فعالیت واحدهای صنفی با ۳۰ درصد ظرفیت تولید

رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان و فروشندگان بلور، چینی و لوستر از صادرات محصولات چینی و بلوری به کشورهای آسیای میانه خبر داد و گفت: رقم صادرات در ۷ماهه سال‌جاری ۶۰۰ هزار دلار بوده که این رقم نمی‌تواند رقم چشمگیری برای صادرات محصولات ایرانی باشد. احمد رحمانی در گفت‌وگو با میزان با بیان این‌که واحدهای تولیدی بلور، […]

رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان و فروشندگان بلور، چینی و لوستر از صادرات محصولات چینی و بلوری به کشورهای آسیای میانه خبر داد و گفت: رقم صادرات در ۷ماهه سال‌جاری ۶۰۰ هزار دلار بوده که این رقم نمی‌تواند رقم چشمگیری برای صادرات محصولات ایرانی باشد.

احمد رحمانی در گفت‌وگو با میزان با بیان این‌که واحدهای تولیدی بلور، چینی و لوستر همچنان در رکود به سر می‌برند، اظهار‌کرد: در حال حاضر تولید‌کنندگان این صنف با یک سوم ظرفیت تولید به‌کار خود ادامه می‌دهند و رکود در بخش‌های مختلف اصناف از جمله صنف بلور، چینی و لوستر ورود کرده است.

وی در ارتباط با تأمین بازار داخل توسط تولیدکنندگان داخلی، گفت: حدود ۷۰ درصد بازار کشور را تولید داخلی تحت پوشش قرارداده و حدود ۳۰ درصد باقی مانده را از کشورهای مختلف از جمله چین به ایران وارد می‌شود البته کالاهایی که از کشور چین وارد کشور می‌شود دارای قیمت مناسب اما از کیفیت پایین نسبت به تولیدات داخلی برخوردار هستند.

رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان و فروشندگان بلور، چینی و لوستر ادامه‌داد: محصولات چینی با توجه به حمایت‌هایی که دولت این کشور از تولیدکنندگان و صادرات محصولات تولید شده انجام می‌دهد طبیعی است که این محصولات با قیمت‌های پایین‌تری نسبت به اکثر کشور‌‌ها تولید می‌شود.

رحمانی با اشاره به صادرات محصولات چینی و بلوری ایران به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و حوزه آسیای میانه، افزود: محصولات چینی و بلوری ایرانی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس و CIS در حال صادر شدن بوده اما رقم این صادرات قابل توجه نبوده و باید گشایش کلی اتفاق افتد.

وی اظهار‌کرد: در حال حاضر رقم صادرات ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار بوده لذا با این رقم‌‌ها دردی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصول دوا نمی‌شود و اگر دولت بخواهد به تولید‌کنندگان کمکی کند بهتر است در حامل‌های انرژی که برای تولید استفاده می‌کند، تخفیفاتی در نظر بگیرد.

رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان و فروشندگان بلور، چینی و لوستر با بیان این‌که قاچاق در این صنف توجیه اقتصادی ندارد، گفت: به دلیل حجم بالای تولیدات داخلی و نزدیکی قیمت‌ها در بازار، قاچاق این محصولات با سود بسیار پایین همراه بوده و با توجه به این‌که قاچاقچیان به دنبال عرضه محصولاتی با سود بالا هستند قاچاق در این صنف بسیار پایین است.

 

رحمانی در انتها با اشاره به عرضه محصولات چینی در فروشگاه‌های اینترنتی، افزود: فروشگاه‌های اینترنتی به دلیل عدم مدیریت در بخش فضای مجازی، این فروشگاه‌ها به راحتی اجناس قاچاق را عرضه کرده و بدون پرداخت عوارض و نظارت به‌کار خود در تمامی صنف‌های کشور ادامه می‌دهند.