سکوی ١٨B پارس‌جنوبی روی مدار بهره‌برداری

سکوی ١٨B پارس‌جنوبی روی مدار بهره‌برداری تولید و ارسال گاز سکوی ١٨B با ظرفیت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب به پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ پارس‌جنوبی آغاز شد. به گزارش مناقصه‌مزایده، حسن بویری، مجری فازهای ١٧ و ١٨ پارس‌جنوبی با اعلام این خبر گفت: بهره‎برداری از این سکو، مجموع برداشت بخش فراساحل این فاز‌ها را به […]

سکوی ١٨B پارس‌جنوبی روی مدار بهره‌برداری

تولید و ارسال گاز سکوی ١٨B با ظرفیت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب به پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ پارس‌جنوبی آغاز شد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، حسن بویری، مجری فازهای ١٧ و ١٨ پارس‌جنوبی با اعلام این خبر گفت: بهرهبرداری از این سکو، مجموع برداشت بخش فراساحل این فاز‌ها را به حدود ٤٣ میلیون متر مکعب در روز افزایش میدهد.

بویری اعلام‌کرد: با استفاده از گاز سکوی ١٨B، روزانه حدود ٥٠٠ تن اتان و ٢٠ هزار بشکه میعانات گازی به تولید محصولات این فاز‌ها افزوده میشود.

وی با اشاره به این‌که سکوی ١٨B پارس‌جنوبی مردادماه امسال نصب شده بود، عنوان کرد: انتقال گاز از سکوی ١٨B با خط لوله ٣٢ اینچ به پالایشگاه این فاز‌ها پس از تکمیل خط لوله دریایی درون میدانی این سکو صورت گرفته است.

به گفته بویری، برداشت گاز از این سکو در حالی آغاز شده که عملیات هوکآپ، پیش راهاندازی و راهاندازی آن، دو ماه پس از عملیات نصب به پایان رسیده و در انتظار تکمیل خط لوله دریایی درون میدانی از سکوی ١٨B به سکوی ١٨A بوده است.

سکوی ١٨B پارس‌جنوبی پس از ٦٢ روز کاری با ثبت رکوردی جدید در عملیات هوکآپ (یکپارچه‌سازی چاه با سکو و اتصالات)، سوم آبان ماه امسال راه‌اندازی شده بود. این سکو با تلاش متخصصان مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در یارد صنعتی بندرعباس ساخته شده است.

مجری فازهای ١٧ و ١٨ پارس‌جنوبی گفت: از زمان شروع راه‌اندازی مرحله‌ای این فاز‌ها تاکنون، حدود ١٢، ٥ میلیارد متر مکعب گاز، ٩، ٥ میلیون بشکه میعانات گازی، ٢٦٠ هزار تن اتان و حدود ٣٠٠ هزار تن پروپان و بوتان تولید شده است.

٢٧مهرماه نیز سکوی ١٧B (دومین عرشه اقماری، آخرین سکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس‌جنوبی) پس از عملیات ساخت، در یارد بندرعباس بارگیری و آماده انتقال به موقعیت فراساحل این فاز‌‌ها شد.

بویری افزود: این سکو آماده نصب شده اما اکنون منتظر شرایط مطلوب آب و هوایی برای قرار گرفتن بر روی جکت است.

 

پیش‌بینی شده است این سکو تا اوایل اسفندماه امسال با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب به بهره‌برداری برسد.