سود ۴۰ میلیارد دلاری عربستان از توافق اوپک

کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: در تفاهم اخیر اوپک لابی غیرمستقیم ایران، عربستان و روسیه و میانجی‌گری الجزایر نقش داشته است. محمد روحی‌صفت، در گفت‌وگو با ایلنا، در ارزیابی توافق ۳۰ نوامبر اوپک گفت: درست است که توافق اخیر موفقیت دیپلماسی و نفتی برای ایران بود اما عربستان نیز طی این مدت با کسری شدید بودجه […]

کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: در تفاهم اخیر اوپک لابی غیرمستقیم ایران، عربستان و روسیه و میانجیگری الجزایر نقش داشته است.

محمد روحی‌صفت، در گفت‌وگو با ایلنا، در ارزیابی توافق ۳۰ نوامبر اوپک گفت: درست است که توافق اخیر موفقیت دیپلماسی و نفتی برای ایران بود اما عربستان نیز طی این مدت با کسری شدید بودجه مواجه بوده است.

وی افزود: اکنون ۵۰۰ هزار بشکه از تولید عربستان کم شده و ۹۰ هزار بشکه به سهمیه ایران اضافه شده که برای ما خیلی خوب است زیرا روی قیمت نفت هم اثر گذاشته و نفت تا ۵۱ دلار رسید اما عربستان هم متضرر نشد زیرا ۴۰ میلیارد دلار به درآمد این کشور اضافه شده است زیرا نفت تولیدی خود را علی‌رغم کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای با قیمت بالاتر می‌فروشد.

روحی صفت تصریح کرد: توافق اخیر اوپک یک سود برد- برد برای کشورهای نفتی از جمله ایران، نیجریه و لیبی بوده که از کاهش تولید مستثنی شده و می‌توانند سهم‌شان را افزایش دهند، در مجموع می‌توان گفت که کشورهای عمده نفتی مخصوصا عربستان نیاز داشتند که کسری بودجه را با افزایش قیمت نفت جبران کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت نفت تداوم دارد و یا تحت تأثیر شوک نتیجه اوپک است؟، اظهار داشت: آن‌گونه که از شواهد بر می‌آید افزایش قیمت‌ها تحت تأثیر شوک نخواهد بود ضمن این‌که هزینه استخراج از شیل‌های نفتی همچنان بالاست و با نرخ ۵۰ دلاری تولید از این میادین اقتصادی نمی‌شود.

روحی صفت خاطرنشان‌کرد: در تفاهم اخیر اوپک، رایزنی غیرمستقیم ایران، عربستان و روسیه و میانجیگری الجزایر نقش داشته است.

 

سفیر سابق ایران در مکزیک همچنین درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نیز گفت: تحریم جدید آمریکا ارتباطی به برجام ندارد و مربوط به پیمان داماتو قبل از تحریم‌های هسته‌ای است اما به هر حال عهدشکنی از جانب آمریکا بود چون قرار بر این بود که بعد از توافق هسته‌ای تحریم‌ها برداشته شود البته مجلس ایران هم طرح سه فوریتی به امضا رسانده که باید منتظر بمانیم که چگونه می‌توان با این قضیه مقابله کرد.