روابط بانکی مستحکم پیش‌ نیاز همکاری ایران و برزیل است

وزیر نفت: روابط بانکی مستحکم پیش‌ نیاز همکاری ایران و برزیل است وزیر نفت لازمه همکاری ایران و برزیل را روابط بانکی مستحکم دانست و افزود: باید همکاری درازمدت، قوی و راهبردی با برزیل برقرار کنیم. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه، پس از دیدار با ‌فرناندو بز‌ها کولیو فیلیو، وزیر […]

وزیر نفت:

روابط بانکی مستحکم پیش‌ نیاز همکاری ایران و برزیل است

وزیر نفت لازمه همکاری ایران و برزیل را روابط بانکی مستحکم دانست و افزود: باید همکاری درازمدت، قوی و راهبردی با برزیل برقرار کنیم.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه، پس از دیدار با ‌فرناندو بز‌ها کولیو فیلیو، وزیر انرژی و معادن برزیل گفت: ایران و برزیل علاقهمند به توسعه روابط در بخش نفت و گاز هستند.

وی با بیان این‌که شرکت‌های برزیلی و بهویژه شرکت ملی نفت برزیل (پتروبراس) تجربه خیلی خوبی در اکتشاف و توسعه میدانهای نفتی در آبهای عمیق دارند، افزود: ما به این تجربه برای حوزه خزر نیاز داریم.

زنگنه افزود: ما همچنین از شرکت‌های برزیلی برای حضور در بخش‌های دریایی دعوت کردیم.

وی، ساخت ١٠ گروه کالایی مورد نیاز صنعت نفت را از دیگر زمینههای همکاری ایران و برزیل دانست و اظهارکرد: از شرکت‌های قوی و توانمند برزیلی برای سرمایه‌گذاری در این بخش نیز دعوت شده است.

وزیر نفت از آمادگی ایران برای حضور در بخش پالایشی برزیل خبر داد، تصریح‌کرد: البته در این زمینه بخش دولتی نمی‌تواند سرمایه‌گذاری کند اما آمادگی تأمین نفت خام این پالایشگاه‌ها را دارد که این موضوع قابل مطالعه است.

زنگنه، دیگر بخش همکاری دو کشور را خرید خدمت عنوان کرد و افزود: در این بخش شرکت‌های برزیلی در شرایطی می‌توانند به ایران بیایند که اقدام به سرمایه‌گذاری و پایه‌گذار شرکت مشترک با همکاری ایرانی‌ها باشند.

وی، لازمه انجام این کار‌ها را روابط بانکی مستحکم دانست و یادآور شد: در سفری که آقای طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران به برزیل داشتند بحث‌هایی در این زمینه مطرح شده که قرار است در تهران ادامه یابد.

زنگنه تأکید کرد: برای ما مهم است که بهعنوان یک پیش نیاز روابط بانکی قوی با برزیل برقرار کنیم.

وزیر نفت با بیان این‌که برزیل یک کشور مقتدر و یک بازار بزرگ صاحب فناوری است، تصریح‌کرد: به نظر من باید همکاری درازمدت، قوی و راهبردی با برزیل برقرار کنیم.

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی ٢٨ آبانماه در دیدار با وزیر انرژی و معادن برزیل در این کشور به تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران پرداخته و گفته بود: ایران و برزیل در روابط تجاری موجود مکمل یکدیگرند، هر دو کشور یک هدف مشترک دارند و برای حل مشکل فقر و مشکلات معیشتی مردم خود تلاش می‌کنند.

برقراری ارتباط بین بانک‌های ٢ کشور و رابطه کارگزاری از محورهای گفتوگوی طیب‌نیا با وزیر انرژی و معادن برزیل بود.

 

برزیل مهم‌ترین شریک اقتصادی ایران در منطقه آمریکای‌ لاتین به شمار می‌رود و حجم روابط اقتصادی دوجانبه در سال بالغ حدود دو دلار برآورد می‌شود.