افزایش قیمت دلار در نیمه اول سال آینده تورم را افزایش می‌دهد

تحلیل یک عضو اتاق بازرگانی از گرانی دلار افزایش قیمت دلار در نیمه اول سال آینده تورم را افزایش می‌دهد مبهم بودن سرنوشت برجام باعث گرانی دلار شد رییس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران با بیان این‌که صادرکنندگان کالاهای فرآوری شده از افزایش نرخ دلار سود نمی‌برند، گفت: فقط صادرکنندگان مواد خام به‌طور موقت از […]

تحلیل یک عضو اتاق بازرگانی از گرانی دلار

افزایش قیمت دلار در نیمه اول سال آینده تورم را افزایش می‌دهد

مبهم بودن سرنوشت برجام باعث گرانی دلار شد

رییس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران با بیان این‌که صادرکنندگان کالاهای فرآوری شده از افزایش نرخ دلار سود نمی‌برند، گفت: فقط صادرکنندگان مواد خام به‌طور موقت از افزایش نرخ ارز سود می‌برند.

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با فارس در مورد دلایل افزایش نرخ دلار، گفت: چند فرض برای این شرایط می‌توان بیان کرد و تحلیل دقیق بدون وجود آمار و اطلاعات امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به افزایش ۵ درصدی قیمت جهانی دلار نسبت به سایر ارز‌ها در دو هفته گذشته گفت: افزایش قیمت جهانی دلار در ایران هم موجب افزایش نرخ دلار در ایران شد، اما از آنجا که اقتصاد ایران چندان به اقتصاد دنیا وصل نیست، نباید این افزایش قیمت به قیمت دلار منتقل می‌شد.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان این‌که سرنوشت برجام در هاله‌ای از ابهام است، تصریح‌کرد: این موضوع هم می‌تواند منجر به ایجاد شوک و نگاه منفی در بازار شده باشد و به افزایش تقاضای دلار دامن‌زده باشد.

رییس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران به فرض دیگری برای افزایش قیمت دلار اشاره کرد و گفت: براساس سیاست درست وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی کشور، واریز‌ها و برداشت‌‌‌ها به حساب‌های بانکی کنترل می‌شود، این اتفاق باعث می‌شود تا افرادی که معاملات غیرشفاف دارند؛ ترجیح دهند برای این‌که اثری از معاملاتشان باقی نماند معامله خود را از طریق ارز انجام دهند.

حریری بیان‌کرد: با این شرایط حتی می‌توان احتمال داد تا چند ماه دیگر معامله‌گران، معاملات سیاه در حوزه مسکن و خودروهای گران قیمت را با دلار انجام دهند.

وی با اشاره به سفر بیش از دو میلیون زائر در ایام اربعین حسینی به عراق و همچنین سفرهای پیش روی ژانویه و کریسمس اظهار‌کرد: این دو مورد هم می‌تواند تقاضا بری بازار نقدی دلار را افزایش دهد.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران‌ و چین با اشاره به افزایش فروش نفت گفت: با توجه به افزایش درآمد ارزی دولت از فروش نفت، باید کنترل دولت بر بازار ارز و نوسان‌گیری آن بیش‌تر باشد.

حریری با بیان این‌که می‌توان فرض دیگری را برای افزایش قیمت دلار مطرح کرد، افزود: ممکن است دولت و بانک مرکزی برای تک‌نرخی کردن دلار، بازار آن را ر‌ها کرده باشد تا به این نتیجه برسد که بازار تا چه اندازه برای افزایش قیمت دلار کشش دارد.

رییس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران به یک فرض بدبینانه برای افزایش قیمت دلار اشاره کرد و گفت: این روز‌ها سررسید اوراق مشارکت دولت در بورس فرا رسیده است و ممکن است دولت برای بازپرداخت اصل و سود آن قیمت دلار را افزایش داده باشد.

وی افزود: به هرحال با توجه به منابع محدود دولت و پرداخت حقوق کارمندان و همچنین هزینه‌های پایان سال می‌توان این فرض را به فرضیات قبلی اضافه کرد که دولت با افزایش قیمت دلار خواسته تا منابع ریالی بیش‌تری از ارزهای موجود کسب کند.

حریری با اشاره به کاهش نرخ تورم به عنوان تنها دستاورد اقتصادی دولت گفت: به نظر می‌رسد نرخ دلار هر چه زودتر باید متوازن شود؛ زیرا قطعاً افزایش نرخ ارز اثرات خود را بر روی تورم می‌گذارد و با توجه به وابستگی ما به واردات، افزایش قیمت دلار می‌تواند منجر به افزایش تورم در نیمه اول سال آینده شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در پاسخ به این سؤال که اثر افزایش قیمت دلار بر روی صادرات چیست، گفت: اگر صادرات به مفهوم خام‌فروشی باشد، افزایش قیمت دلار در کوتاه‌مدت به نفع صادرات است.

وی افزود: اما افزایش نرخ دلار برای صادرکنندگان مواد فرآوری شده منجر به گرانی کالای تمام شده می‌شود و صادرکنندگان این کالا متضرر می‌شوند.

«نوسان نرخ ارز» برای صادرکنندگان بیمه می‌شود

آرش شهرآیینی، عضو هیأت مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران از در نظر گرفتن دو محصول جدید بیمه‌ای برای صادرکنندگان طی یک‌ ماهه آینده خبر داد.

شهرآیینی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اعلام این خبر بیان‌کرد: دو محصول بیمه‌ای جدید که شامل پوشش نوسان نرخ ارز و نیز صدور ضمانتنامه‌های خاص برای پروژه‌های صادرات محور می‌شود اخیراً در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده و پس از تصویب در هیأت وزیران به احتمال زیاد طی یک ماهه آینده به منظور اجرا ابلاغ می‌شود.

عضو هیأت مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران ادامه‌داد: بر اساس این مصوبه خدمات جدیدی به صادرکنندگان ارایه می‌شود که امیدواریم به افزایش میزان صادرات در کشور کمک کند.

 شهرآیینی در مورد بیمه شدن پوشش نوسان نرخ ارز خاطر‌نشان‌کرد: در ابتدا نوسان ارزهای جهان همچون دلار و یورو در مقابل ریال تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و در مراحل بعدی ارزهای مربوط به کشورهای نوظهور نیز تحت پوشش قرار خواهند گرفت تا از این ترتیب ریسکی که صادر‌کنندگان در مورد کاهش نرخ ارز با آن مواجه هستند برطرف شود.

وی همچنین در مورد صدور ضمانتنامه‌های خاص برای پروژه‌های صادرات محور نیز تشریح‌کرد: به منظور افزایش ظرفیت صادرات کشور نیازمند این هستیم که سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در این بخش صورت گیرد تا ارقام صادراتی چند برابر شوند. این مسأله مربوط به حلقه‌های بعدی صنایع پتروشیمی و صنایع وابسته است که در جهت افزایش توانمندی شرکت‌های ایرانی در راستای پوشش محتوای تولیدکنندگان توسط صندوق ضمانت صادرات مدنظر قرار می‌گیرد.

 

به گفته عضو هیأت مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران، بر این اساس محتوای ایرانی پروژه‌های داخل کشور که در آن سهم ایرانی‌‌ها بیش‌تر است تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.