افزایش عرضه ارز در سامانه نیما در ۳‌ماهه پایانی سال

گروه بازارسرمایه ـ مدیر اداره نظارت بر مؤسسات پولی غیربانکی، اعلام کرد: با ابلاغ مدل جدید کسب‌وکار صرافی‌‌ها، زمینه برای توسعه نقش صرافی‌‌ها در بازار رسمی ارز فراهم می‌شود. به گزارش مناقصه‌مزایده، نعمت‌ا… کریمی؛ در جلسه هم‌اندیشی بررسی جزئیات دستورالعمل جدید صرافی‌‌ها مصوب شورای‌پول و اعتبار که با حضور جمعی از صرافان در بانک‌مرکزی برگزار […]

گروه بازارسرمایه ـ مدیر اداره نظارت بر مؤسسات پولی غیربانکی، اعلام کرد: با ابلاغ مدل جدید کسب‌وکار صرافی‌‌ها، زمینه برای توسعه نقش صرافی‌‌ها در بازار رسمی ارز فراهم می‌شود. به گزارش مناقصه‌مزایده، نعمت‌ا… کریمی؛ در جلسه هم‌اندیشی بررسی جزئیات دستورالعمل جدید صرافی‌‌ها مصوب شورای‌پول و اعتبار که با حضور جمعی از صرافان در بانک‌مرکزی برگزار شد؛ با بیان اینکه تدوین فرآیندهای اجرایی و شیوه‌‌نامه‌های این دستورالعمل در دستور کار بانک‌مرکزی قرار دارد، گفت: با رفع برخی نواقص گذشته در دستورالعمل جدید زمینه برای افزایش نقش صرافی‌‌ها در بازار مبادلات رسمی ارزی افزایش می‌یابد. وی افزود: با ابلاغ و اجرایی شدن دستورالعمل جدید صرافی‌ها، بخش نظارت تدوین فرآیندهای اجرایی، شیوه‌نامه‌ها و ضوابط داخلی مربوطه را براساس خط‌مشی‌های کلان شورای‌پول و اعتبار در بازار پول و ارز آغاز کرده است. مدیر اداره نظارت بر مؤسسات پولی غیربانکی، با اشاره به سیستمی شدن فرآیند نظارت بر صرافی‌‌ها و تأکید بر پیگیری انجام «حسابرسی رعایت» در صرافی‌‌ها، افزود: اجرای برخی از موارد مطرح شده در دستورالعمل، منوط به تدوین شیوه‌نامه‌ها و ضوابط داخلی آن است و همین امر فرصتی است تا ملاحظات و نظرات صرافی‌‌ها در تدوین شیوه‌نامه‌ها مدنظر قرار گیرد. از این‌رو نقش جامعه صرافان به‌‌عنوان واسطه بین بانک‌مرکزی و صرافی‌‌ها در انتقال مسائل حوزه صرافی‌‌ها حائزاهمیت است. وی خاطرنشان کرد: در دستورالعمل جدید فعالیت صرافی‌‌ها ظرفیت‌های خوبی برای ایجاد شعبه و باجه برای صرافی‌‌ها پیش‌بینی شده است. همچنین حجم معاملات صرافی‌‌ها طبق ضوابط داخلی بانک‌مرکزی براساس شاخص‌های رتبه‌بندی تعیین می‌شود. به‌نحوی که برای مثال صرافی‌هایی که به لحاظ رعایت مقررات و ساختار مالی وضعیت بهتری داشته باشند می‌توانند براساس ضوابط، خرید بیشتری از مرکز مبادله انجام دهند. مدیر اداره نظارت بر مؤسسات پولی غیربانکی، با بیان اینکه در دستورالعمل جدید، صرافی‌‌ها براساس افزایش سرمایه به نوع اول و دوم و سطح یک تا سه طبقه‌بندی می‌شوند، افزود: براساس دستورالعمل جدید، امکان افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ نیز فراهم شده است. وی با اشاره به مسائل مطرح شده از سوی برخی صرافی‌ها در زمینه افزایش سرمایه، خاطرنشان کرد: تمهیداتی پیش‌بینی می‌شود تا صرافی‌‌ها بتوانند از طریق ادغام شرکت‌های صرافی و اجازه ایجاد شعبه براساس خط‌مشی تعیین شده در شورای‌پول و اعتبار اقدام کنند، ضمن اینکه تجدید ارزیابی اموال و مالکیت محل استقرار صرافی نیز به‌عنوان یکی از راهکارهای افزایش سرمایه صرافی مدنظر قرار گرفته است.

سامانه‌ای برای پاسخگویی به نیازهای خرد

در این نشست بهزاد لامعی؛ مدیر اداره پایش بازار ارز بانک‌مرکزی نیز، با تأکید بر ارتباط مستمر با صرافی‌‌ها و اشراف بانک‌مرکزی بر مشکلات فعالان این بخش، گفت: موضوع کسب‌وکار صرافی‌‌ها در حوزه ارزی موضوعی پویا و جاری است و همواره براساس بازخوردهایی که از شبکه فعال این بخش دریافت می‌شود، مسائل مربوطه بررسی و در قالب گزارش‌های کارشناسی به بخش‌های تصمیم‌گیر ارجاع می‌شود. وی با اشاره به اقدامات در دست انجام برای تدوین مدل کسب‌وکار صرافی‌ها؛ به فعالان این بخش اطمینان داد با توجه به تجربه تاریخی موجود در این بخش، بانک‌مرکزی در سه ماهه پایانی سال هیچ تغییری در مدل کسب‌وکار فعلی صرافی‌‌ها ایجاد نخواهد کرد. لامعی؛ از اقدامات فشرده بانک‌مرکزی برای راه‌اندازی سامانه ارز خدماتی خبر داد و افزود: این سامانه تا پایان سال‌جاری راه‌اندازی خواهد شد، تأمین نیاز‌های خرد در بازار ارز از دغدغه‌های بانک‌مرکزی است و این سامانه به نیاز خرد پاسخ خواهد داد. وی از جامعه صرافی کشور خواست به منظور طراحی الگوی ساماندهی خرید و فروش ارز در بخش گردشگری پیشنهادات خود را ارائه کنند تا در بستر تدوین مدل کسب‌وکار جدید در زمینه معاملات فردی این موضوع به دقت طراحی شود. مدیر اداره پایش بازار ارز بانک‌مرکزی، افزود: براساس مصوبه هیئت وزیران و در قالب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارزی از پانزدهم آبان ماه تمهیداتی در نظر گرفته شده است که این تمهیدات در نهایت منجر به افزایش عرضه ارز صادرکنندگان در سامانه نیما خواهد شد که نتیجه این روند، افزایش فعالیت صرافی‌‌ها خواهد بود.

پیش‌بینی افزایش عرضه ارز در سامانه نیما

وی افزود: بر این اساس قیدهایی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است که صادرکنندگان را ملزم به عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما می‌کند و لذا پیش‌بینی می‌شود در سه‌ ماهه پایانی سال عرضه ارز شرکت‌های صادرکننده در سامانه نیما افزایش پیدا کند و تعداد شرکت‌های عرضه‌کننده ارز که پیش از این از عرضه ارز در نیما پرهیز می‌کردند، افزایش می‌یابد. مدیر اداره پایش بازار ارز، تصریح کرد: شرکت‌های پتروشیمی و فولاد نیز براساس قوانین بالادستی صرفاً مجاز به فروش ارز خود به بانک‌ها هستند. به همین دلیل این شرکت‌ها ارز خود را کمتر به صرافی‌های تضامنی می‌فروشند. وی با اشاره به اهتمام بانک‌مرکزی در مهار و مدیریت ریسک صرافی‌‌ها، گفت: محدودیت‌هایی برای صادرکنندگان تحت عنوان «کسب‌وکار ریال دوم» در نظر گرفته شده که طی آن برای جلوگیری از ضرر و زیان صرافی‌‌ها ناشی از عدم ایفای تعهدات صادرکننده، عملکرد صادرکنندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت عدم ایفای تعهد، دسترسی صادرکننده به سامانه نیما مسدود می‌شود. لامعی؛ درخصوص ریسک صرافان، گفت: صرافی‌‌ها باید نسبت به مدیریت ریسک خود دغدغه‌مند باشند و با استفاده از قدرت چانه‌زنی، با شرکت‌هایی وارد معامله شوند که از وضعیت ایفای تعهدات آن‌ها اطمینان دارند. لامعی؛ ضمن تأکید بر مطالعه دقیق دستورالعمل جدید از سوی صرافان تصریح کرد: بسیاری از مواد این دستورالعمل به تصویب شیوه‌نامه‌های بعدی موکول شده است. برای مثال، عملیات سلف منوط به تصویب دستورالعمل و آیین‌نامه مربوطه است و تا زمان صدور و انتشار این دستورالعمل، هرگونه خرید و فروش مدت دار در سامانه نیما ممنوع، غیرمجاز و تخلف است. در این نشست که با حضور برخی مدیران صرافی‌ها برگزار شد، مدیران عامل صرافی‌‌ها به بیان چالش‌ها و نکات دستورالعمل جدید فعالیت صرافی‌‌ها پرداختند.