کشف زنبورهای زیرآبی با قابلیت گرده‌افشانی!

کشف زنبورهای زیرآبی با قابلیت گرده‌افشانی! شاید باورکردنی نباشد اما در زیر اقیانوس‌‌ها جانورانی زندگی می‌کنند که عملکردشان در گرده‌افشانی همانند زنبورهای ساکن در خشکی است. به گزارش مهر، به نقل از ساینس الرت، این برای نخستین بار است که محققان موفق به کشف این واقعیت دیدنی می‌شوند که اکوسیستم‌های زیرآبی متکی به گرده افشان‌هایی […]

کشف زنبورهای زیرآبی با قابلیت گرده‌افشانی!

شاید باورکردنی نباشد اما در زیر اقیانوس‌‌ها جانورانی زندگی می‌کنند که عملکردشان در گرده‌افشانی همانند زنبورهای ساکن در خشکی است.

به گزارش مهر، به نقل از ساینس الرت، این برای نخستین بار است که محققان موفق به کشف این واقعیت دیدنی می‌شوند که اکوسیستم‌های زیرآبی متکی به گرده افشان‌هایی هستند که از حیث عملکرد، با زنبورهای ساکن در خشکی قابل مقایسه هستند.

براساس تحقیقات صورت گرفته، گیاهان زیرآبی همچون گیاهان خشکی از طریق گرده‌افشانی تکثیر می‌شوند. تا پیش از این تصور می‌شد که فرایند گرده‌افشانی گیاهان با تکیه بر جریان آب انجام می‌شود اما حالا مشخص شده که در زیر آب‌های جهان فرایند گرده‌افشانی از طریق «زنبورهای دریایی» صورت می‌گیرد.

محققانی از دانشگاه ملی مکزیک با استفاده از سیستم‌های پیشرفته فیلمبرداری در زیر آب گونه‌ای از علف‌های دریایی موسوم به Thalassia testudinum را زیر نظر قرارداده و در کمال حیرت متوجه شدند انواعی از جانوران بی‌مهره بیش‌تر از آن‌که به سراغ گیاهان بدون گل بروند خود را به شاخه‌های گلدار این نوع گیاه نزدیک می‌کنند و این دقیقا همان کاری است که زنبور‌‌ها در خشکی برای عمل گرده‌افشانی انجام می‌دهند.

در این مطالعه به وضوح دیده می‌شود که جانوران مورد نظر با نزدیک شدن به گل‌های گیاهان، گرده آن‌‌ها را با خود حمل می‌کنند.

 

نکته جالب اینجاست که محققان پیشتر این جانوران را شناسایی کرده بودند اما هرگز تصور نمی‌کردند که نقشی در گرده‌افشانی گیاهان زیرآبی داشته باشند.