فیلمسازان غایبِ فجر سی‌وچهارم در جشنواره‌ امسال

سینمای ایران در حالی به استقبال برگزاری سی‌وپنجمین دوره‌ی جشنواره فیلم فجر می‌رود که بسیاری از فیلمسازان سال قبل هیچ اثری در این دوره ندارند. به گزارش ایسنا، سعید روستایی که در جشنواره‌ی فجر سال گذشته در دو بخش سودای سیمرغ و نگاه نو موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین کارگردان شد، امسال شاید تنها به […]

سینمای ایران در حالی به استقبال برگزاری سی‌وپنجمین دوره‌ی جشنواره فیلم فجر می‌رود که بسیاری از فیلمسازان سال قبل هیچ اثری در این دوره ندارند.

به گزارش ایسنا، سعید روستایی که در جشنواره‌ی فجر سال گذشته در دو بخش سودای سیمرغ و نگاه نو موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین کارگردان شد، امسال شاید تنها به عنوان فیلمنامه‌نویس در جشنواره حضور داشته باشد و آن طور که در خبر‌ها آمده، قصد دارد تا پایان سال فیلم جدید خود را بسازد.

 در بخش بهترین کارگردانی سودای سیمرغ جشنواره‌ی سی‌وچهارم، کمال تبریزی، فرزاد موتمن، محمد حسین مهدویان و سیدرضا میرکریمی هم با سعیدروستایی رقابت می‌کردند که در بین آن‌‌ها میرکریمی بیش‌تر وقت خود را صرف اکران فیلم «دختر» و حضور آن در جشنواره‌های خارجی کرده و موفقیت‌های زیادی را هم به‌دست آورده است.

همچنین محمدحسین مهدویان پس از موفقیتی که در جشنواره‌ی سال قبل با فیلم «ایستاده در غبار» داشت، اوایل آذرماه دومین فیلم خود را با نام «ماجرای نیمروز» کلید زد.

در این فیلم که از نظر فضاسازی و قصه‌گویی با فیلم اول این کارگردان تفاوت دارد، جوادعزتی، احمدمهرانفر، مهردادصدیقیان، لینداکیانی، هادی‌حجازی‌فر، حسین‌مهری، مهدی‌زمین‌پرداز، امیرحسین‌هاشمی، احمد‌قزوینی، محیا‌دهقانی، سپیده‌مظاهری، اکبر‌مددی‌مهر و مهدی‌پاکدل بازی می‌کنند.

کمال تبریزی هم به عنوان فیلمساز دیگری که سال گذشته «امکان مینا» را در جشنواره داشت، با وجود این‌که گفته بود قصد دارد یک فیلم جدید بسازد، ولی در ماه‌های گذشته بیش‌تر مشغول ادامه‌ی ساخت سریال «سرزمین کهن» بوده است.

در بخش نگاه نو جشنواره‌ سی‌وچهارم هم‌، که سعید روستایی جایزه‌ بهترین کارگردان را گرفت و جایزه‌ ویژه‌ این بخش هم به مهدویان اهدا شد. مجید توکلی، احسان بیگلری و سیدجمال سیدحاتمی نامزدهای دیگر این بخش بودند که توکلی و سید حاتمی این روز‌ها فیلم «متولد ۶۵» و «لاک قرمز» را پس از نزدیک به یک سال بر پرده‌ی سینما‌ها دارند و «برادرم خسرو» نیز هنوز به نمایش عمومی درنیامده و گفته می‌شود که پس از جشنواره‌ امسال به پرده می‌رود.

جدا از فیلمسازانی که در دوره‌ قبل برگزیده یا نامزد شدند، به‌طور کلی ۴۴ فیلم در جشنواره به نمایش درآمده بود که شاید از بین سازندگان‌ آن‌‌ها حضور هاتف علیمردانی کارگردان «هفت ماهگی» را که «آباجان» را ساخته، بتوان در میان کارگردان‌های امسال جدی‌تر دانست.

البته بهروز شعیبی هم که «سیانور» را بر پرده دارد، در تدارک ساخت فیلم جدیدی با نام «دارکوب» بوده و محمدعلی‌سجادی هم که سال گذشته فیلم «تمرینی برای اجرا» را در جشنواره داشت، فیلم «پرونده باز است» را به عنوان اثر جدید خود می‌سازد.

با این حال با وجود آن‌که امسال آمار فیلمسازانی که اولین تجربه‌کارگردانی خود را پشت سر گذاشته‌اند بالا است، احتمالاً در دوره‌ی سی‌وپنجم جشنواره شاهد حضور فیلمسازان اسم و رسم‌داری هم خواهیم بود که در دو سه سال گذشته فیلمی نساخته‌اند.

 

پوران درخشنده، احمدرضا معتمدی، مازیار میری، حمیدنعمت‌ا…، سامان مقدم، سعید سهیلی، مهدی صباغ‌زاده و رامبد جوان از جمله این کارگردان‌‌ها هستند که البته در میان فیلم‌ اولی‌‌ها به چهره‌هایی همچون پیمان قاسمخانی‌ هم می‌توان اشاره کرد.