معاون زنگنه مطرح کرد:پیمانکاران آمریکایی به‌دنبال ورود به بازار تجهیزات پتروشیمی ایران

  مجوز پتروشیمی‌های غیرفعال لغو می‌شود معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اظهار علاقه دو سازنده آمریکایی برای فروش تجهیزات در ایران گفت: این شرکت‌ها به دنبال راه‌اندازی دفتر نمایندگی در ایران هستند. به گزارش شانا، مرضیه شاهدایی در حاشیه ششمین جشنواره تعالی صنعت پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این شرکت […]

 

مجوز پتروشیمی‌های غیرفعال لغو می‌شود

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اظهار علاقه دو سازنده آمریکایی برای فروش تجهیزات در ایران گفت: این شرکت‌ها به دنبال راه‌اندازی دفتر نمایندگی در ایران هستند.

به گزارش شانا، مرضیه شاهدایی در حاشیه ششمین جشنواره تعالی صنعت پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این شرکت با توجه به مشخص شدن راهبرد‌ها و مأموریت‌ها و با توجه به شرایط پسابرجام با هدف تحقق برنامه‌ها و مأموریت‌های خود، گام‌های مستحکم و استوار برمی‌دارد.

وی با اشاره به این که اولویت این شرکت کمک به تکمیل طرح‌های نیمه کاره است، افزود: این شرکت برای جذب سرمایه‌گذار و فراهم کردن شرایط تکمیل طرح‌ها به طرح‌های نیمه کاره کمک خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران ادامه داد: این شرکت برای رفع موانع تولید در واحدهایی که ظرفیت نصب شده دارند اما نتوانسته‌اند به ظرفیت کامل برسند، اقدام خواهد کرد تا شاهد افزایش بهره‌وری باشیم.

شاهدایی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران را به عنوان سازمان توسعه‌ای در مأموریت جدید جذب سرمایه‌گذار و جذب سرمایه‌های خارج از کشور دانست و گفت: تلاش می‌شود در طرح‌های پتروشیمی سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم انجام شود.

انتقال فن‌آوری مهم‌ترین مأموریت در پساتحریم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران انتقال فن‌آوری به داخل کشور را از مهم‌ترین مأموریت‌ها دانست و گفت: در دوران تحریم با وجود همه مشکلات موجود سعی شد موانع از سر راه توسعه صنعت رفع شود، اما بحث فن‌آوری حل نشده است.

وی با اشاره به این که ایران از لحاظ فن‌آوری در صنایع تکمیلی و میانی صنعت پتروشیمی عقب است، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید در این زمینه پیش قدم باشد.

شاهدایی با بیان این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به دنبال فن‌آوری‌هایی است که بتواند صنایع پایین دستی را تکمیل کند، تصریح کرد: پتروشیمی صنعتی است که با ایجاد ارزش‌افزوده کشور را از خام‌فروشی نجات می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران باید در صنایع پایین دست به منظور تأمین خوراک برای صنایع میان دست حرکت کند تا صنایع پایین دست به دلیل سودآوری و اشتغال خوراکشان تأمین شده باشد.

وی با اشاره به این که صنایع تکمیلی نیازمند فن‌آوری خاصی هستند که تنها در دست برندهای جهانی است، اظهار کرد: این شرکت به منظور دریافت دانش فنی‌ و انتقال فن‌آوری به داخل کشور به صنایع پایین دست کمک خواهد کرد.

 استقبال اروپایی‌ها و آسیایی‌ها برای حضور در صنعت پتروشیمی

شاهدایی با اشاره به استقبال شرکت‌های اروپایی و آسیایی برای مشارکت در طرح‌های صنعت پتروشیمی گفت: هنوز در این زمینه به نتایج نهایی نرسیده‌ایم، اما با توجه به ظرفیت موجود در ایران این شرکت‌ها مشتاق به سرمایه‌گذاری در ایران هستند.

وی با اشاره به این که در شرایط پسابرجام هنوز شرایط سرمایه‌گذاری‌ها به‌طور کامل فراهم نشده است، گفت: امیدواریم به تدریج مذاکرات تکمیل شود و به اجرا در‌آید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره با به اظهار علاقه دو شرکت سازنده آمریکایی برای فروش محصولاتشان در ایران گفت: این شرکت‌ها به دنبال فعال کردن نمایندگی‌های خود در ایران هستند.

شاهدایی یکی از اهداف این شرکت را ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنعت پتروشیمی عنوان کرد و گفت: هم اکنون دو هاب در بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده که باید تکمیل شود و همچنین وزارت نفت و شرکت ما به دنبال ایجاد دو هاب جدید هستند.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مناطق توسعه صنعت پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر است، هم اکنون در حال مهندسی مفهومی فاز دوم این منطقه هستیم.

شاهدایی درباره طرح‌هایی که آغاز نشده است و یا پیشرفت زیر ١٠ درصد داشته‌اند، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی محرک‌های را ایجاد می‌کند تا این طرح‌ها فعال شوند و از آن‌ها تعهد گرفته شده است که فعالیت‌های خود را در بازه زمان‌بندی شده از سوی این شرکت آغاز کنند تا به شرایط لازم برسند در غیر این صورت مجوز آن‌ها لغو می‌شود.

وی با اشاره به این که تعیین نرخ خوراک گاز طبیعی مجتمعهای پتروشیمی برعهده دولت و وزارت نفت است، افزود: نرخ جدید خوراک پتروشیمی از سال ٩٥ آغاز می‌شود و به این صورت با تثبیت نرخ خوراک برای ١٠ سال، سرمایه‌گذاران تعیین تکلیف شده و می‌توانند برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.

معاون وزیر نفت با اشاره به مذاکرات انجام شده با باسف آلمان تصریح کرد: این شرکت در حال ارزیابی میزان خوراک، مکان و شرایط سرمایه‌گذاری در ایران است و هنوز هیچ تفاهم‌نامه‌ای امضا نشده است.

شاهدایی با اشاره به این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دنبال تشویق سرمایه‌گذاران برای افزایش میزان تولید خوراک مایع است، اظهار کرد: وزارت نفت براساس سیاست‌هایش بعضی از طرح‌ها را از جمله پالایش گاز بید بلند و تعدادی از ان‌جی‌ال‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرد تا تولید خوراک برای توسعه صنعت پتروشیمی را تسریع کند.