طرح قوه قضاییه برای کاهش سرقت خودروها

طرح قوه قضاییه برای کاهش سرقت خودروها معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به منظور پیشگیری از سرقت خودروها، به دنبال نصب ردیاب‌‌ها بر روی خودروهای در معرض سرقت است. به گزارش مهر، بیش از ۸۰ درصد خودروهای سرقتی مربوط به ۵نوع خودروی پراید، پژو ۴۰۵، پرشیا، سمند و نیسان است که […]

طرح قوه قضاییه برای کاهش سرقت خودروها

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به منظور پیشگیری از سرقت خودروها، به دنبال نصب ردیاب‌‌ها بر روی خودروهای در معرض سرقت است.

به گزارش مهر، بیش از ۸۰ درصد خودروهای سرقتی مربوط به ۵نوع خودروی پراید، پژو ۴۰۵، پرشیا، سمند و نیسان است که با توجه به نقص سیستم ایمنی در این خودروها، سارقان دسترسی راحت‌تری به باز کردن قفل و سرقت خودرو دارند. در این میان خودرو پراید با توجه به قیمت و فراوانی یکی از بیش‌ترین خودروهای مورد استفاده است که متأسفانه در ذیل بیش‌تری خودروهای سرقتی هم قرار دارد.

رضا ابوالحسنی، سرپرست دادسرای سرقت پیش از این در گفت‌و‌گو با مهر در خصوص سرقت‌های مرتبط با خودرو، گفت: بالا‌‌ترین میزان سرقت در تهران مربوط به سرقت لوازم داخل خودرو است.

نیمی از سرقت‌های سال گذشته مربوط به لوازم داخلی خودرو بود

نماینده دادستان تهران با اشاره به آمار سرقت‌های سال گذشته، اظهار داشت: ۲۵۵ هزار و ۷۵۶ فقره سرقت در سال گذشته داشتیم که از میزان، ۴۸ الی ۵۰ درصد، تنها مربوط به سرقت لوازم داخل خودرواست.

وی در خصوص عوامل مؤثر در وقوع سرقت‌های مرتبط با خودرو، گفت: موارد متعددی در این مسأله دخیل است. مثلاً شهرداری‌ها مجوز ساخت بدون پارکینگ صادر کرده‌اند و مردم مجبورند داخل خیابان پارک کنند و این خود به خود آمار سرقت را بالا می‌برد.

نقش ایمنی پایین خودرو‌‌ها در افزایش آمار سرقت

وی با انتقاد از امنیت پایین خودروها، گفت: اگر خودرو امنیت بالایی داشته باشد به این راحتی‌‌ها سرقتی انجام نمی‌شود.

با جمع‌آوری معتادان، آمار سرقت‌‌ها کاهش چشمگیری می‌یابد

با توجه به این‌که ایمنی پایین خودرو‌‌ها یکی از عوامل بسیار مهم در بروز سرقت خودرو است، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قضاییه به منظور پیشگیری از وقوع جرم سرقت، به دنبال اجرای طرح پیشگیری از سرقت است. در این طرح قرار است با نصب ردیاب بر روی خودرو، پیشگیری از سرقت انجام شود.

خودروهای مدل ۸۸و پایین تر، همچنان در صدر خودروهای سرقتی

علیرضا ساوری، مدیرکل پیشگیری‌های وضعی قوه قضاییه با اشاره به پرونده‌های تشکیل شده در رابطه با سرقت خودروها، گفت: متأسفانه بر اساس آمار‌‌ها بیش‌ترین سرقت‌‌ها مربوط به خودروهایی با مدل ۸۸ و پایین تراست که به هیچ وجه از سیستم ایمنی بالایی برخوردار نیستند.

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت استفاده از ابزار فناوری نوین در کاهش و پیشگیری از سرقت خودروها، گفت: با هدف کشف علمی جرم و منصرف‌سازی و ناتوان کردن عوامل و عناصر دخیل در سرقت خودروها، استفاده از این ابزار امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

وی از اجرای طرحی به منظور کاهش آمار سرقت خودرو و پیشگیری از این جرم خبر داد و گفت: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به دنبال این است تا با هماهنگی و همکاری سایر دستگاه‌ها با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و پیشرفته درباره کنترل، مهار و کاهش سرقت خودرو اقدام کند.

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به نصب طرح ردیاب بر روی خودروهای مدل ۸۸و پایین تر به شرط رضایت مالک خودرو، اظهار کرد: بهره‌گیری از دستگاه ردیاب خودرو و نصب آن بر روی خودروهای تولیدی سال ساخت ۱۳۸۸ و قبل از آن قرار است به صورت پایلوت در استان‌های تهران، البرز، خراسان‌رضوی، فارس، اصفهان و کرمانشاه ‌اجرا شود.

کاهش هزینه‌های نصب ردیاب تا ۱۰۰هرار تومان

این مسؤول قضایی افزود: با توجه به این‌که اغلب مالکان خودروهای مذکور از اقشار متوسط هستند، به دنبال کاهش هزینه‌ها تا ۱۰۰ هزار تومان هستیم.

انجام مذاکره با شهرداری ها

وی از انجام مذاکره با نهادهای مختلفی از جمله شهرداری‌ها خبر داد و افزود: برای اجرای این طرح نیاز به هماهنگی و همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله شهرداری، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ‌ناجا، وزارت صنعت و معدن و تجارت، گمرک و سازمان امور مالیاتی وجود دارد. در حال حاضر هم در حال مذاکره با شهرداری‌ها به منظور تخصیص مکان برای اجرای طرح و یا نصب ردیاب همزمان با اجرای معاینه فنی هستیم.

اجرای طرح تا پایان سال

 

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت همکاری دستگاه‌های مختلف در اجرای این طرح، گفت: در صورت انجام همکاری‌های بیش‌تر، این طرح تا پایان سال به‌طور نهایی انجام می‌شود.