نوبخت: رشد اقتصادی ۷٫۷ درصد؛ تورم ۷٫۶ درصد؛ رشد نقدینگی ۱۹ درصد

با اجرای بودجه سال۹۶ محقق خواهد شد نوبخت: رشد اقتصادی ۷٫۷ درصد؛ تورم ۷٫۶ درصد؛ رشد نقدینگی ۱۹ درصد رییس سازمان برنامه و بودجه در تشریح آثار کلان بودجه سال ۹۶ گفت: سال آینده رشد اقتصادی ۷٫۷ درصدی، رشد سرمایه‌گذاری ۱۲٫۳درصدی، نرخ تورم ۷٫۶ درصدی و رشد نقدینگی ۱۹ درصدی پیش‌بینی شده است. به گزارش […]

با اجرای بودجه سال۹۶ محقق خواهد شد

نوبخت: رشد اقتصادی ۷٫۷ درصد؛ تورم ۷٫۶ درصد؛ رشد نقدینگی ۱۹ درصد

رییس سازمان برنامه و بودجه در تشریح آثار کلان بودجه سال ۹۶ گفت: سال آینده رشد اقتصادی ۷٫۷ درصدی، رشد سرمایه‌گذاری ۱۲٫۳درصدی، نرخ تورم ۷٫۶ درصدی و رشد نقدینگی ۱۹ درصدی پیش‌بینی شده است.

به گزارش مهر، محمدباقرنوبخت با اشاره به جزییات لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور از در نظر گرفتن دلار ۳۳۰۰ تومانی و نفت ۵۰ دلاری در هر بشکه خبر داد و گفت: سیاست دولت نرخ شناور مدیریت شده برای ارز است.

وی افزود: در سال ٩٦ بالغ بر ١٠٨٥ هزار میلیارد تومان از سوی دولت و شرکت‌های دولتی دریافت و پرداخت می‌شود که از این رقم ٣٧١هزار میلیارد تومان بودجه عمومی است که ۱۰٫۶ درصد رشد داشته است.

پیش‌بینی تورم ۸-۷ درصدی در سال ۹۶

وی تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی تورم ٧ تا ٨ درصدی، بودجه انبساطی یا انقباضی نیست بلکه بودجه عمومی در بخش منابع عمومی و اختصاصی است که منابع عمومی ٣٢٠ هزار میلیارد تومان است و در بخش مصارف عمومی نیز همین رقم در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در بخش منابع اختصاصی نیز بودجه ٥١ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

نوبخت گفت: در ۳ محل، ٣١٩ هزار میلیارد تومان منابع را صرف خواهیم کرد که ٢٣٦ هزار میلیارد تومان آن اعتبار هزینه‌ای است و در عین حال امسال اوراق یکساله فروخته‌ایم که باید همان را در سال بعد خریداری کنیم که رقم ٢١ هزار میلیارد تومانی است.

رییس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: در شرایط اقتصادی فعلی که بعد از تحریم تولید دارد جان می‌گیرد، سهم مالیات بالا نیست اما همین اعداد را هم در اجرای طرح‌های عمرانی هزینه خواهیم کرد، ضمن این‌که مؤثر تر از این‌که چقدر مصرف کنیم آن است که خوب هزینه کنیم.

اقشار آسیب‌پذیر نباید در فرایند توسعه له شوند

این مقام مسؤول گفت: از هزینه‌ها در سال آینده ٧٢ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان را دولت برای رفاه اجتماعی از جمله بیمه اجتماعی و کمیته امداد و بهزیستی اختصاص داده است چرا که توسعه را به قیمت گرسنه تر نگاه داشتن مردم پیگیری نمی‌کنیم و اقشار آسیب‌پذیر نباید در چرخ دنده‌های توسعه له شوند.

معاون رییس‌جمهور در توضیح جزییات لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور ادامه داد: ٤٧ هزار و ٣٠٠میلیارد تومان نیز در حوزه آموزش و تحقیقات هزینه خواهیم کرد که تأکید مقام‌معظم‌رهبری هم هست؛ بنابراین ما به دنبال توسعه اقتصادی نیستیم بلکه به دنبال توسعه انسانی هستیم و به زودی الگوهای دولت در حوزه توسعه را رونمایی می‌کنیم که صرفاً اقتصادی نیست بلکه توسعه فرهنگی، اجتماعی و مسایل دفاعی و امنیتی را در بر می‌گیرد و نمی‌توان این بودجه را کم کرد. سومین محل مصرف بودجه نیز در بخش دفاع و امنیت است که ١٧ هزار و ١٥٥ میلیارد تومان را در بر می‌گیرد.

رشد ۵۲ درصدی منابع عمومی طی ۴سال

وی با بیان این‌که از سال ٩٢ تا سال ٩٦ میزان منابع عمومی ٥٢ درصد رشد کرده است، اظهار کرد: منابع عمومی که در سال ۹۲ حدود ٢١٠ هزار میلیارد تومان بود، تا سال ۹۶، ۵۲ درصد رشد داشته است.

نوبخت در تشریح ویژگی‌های بودجه ٩٦ گفت: این بودجه برگرفته از برنامه ششم است که البته هنوز در مجلس مصوب نشده است؛ بر این اساس برنامه موضوع محور است و اگر به آن نرسیم به بحران برخواهیم خورد؛ فراموش نشود که برنامه ششم برگرفته از سیاست‌های کلی مقام‌معظم‌رهبری و اقتصاد مقاومتی است.

این مقام مسؤول ادامه داد: بر این اساس توجه به اولویت‌های برنامه ششم، اولویت بخشی به محیط‌زیست، آب و فاضلاب، حمل‌ونقل ریلی و فراهم کردن سازوکار مقابله با فساد از طریق شفاف‌سازی از جمله ویژگی‌های لایحه بودجه سال ٩٦ است.

افزایش ۱۰ درصدی هزینه پرسنلی دستگاه‌ها

معاون رییس‌جمهور همچنین درباره بودجه عملیاتی نیز گفت: باید براساس قیمت عملیاتی دستگاه‌ها به آنها بودجه بدهیم که بر این اساس هر فعالیت مشخص است که چقدر باید پول بگیرد، البته برخی از هزینه‌های پرسنلی دستگاه‌ها ده درصد افزایش یافته است.

نوبخت گفت: اشتغال برای دولت یک اولویت بوده و به همین دلیل هم یک‌هزار میلیارد تومان برای این مهم اختصاص یافته است که صرفاً به یارانه تسهیلات ارزان قیمت به شغل‌های دانش‌بنیان و جوانان تحصیلکرده اختصاص خواهد یافت. البته اکنون با یک پدیده مواجهیم که عرضه نیروی کار در حال افزایش است و ما سن ۱۰ سال به بالا را جزو جمعیت جویای کار می‌گذاریم. بر این اساس جمعیت شاغل جویای کار را جمعیت فعال می‌نامیم که تعدادی از آنها شاغل و تعدادی بیکار می‌شوند، پس بیش‌تر افراد جویای کار در سن کار هم هستند و این به این معنی است که نرخ مشارکت مردان و زنان در حال افزایش است.

وی تصریح کرد: به همین دلیل روش سنتی ایجاد اشتغال جواب نمی‌دهد؛ پس در بودجه سال آینده یک‌هزار میلیارد تومان قراردادیم که در کنار آن ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی نیز برداشت خواهیم کرد که باید البته تصویب شود.

اعتبار یک‌هزار میلیارد تومانی برای تطبیق حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری

این مقام مسؤول گفت: قصد داریم نه تنها افزایش حقوق بازنشستگان و شاغلان را داشته باشیم بلکه عدالت را نیز برقرار سازیم البته برای تأمین اعتبار تطبیق حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری با شاغلان یک‌هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

۱۰ هزار وانت فرسوده از رده خارج می‌شود

رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: برای رفع آلودگی هوا از سال گذشته اقدام شده که بر این اساس خروج خودروهای فرسوده در دستور کار قرار گرفته شد که از سال گذشته تاکنون ٣٤ هزار تاکسی فرسوده از ناوگان خارج شده و متقاضیان خودروی جدید گرفته‌اند.

وی ادامه داد: همچنین کار خروج از رده ۱۰ هزار وانت فرسوده را نیز شروع خواهیم کرد.

نوبخت گفت: بخشی از آلودگی هوا هم مربوط به ریزگرد‌ها است که پول کافی برای احیای تالاب‌ها دیده‌ایم. البته باید سوخت هیبریدی را وارد کرده و موتورسیکلت‌ها را نیز برقی خواهیم کرد.

انتشار تا ۲۰هزارمیلیارد تومان اوراق مشارکت و صکوک

این مقام مسؤول با بیان این‌که در تدوین بودجه سال ۹۶ بودجه ریزی کاملاً عملیاتی شده است، اظهار کرد: معتقدیم سازمان برنامه نباید برای همه کشور تصمیم بگیرد بلکه استان‌ها را وارد کردیم که تصمیم بگیرند؛ البته برخی استان‌ها پایه خوبی برای رشد ندارند که باید علاوه بر بودجه به آنها رسیدگی بیش‌تری داشته باشیم.

وی گفت: ٧٥٠٠ میلیارد تومان از بودجه هزینه‌ای سال آینده از طریق اسناد خزانه است، همچنین اجازه انتشار اوراق مشارکت و صکوک تا سقف ٢٠ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های انتفاعی دارای توجیه فنی اقتصادی و مالی داده شده است که باید روی طرح‌های عمرانی بنشیند.

وی ادامه داد: اسناد بخشی از منابع ما است که این‌ها روش‌های مرسوم دنیا است که باید جایگزین روس سنتی شود.

رشد اقتصادی ۷٫۷درصد، رشد سرمایه‌گذاری ۱۲٫۳ درصد، رشد نقدینگی ۱۹ درصد

رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین به تشریح آثار کلان بودجه سال ۹۶ پرداخت و گفت: سال آینده رشد اقتصادی ۷٫۷ درصدی، رشد سرمایه‌گذاری ۱۲٫۳ درصدی، نرخ تورم ۷٫۶ درصدی و رشد نقدینگی ١٩ درصدی پیش‌بینی شده است.

وی اظهار کرد: یک مدل مالی انتخاب کردیم که بر مبنای آن، بخشی از پول را در صندوق می‌گذاریم و بانک و صندوق در تأمین مالی طرح‌های عمرانی وارد خواهند شد

پیش‌بینی درآمد ۱۵۹هزارمیلیارد تومانی در سال۹۶

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران گفت: برای تأمین مالی گندم‌کاران از بازار مالی کمک گرفتیم و البته بازار حساب و کتاب دارد که باید مراقب باشیم تورم بالا نرود و این مسایل نیز تأخیر را سبب می‌شود. دولت علاقه‌مند است که پرداخت‌ها به وقت خود باشد ولی باید همه جوانب را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: اقتصاد ما اقتصاد دولت- بازار است و دولت مسؤولیت خود را در نظر خواهد گرفت؛ بخش عمده‌ای از ارقام گندم‌کاران نیز از بازار سرمایه تأمین شده است.

نوبخت گفت: درآمدهای سال جاری ١٥٧ هزار میلیارد تومان است که سال آتی ١٥٩ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و مالیات به اندازه تورم افزایش یافته است چرا که نباید بودجه غیرواقعی باشد.

وی ادامه داد: سال قبل ٢٢٠ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی منابع بود که ٢٠٢ هزار میلیارد تومان آن تحقق یافت.

کسری ۱۱.۸هزار میلیارد تومانی دخل و خرج یارانه نقدی

در مورد تبصره هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: تغییراتی که غیراجرایی در مجلس ممکن است انجام شود نباید رخ دهد.

سخنگوی گفت: مصوبه‌ای را از مجلس شورای اسلامی درخواست و اخذ کردیم تا به دولت اجازه دهد تا سقف ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌ها یا از محل بودجه عمومی تأمین مالی کند و آن را برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به جامعه هدف در جهت حمایت از اقشار کم درآمد و برای تولید اشتغال هزینه کند.

نوبخت ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدل‌هایی را طراحی کرده است تا مطمئن شویم یارانه هیچ نیازمندی قطع نشود. اجازه داریم از ردیف متفرقه برای پرداخت یارانه‌ها به مقدار مورد نیازمان استفاده کنیم.

نوبخت با اشاره به این‌که قانون تکلیف کرده است که یارانه غیرنیازمندان را قطع کنیم، گفت: در یک مرحله، یارانه حدود ۳ تا ۴ میلیون نفر حذف شد اما یارانه تعدادی از آنان را دوباره برقرار کردیم.

نوبخت اظهار کرد: عملکرد دریافت و پرداخت یارانه‌ها به نحوی است که ماهانه ٣٤٠٠ میلیارد تومان یارانه نقدی به ٧٧ میلیون نفر پرداخت می‌کنیم یعنی جمعاً در سال ۹۶ بالغ بر ۴۰هزار و ۸۰۰میلیارد تومان یارانه نقدی باید پرداخت کنیم که پرداخت از ۳ محل شرکت پالایش و پخش، شرکت گاز و توانیر تأمین می‌شود؛ به‌طوری که ٢١ هزار میلیارد تومان متعلق به پالایش و پخش، ٨ هزار میلیارد تومان شرکت گاز و ٢٢٠٠ میلیارد تومان هم توانیر است. که البته توانیر را نمی‌گیریم و به حساب یارانه تولید قرار می‌دهیم. مکانیزم اجرایی آن هم این‌گونه است که توانیر می‌گیرد و ما دوباره تخصیص می‌دهیم.

برای هدفمندی برداشت غیرمجاز از خزانه نداریم

این مقام مسؤول ادامه داد: کسری در مورد هدفمندی این است که ما نمی‌توانیم یارانه را نپردازیم اما ردیف متمرکز یارانه را داریم و مجلس به ما اعلام کرده هر مقدار را از محل افزایش قیمت دریافت کردیم و هر مقدار که کم داشته باشیم را از ردیف عمومی بودجه هدفمندی یارانه‌ها برداشت کنیم و این برداشت غیرمجاز از خزانه نیست.

وی درمورد سیاست‌های ایجاد اشتغال گفت: کار مستمر را سرمایه‌گذاری می‌تواند ایجاد کند ولی روند عرضه نیروی کار افزایش یافته است و البته هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده در بودجه یارانه سود تسهیلات خواهد بود.

راه حقوق‌های نجومی را بستیم

معاون رییس‌جمهور همچنین در واکنش به سخنان رییس دیوان محاسبات مبنی بر امتناع برخی مدیران نجومی‌بگیر از استرداد وجوه اضافه گفت: مبارزه با فساد از طریق شفاف‌سازی است و تمامی دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند دریافتی را غیر از خزانه داری کل نگهداری کنند چرا که سیستم کنترلی را از طریق دیوان محاسبات داریم و سامانه‌ای طراحی شده که همه افراد هر دریافتی را با هر عنوانی دریافت می‌کنند، حتی اگر دو ساعت تدریس باشد، باید در سامانه مشخص شود.

وی تصریح کرد: همه پول‌ها باید در سامانه ثبت باشد و همه مقامات باید زیر ۱۰ میلیون تومان دریافت کنند و همه راه‌های تخلف را بستیم و به همه دستگاه‌های نظارتی نیز مجوز نظارت دادیم.

سقف حقوق وزرا ۱۰ میلیون تومان است

نوبخت در پاسخ به سؤالی در مورد دریافت حقوق ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومانی یک وزیر گفت: سقف دریافتی وزرا ۱۰ میلیون است و اگر فردی بالاتر می‌گیرد، دیوان محاسبات نظارت خواهد کرد؛ این در شرایطی است که ۹۳ هزار و ۴۷۰ نفر درمورد حقوق‌های نامتعارف بررسی شده و ۹۳ هزار نفر با توجه به رقم ۲۰ میلیون تومان تخلفی نداشتند.

وی اظهار داشت: ۳۷۰ نفر بالای ۲۰ میلیون تومان حقوق گرفتند که بالا‌ترین رقم آن ۶۰ میلیون تومان است؛ فرض کنید بحث قانونی و غیرقانونی بودن نیست؛ بلکه حقوق بالای ۲۰ میلیون تومان نجومی تلقی می‌شود که عمدتاً نیز در بانک‌ها و شرکت‌ها وجود داشت. ۲۳ میلیارد تومان از این حقوق‌ها بازگشته و حتی اگر یک ریال هم غیرقانونی باشد، برخورد می‌کنیم.

پاسخ بودجه‌ای نوبخت به تحریم‌های احتمالی

نوبخت در این نشست همچنین در پاسخ به مهر در خصوص احتمال تمدید تحریم‌ها و لحاظ کردن آن در لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور گفت: اگر تهدیدی مقابل امنیت ملی و اقتصاد کشور قرار گیرد دولت بودجه اضطراری خواهد داد و البته به نظر می‌رسد ترامپ باید بودجه سایه تدوین کند.

وی اظهار کرد: طی سال‌های گذشته در ۳ حالت خوشبینانه، بدبینانه و منطقی بودجه را تنظیم می‌کردیم و برای ۳ حالت نیز یک سناریوی بودجه از سوی دولت در نظر گرفته می‌شد اما باید این موضوع را در نظر گرفت که سازمان گسترده‌ای همچون برنامه و بودجه وجود دارد که با هزار کارشناس متخصص برای هر حالتی آمادگی دارد بودجه تدوین کرده و اقدامات لازم انجام دهد.

نوبخت در پاسخ به پرسش مهر گفت: شرایط متصور ما برای لایحه بودجه سال ۹۶ وضع موجود است و ما امیدواریم هیچ اتفاقی رخ ندهد که به زیان منافع ملی کشور باشد.

وی تصریح کرد: اگر موضوعی امنیت ملی و اقتصاد کشور را تهدید کند فرزندان ملت در سازمان برنامه و بودجه حتماً بودجه اضطراری خواهند داد.

 

نوبخت در ادامه افزود: البته بودجه‌ای که اکنون برای سال ۹۶ کل کشور به صورت لایحه تقدیم مجلس شده قدرت کنترل دارد و مکانیزم‌های تخصیص متنوعی را در اختیار دولت قرار خواهد داد به این معنا که اگر بودجه به جای ۳۱۹ هزار میلیارد تومان منابع ۲۱۹ هزار میلیارد تومان هم باشد می‌توانیم مخارج را کاهش داده و اولویت‌بندی کنیم و تمام این‌ها در لایحه بودجه سال ۹۶ دیده شده است.