رفع مشکل دریافت ضمانتنامه دانش‌بنیان‌ها با تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان

از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت می‌گیرد رفع مشکل دریافت ضمانتنامه دانش‌بنیان‌ها با تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تهیه و تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان آذر ماه جاری از سوی معاونت علمی تهیه و تدوین و تقدیم آن به هیأت […]

از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت می‌گیرد

رفع مشکل دریافت ضمانتنامه دانش‌بنیان‌ها با تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تهیه و تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان آذر ماه جاری از سوی معاونت علمی تهیه و تدوین و تقدیم آن به هیأت دولت خبر داد.

به گزارش مهر، علیرضادلیری با اشاره به اهمیت تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: از حدود دو ماه پیش براساس بند دو مصوبه هیأت وزیران مقرر شد تا نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان در کشور تهیه شود که مسؤولیت تهیه و تدوین این نظام مالی بر عهده معاونت علمی قرار گرفت.

وی درباره جزییات تعریف شده در نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان گفت: در این نظام مالی نگاه ما به بحث بازار پول، بانک‌ها، نظام پولی، بازار سرمایه و فراهم کردن ظرفیت‌های لازم برای بورس، بسترهای مورد نیاز برای صدور ضمانتنامه‌های سهل برای شرکت‌های دانش‌بنیان و موضوع ضمانتنامه‌های اعتباری و پیش پرداخت است.

دلیری بیان کرد: در این نظام مالی نگاه ما به اجرایی شدن روش‌های تأمین مالی جدید مانند روش Crowdfunding (تأمین مالی جمعی) که از طریق بستر اینترنت برای پول‌های خرد و اجرای پروژه‌ها انجام می‌شود نیز بوده است تا این امر را برای نخستین بار در کشور اجرایی کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی یادآور شد: راه‌اندازی و فعال کردن فین‌تک‌ها به عنوان یک نوع کسب و کار الکترونیکی در حوزه دانش‌بنیان، تعریف یک بیمه‌نامه خاص در این حوزه، راه‌اندازی فاینانس داخلی که تاکنون سابقه‌ای در کشور نداشته و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در حوزه دانش‌بنیان با فرایند سهل‌تری نسبت به گذشته از جمله دیگر برنامه‌هایی است که در تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان دیده شده است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع سرمایه‌گذاری خطرپذیر اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در تدوین این نظام مالی دیده شده موضوع سرمایه‌گذاری خطر پذیر (vc) است که باید در حوزه دانش‌بنیان فعال شود و ما بتوانیم یک مدل خاص سرمایه‌گذاری خطر پذیر را تعریف کنیم تا سرمایه‌گذار‌ها و صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های پژوهش فناوری بحث سرمایه‌گذاری خطر پذیر را در کشور اجرایی کنند.

دلیری به اهمیت تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: در صورت تصویب این نظام مالی ما دیگر خلایی در زمینه تأمین مالی، ضمانت، بیمه، سرمایه‌گذاری از باب قوانین در حوزه دانش‌بنیان نداریم این درحالی است که در گذشته قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کمک شایانی به حل این مشکلات کرده است اما تدوین این نظام مالی می‌تواند فرایندهای حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان را تکمیل کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی ادامه داد: تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان سرعت بیش‌تری به فرایند تجاری‌سازی و توسعه محصولات و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان می‌بخشد.

وی با اشاره به تمامی موارد تعریف شده در تدوین این نظام مالی گفت: برای تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان یک تیم خبره و کارشناس به صورت روزانه در حال فعالیت هستند تا بتوانیم این آیین‌نامه را در آذر ماه جاری به دولت تقدیم کنیم که البته تهیه و تدوین این نظام با کسب نظر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت دارایی و بانک مرکزی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی گفت: با توجه به این‌که بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان مراحل نوپایی خود را طی می‌کنند ما امیدواریم که با ایجاد یک سرمایه‌گذار مشترک در کنار این شرکت‌ها بتوانیم فعالیت آنها را به سمت مراحل توسعه‌ای و فروش‌های بالاتر از حد انتظار ببریم.

وی ادامه داد: قطعاً وجود کسانی که در زمینه کسب و کار، مراحل سرمایه‌گذاری و بازاریابی آگاهی لازم را دارند در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند بسیار در ارتقای این حوزه تأثیرگذار باشد لذا ما با ایجاد یک بستر می‌توانیم سرعت بیش‌تری به حوزه دانش‌بنیان که خودش پایه اقتصاد دانش‌بنیان است را داشته باشیم.

 

دلیری خاطر نشان کرد: یکی از دغدغه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان بحث ضمانتنامه برای انعقاد قراردادهای آنها است که فعلا با تصویب یک مصوبه این مشکل را حل کرده‌ایم اما در تدوین این نظام مالی این موضوع را تکمیل می‌کنیم تا مشکل ضمانتنامه‌هایی که شرکت‌های دانش‌بنیان برای انعقاد قرارداد و ضمانتنامه بانکی نیاز دارند مرتفع شود.