زنگنه به نشست مشترک اوپک و غیراوپکی‎‌ها می‌رود

زنگنه به نشست مشترک اوپک و غیراوپکی‎‌ها می‌رود وزیر نفت در نشست روز ١٠ نوامبر (شنبه، ٢٠ آذرماه) میان کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین شرکت می‌کند. به گزارش شانا، کشورهای عضو اوپک درباره کاهش تولید روزانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه‌ای از یکم ماه ژانویه ٢٠١٧ به منظور […]

زنگنه به نشست مشترک اوپک و غیراوپکی‌ها می‌رود

وزیر نفت در نشست روز ١٠ نوامبر (شنبه، ٢٠ آذرماه) میان کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین شرکت می‌کند.

به گزارش شانا، کشورهای عضو اوپک درباره کاهش تولید روزانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه‌ای از یکم ماه ژانویه ٢٠١٧ به منظور کاهش مازاد عرضه جهانی و بهبود قیمت‌ها، توافق کردند.

همچنین قرار شد کشورهای غیرعضو اوپک روزانه ٦٠٠ هزار بشکه از تولید نفت خود بکاهند که از این مقدار سهم روسیه ٣٠٠ هزار بشکه در روز خواهد بود.

قیمت نفت خام شاخص برنت پس از توافق اوپک در نشست ١٧١ بیش از ٦ دلار برای هر بشکه افزایش یافت؛ انتظار می‌رود با نهایی شدن توافق ١٠ نوامبر، در نشست روز شنبه (٢٠ آذرماه) قیمت نفت بار دیگر افزایش یابد.

براساس این گزارش، محمدبن‌حمد‌الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان نیز پیشتر حضور خود را برای شرکت در نشست کشورهای عضو غیرعضو اوپک اعلام کرد.

وی گفت: تصمیم کنونی تولیدکنندگان غیرعضو اوپک برای کاهش تولید ۳ تا ۴ درصد از مجموع تولید آنها را شامل میشود، این رقم کم‌تر از مقداری است که عمان چندی پیش درباره‌‌اش اعلام آمادگی کرده بود.

 

ناطق علی‌یف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان نیز پیش‌تر اعلام کرد که آماده است در صورت دعوت شدن، در نشست یاد شده حضور یابد.