازار تنظیم شود، چرا که دولت خود تصمیم‌گیرنده است. در نظر داشته باشید که صادرات غیرنفتی نیز سهم تعیین‌کننده‌ای در نرخ ارز ندارد.

وی افزود: به این ترتیب است که سیاست‌های ارزی توسط دولت و بانک مرکزی اداره شده، بنابراین این‌که ارز باید به بازار واگذار شود متعلق به اقتصادهای غیردولتی بوده و در اقتصاد ما صدق نمی‌کند و به عبارتی روشن سرنخ تعیین ارز در کشورمان در اختیار بانک مرکزی است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر دولت و بانک مرکزی واقعاً مدعی هستند که در قیمت ارز تأثیرگذار نیستند، باید اجازه بدهند که بورس و ارز راه بیفتند و همه بازیکنان ارزی از جمله دولت، شرکت‌های دولتی، بخش خصوصی، مردم و متقاضیان همه در آن حضور داشته باشند و قیمت ارز را مشخص کنند، آن‌گاه می‌توانیم بگوییم که بازار ارز وجود دارد.

مستخدمین حسینی اضافه کرد: امروزه سیاست‌گذاری بانک مرکزی به‌طور جدی در نرخ ارز تأثیر می‌گذارد؛ مثلاً به تازگی بخشنامه کرده است که ورود بیش از سقف ۱۰ هزار دلار باید اطلاع‌رسانی شود. همچنین اخیراً برای گشایش اعتبار ارز آزاد را هم می‌دهد. همه این موارد در وضعیت ارز در کشور تأثیرگذار است و نمی‌تواند بگوید که باید نرخ را در بازار ارز تعیین شود.

وی تأکید کرد: به نظر من در شرایط کنونی راهکار دولت یکسان‌سازی نرخ ارز است به این ترتیب سرمایه‌گذار داخلی تعیین تکلیف می‌شود و سرمایه‌گذار خارجی هم برای ورود به کشور تشویق می‌شود و این وضعیت در اقتصاد ایران ثبات خواهد یافت. در حالی که عدم یکسان‌سازی نرخ ارز برای تعدادی از واردکنندگان شرایط بهره‌بردن از رانت را ایجاد کرده است.

 

معاون رییس بانک مرکزی پیشین، اظهار کرد: اکنون حدود سه‌چهارم اقتصاد ایران با ارز آزاد در حرکت است و فقط حدود یک سوم اقتصاد ما با ارز مبادله‌ای کار می‌کند. این یک چهارم اعم از مسافرین، بیماران، دانشجویان، بنگاه‌های اقتصادی و غیره است و باید به نظر من اقلیت را نباید ملاک قرارداده و یکسان‌سازی نرخ ارز را برای بهبود و ثبات اقتصاد ایران لحاظ کند.