فرار رو به جلو مسؤولان پس از اتفاقات فدراسیون هنرهای رزمی

فرار رو به جلو مسؤولان پس از اتفاقات فدراسیون هنرهای رزمی پرونده اتفاقات جام جهانی موی‌تای با استعفای مدیر تیم‌های ملی بسته شد اما آیا در این موضوع تنها باید به همین استعفا اکتفا شود و بپذیریم که رییس فدراسیون بی‌تقصیر بوده است؟ به گزارش ایسنا، بعد از پایان جام‌جهانی موی‌تای تصاویری از این رقابت‌‌‌ها […]

فرار رو به جلو مسؤولان پس از اتفاقات فدراسیون هنرهای رزمی

پرونده اتفاقات جام جهانی موی‌تای با استعفای مدیر تیم‌های ملی بسته شد اما آیا در این موضوع تنها باید به همین استعفا اکتفا شود و بپذیریم که رییس فدراسیون بی‌تقصیر بوده است؟

به گزارش ایسنا، بعد از پایان جام‌جهانی موی‌تای تصاویری از این رقابت‌‌‌ها منتشر شد که نشان می‌داد نماینده وزن ۶۰ کیلوگرم بانوان ایران در حالی روی سکوی سوم رقابت‌‌‌ها ایستاد که نماینده رژیم اشغالگر قدس نیز روی سکوی قهرمانی قرار گرفته بود. نمایندگان ایران همیشه با به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه حاضر به رقابت و یا روی سکو رفتن به همراه نمایندگان این رژیم نیستند و رخ دادن چنین اشتباهی قابل توجیه نیست.

بعد از انتشار اخبار این اتفاق، فدراسیون ورزش‌های رزمی رسماً عذرخواهی کرد و این اتفاق را سهوی دانست.

اما این پایان ماجرا نبود و حسین عابدی، مدیر تیم‌های ملی فدراسیون که در جام‌جهانی به عنوان سرپرست حضور داشت از سمتش استعفا کرد.

رشیدی رییس فدراسیون رزمی پیش از استعفای عابدی اعلام کرده بود که با قاطعیت با این مسأله برخورد می‌کند و با کسی شوخی ندارد. او گفت که نفرات اعزامی به عنوان حراست، ورزشکار، سرپرست و مسؤولین تیم باید پاسخگو باشند.

اما آیا برخورد قاطعانه تنها باید با دیگران باشد. پس خود رییس در این جریان چه سهمی دارد، رییس فدراسیونی که شخصاً عذرخواهی نکرد و با مسبب دانستن اعضای اعزامی به مسابقات، به نوعی خود را تبرئه کرد.

اگر فردی فاقد توانایی و کفایت لازم صاحب پستی در فدراسیون شده، رییس فدراسیون به عنوان بالا‌‌ترین مرجع تصمیم گیرنده مقصر نیست که چنین افرادی را به‌کار گمارده است؟ این موضوعی است که وزیر ورزش نیز به آن اشاره کرد و مسؤولیت مستقیم چنین اتفاقاتی را با رییس فدراسیون دانست.

در بسیاری از این دست اتفاقات نیز مسؤولان با عدم مسؤولیت‌پذیری، دیگران را مقصر می‌دانند و عموماً نفرات پایین دست قربانی ماجرا هستند. استعفای سرپرست و یا تعلیق ورزشکار دردی را دوا نمی‌کند، بلکه رییس فدراسیون که خود می‌توانست استعفا دهد (اما این کار را نکرد) باید پاسخگوی چنین قصور بزرگی بوده و باید مؤاخذه شود.

البته وزیر ورزش روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به این‌که نباید به جای استعفای سرپرست تیم رییس فدراسیون ورزش‌های رزمی استعفا می‌کرد، خاطرنشان کرد: گزارشی در این زمینه توسط معاونت ورزش قهرمانی و شورای برون مرزی در حال تهیه است که پس از دریافت گزارش‌های لازم نظر نهایی خود را در این زمینه اعلام خواهیم کرد.

 

امید است وزارت ورزش و جوانان با بررسی همه جانبه‌ این موضوع و با داشتن نگاه ویژه به نقش رییس فدراسیون در این ماجرا زمینه‌ای را فراهم آورد که در اتفاقات مشابه مقصران صوری بار بی‌مسؤولیتی رییس یک فدراسیون را بر دوش نکشند.