قیمت جهانی طلا اندکی افزایش یافت

قیمت جهانی طلا اندکی افزایش یافت  در حالی که بازارهای بین‌المللی منتظر کاتالیزورهای جدیدی است تا روند نوسانات را تعیین کند قیمت طلا دیروز با اندکی افزایش روبه‌رو شده است. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، با توجه به این‌که در شرایط کنونی کاتالیزور خاصی وجود ندارد تا بر روند نوسانات قیمت طلا و […]

قیمت جهانی طلا اندکی افزایش یافت

 در حالی که بازارهای بین‌المللی منتظر کاتالیزورهای جدیدی است تا روند نوسانات را تعیین کند قیمت طلا دیروز با اندکی افزایش روبه‌رو شده است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، با توجه به این‌که در شرایط کنونی کاتالیزور خاصی وجود ندارد تا بر روند نوسانات قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی تأثیرگذار باشد، قیمت طلا دیروز تغییر چندانی نداشت.

براساس این گزارش قیمت هر اونس طلا با ۰٫۶دلار افزایش به بیش از ۱۱۶۹ دلار رسید. تحلیلگران مؤسسه سرمایه‌گذاری متال بولتین بر این باورند که قیمت طلا در کوتاه مدت با نوسانات زیادی روبه‌رو خواهد شد.

تحلیل این مؤسسه نشان می‌دهد که تقاضای جهانی طلا با افت محسوسی روبه‌رو شده است. تقاضای فیزیکی و سفته‌بازی طی هفته‌های اخیر کاهش یافته و احتمال افت بیش‌تر قیمت طلا در چنین شرایطی وجود دارد. علی‌رغم افزایش بی‌ثباتی سیاسی در کشورهای مختلف به نظر می‌رسد تقویت ارزش دلار و گمانه‌زنی‌های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست هفته آینده فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است.

تحلیلگران مؤسسه‌ ای‌جی نیز هشدار دادند که اگر سطح حمایتی ۱۱۶۰ دلاری برای هر اونس طلا شکسته شود باید منتظر کاهش بیش‌تر قیمت این فلز گران‌بها باشیم و این احتمال هست که قیمت طلا تا ۱۱۳۰ و سپس ۱۱۱۰ دلار در هر اونس کاهش یابد.

با توجه به انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در آمریکا، امیدواری سرمایه‌گذاران بین‌المللی نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی این کشور بیش‌تر شده است.

بهبود اوضاع تولیدات صنعتی و بازار اشتغال آمریکا احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست ۱۴ دسامبر را بیش از پیش کرده است.

 

البته کسری تجاری آمریکا در ماه اکتبر به بیش از ۴۲٫۶ میلیارد دلار افزایش یافته است. به نظر می‌رسد قیمت طلا در کوتاه مدت تحت‌تأثیر انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین قرار خواهد داشت. در بازار انرژی نیز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن با ۰٫۵۹ درصد کاهش به کم‌تر از ۵۳٫۵۶ دلار رسیده است.