حقوق‌بگیران نجومی در سایه فراموشی

وکلای ملت خواستار شدند حقوق‌بگیران نجومی در سایه فراموشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخورد هرچه سریع‌تر با نجومی‌بگیران را خواستار شده و بر بازگرداندن دریافتی‌های نامتعارف به بیت‌المال تأکید کردند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و مسؤولان نیروی دریایی ارتش در هفتم آذرماه سال جاری در بخشی از بیانات خود بر لزوم پیگیری […]

وکلای ملت خواستار شدند

حقوق‌بگیران نجومی در سایه فراموشی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخورد هرچه سریع‌تر با نجومی‌بگیران را خواستار شده و بر بازگرداندن دریافتی‌های نامتعارف به بیت‌المال تأکید کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و مسؤولان نیروی دریایی ارتش در هفتم آذرماه سال جاری در بخشی از بیانات خود بر لزوم پیگیری برنامه‌ها و کار‌ها تا حصول نتیجه و به سرانجام رساندن آنها تأکید و خاطرنشان کردند: ناتمام ماندن کارها، سؤال و اشکال ایجاد می‌کند و متأسفانه اکنون این وضعیت در بعضی از بخش‌های مختلف کشور دیده می‌شود که از جمله این مسایل موضوع حقوق‌های نجومی است و این موضوع از مسایل مهمی است که نتیجه رسیدگی به آن برای مردم روشن نشد و سؤالات در ذهن مردم باقی ماند.

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد در حاشیه بیست‌وسومین همایش ملی بیمه و توسعه اظهار داشت: در پرداخت حقوق‌های نجومی و ناعادلانه کم‌تر تخلف اتفاق افتاده است، دریافت‌ها بیش‌تر طبق‌ آیین‌نامه، قوانین و مقررات بوده است و ما اصالت را بر اصلاح ضوابط و آیین‌نامه‌ها گذاشته‌ایم.

این درحالی است که عباس‌جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران از ارجاع پرونده‌ متهمان حقوق‌های نجومی به یک شعبه بازپرسی در دادسرای کارکنان دولت خبر داده و گفته است: با این اقدام رویه واحدی برای رسیدگی به این پرونده‌ها صورت گرفته است.

وی افزود: دادستانی تهران طی نامه‌هایی که در ۱۸ آبان ماه خطاب به سازمان بازرسی کل کشور، سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و دیوان محاسبات نوشت، خواستار ارسال مستندات موضوع توسط مراجع مذکور شد، و تاکنون فقط سازمان اطلاعات سپاه ۱۲ مورد را گزارش کرده که نسبت به ارجاع موارد ارسالی به شعبه بازپرسی اقدام شده است.

در همین رابطه، نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت حقوق‌های غیرمتعارف را ناعادلانه دانسته و خواستار برخورد با متخلفان شده‌اند که مشروح این گفت‌و‌گو‌ها در زیر آمده است:

طرح تحقیق و تفحص از دستگاه‌های مرتبط با دریافتی‌های نجومی

به گزارش خانه ملت، حسینعلی‌حاجی‌دلیگانی با اشاره به بیانات اخیر مقام‌معظم‌رهبری در خصوص به نتیجه نرسیدن مسأله دریافتی نجومی گفت: در این رابطه برخی نمایندگان تصمیم به ارایه طرح دو فوریتی مقابله با حقوق‌های نامتعارف دارند؛ اما بنده به نظرم رسید که به دلیل ناشناخته بودن ابعاد این قضیه ابتدا و در مرحله اول طرح تحقیق و تفحص از دستگاه‌های ذی‌ربط را به اجرا بگذاریم.

خلأ قانونی دریافت حقوق‌های غیرمتعارف را رفع کنیم

وی افزود: به دنبال تحقیق و تفحص می‌توان با کسانی که در این زمینه تخلف انجام داده‌اند، یا جرمی مرتکب شده‌اند؛ برخورد کرده و آنها را به ملت معرفی کنیم، ضمن این‌که خلأ‌های قانونی که باعث چنین اتفاقی شده را شناسایی کنیم.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که ما برای مقابله و برخورد با نجومی بگیران و پیشگیری از وقوع مجدد این مسأله نیازمند ارایه طرح جامعی در این خصوص هستیم، خاطرنشان کرد: باید هرچه سریع تر این طرح جامع تبدیل به قانون شود تا افراد اجازه بی‌قانونی به خود نداده و از تکرار آن جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: همه دستگاه‌هایی که در این رابطه مظنون هستند و برداشت‌ها و پرداخت‌های نامتعارف در آنها اتفاق افتاده است؛ در طرح تحقیق و تفحص از حقوق‌های غیرمتعارف و ناعادلانه گنجانده می‌شوند.

حاجی دلیگانی همچنین در پاسخ به اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر این‌که بیش‌تر حقوق‌های ناعادلانه براساس آیین‌نامه‌ و مقررات بوده است، گفت: این حرف قابل قبول نیست؛ چراکه قانون می‌گوید نباید حقوق‌ها بیش از ۷ برابر حداقل حقوق باشد و مبنای پرداخت‌ها باید قانون باشد.

نیاز به تحقیق و تفحص از حقوق‌های غیرمتعارف نیست

عزت‌ا…یوسفیان ملا با اشاره به پیشنهاد تحقیق و تفحص از دستگاه‌های مرتبط با دریافتی‌های نامتعارف گفت: حقوق‌های نجومی نباید به فراموشی سپرده شود، متأسفانه حرفی زده شد و ۲۰ میلیارد تومان از این حقوق‌ها پس گرفته شد اما، ریشه این مسأله سوزانده نشد.

وی با بیان این‌که اگر مقررات ناقصی وجود دارد که باعث بروز فساد و سوءاستفاده می‌شود، این مقررات باید از بین برود، در واکنش به سخنان وزیر اقتصاد مبنی بر قانونی بودن دریافت‌ها گفت: الان مثل قبل نیست که متخلف شبانه برود زمین منابع طبیعی را تصرف کند و یا برود بانک بزند، بلکه الان به جای این‌که به بانک دستبرد بزنند قانونی می‌روند وام می‌گیرند؛ اما اقساط آن را پرداخت نمی‌کنند.

وی با بیان این‌که امروزه با استفاده از ابزار قانونی همه کار می‌کنند، تصریح کرد: بنده یک نماینده مجلس هستم و حقوق مشخصی دارم؛ اما وقتی ببینم این ماه ۲۰۰ میلیون و ماه بعد ۲۰۰ میلیون دیگر به حسابم واریز شد، وجدان دارم و از خودم می‌پرسم که این پول چیست و چرا واریز می‌شود؟

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در کشوری که برخی خانواده‌ها برای زندگی و امرار و معاش کلیه خود را می‌فروشند و یا افرادی هستند که چون دو میلیون تومان برای عمل جراحی چشم ندارند، کور می‌شوند، حق است که کسی در این شرایط ۱۵۰ میلیون تومان حقوق ماهانه بگیرد؟!

باید مقرراتی که اجازه تخلف را صادر می‌کند، از بین برد

وی تصریح کرد: اگرعده‌ای بخشنامه ساختگی درست کرده‌اند تا بتوانند با آن دست به سوءاستفاده بزنند، باید آن مقررات ظالمانه را از بین برد و این موضوع نیاز به بررسی دارد و نباید از کنار آن به سادگی عبور کرد، چه قانون ناقص باشد، چه بخشنامه نادرست باشد، چه مجوز باشد چه نباشد، اصل این عمل باید بررسی و ریشه آن خشکانده شود.

حقوق‌بگیران نجومی دزدان با چراغ هستند

ابوالفضل‌ابوترابی با اشاره به اقدامات مجلس برای برخورد با دریافت‌کنندگان حقوق‌های نامتعارف و نجومی گفت: سؤال ما این است که چرا دولت با نجومی‌بگیران که به زعم ما همان دزدان با چراغ هستند، برخورد نکرد و اسامی آنها را به قوه قضاییه اعلام نکرد.

وی افزود: ابتدا باید یک تذکر به رییس دیوان محاسبات بدهیم که چرا پس از قرائت گزارش حقوق‌های غیرمتعارف در صحن علنی، اسامی نجومی‌بگیران را معرفی نکردند، همچنین جای تأسف دارد که کمیسیون اصل ۹۰ نیز اسامی متخلفان را معرفی نکرد.

گلایه اساسی ما به دولت است

عضوکمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس خاطرنشان کرد: گلایه اساسی ما به دولت و شخص رییس‌جمهور است که وقتی در ابتدای آغاز به‌کار دولت هزینه تأسیسات رفاهی مانند، سونا، استخر و امکانات لوکس را در ساختمان نهاد ریاست جمهوری تصویب می‌کنند، در حقیقت این چراغ سبز را به افراد می‌دهند که آنها نیز می‌توانند از بیت‌المال به اشکال مختلف هزینه کنند.

ابوترابی با بیان این‌که حقوق‌بگیران نجومی که از خلأ‌های قانونی و نقاط ضعف قانون استفاده کرده و بیت‌المال را چپاول کرده‌اند، افزود: آنها و اختلاس‌گران بزرگ باعث شده‌اند که ما به عنوان نماینده مردم در هر شهر و روستا از کمبود بودجه و اعتبارات صحبت می‌کنیم، مردم به ما بگویند اگر بودجه نیست پس چگونه حقوق‌های نجومی پرداخت می‌شود؟

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که متأسفانه با این حقوق‌های غیرمتعارف و ناعادلانه و اختلاس‌های کلان، اعتماد مردم سلب می‌شود، تصریح کرد: این بزرگ‌ترین خیانتی است که آقایان انجام داده‌اند بنابراین باید با آنها برخورد کرد.

وی افزود: البته از اطلاعات سپاه جای تشکر دارد که اسامی تعدادی از نجومی‌بگیران را به قوه قضاییه اعلام کرده است.

اقدامات عملی برای بازگشت حقوق‌های غیرمتعارف انجام نشد

عباس‌پاپی‌زاده در خصوص رسیدگی به موضوع حقوق‌های غیرمتعارف گفت: متأسفانه اقدامات عملی و مناسبی در راستای عودت حقوق‌های غیرمتعارف، صورت نگرفته است و مقام معظم رهبری نیز در بیانات خویش تأکید داشتند که نتیجه بررسی موضوع حقوق‌های نجومی برای مردم شفاف نشده است.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در این رابطه ادامه داد: باید شرایطی در کشور وجود داشته باشد که چنانچه تخلفی رخ داد، با تخلف برخورد جدی شود، البته نظارت‌ها باید به نحوی باشد که مانع از انجام تخلف شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: اگر موضوع رسیدگی به حقوق‌های غیرمتعارف به صورت جدی از طرف مسؤولان مربوطه به نتیجه نرسد، بسیاری از متخلفان از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند.

پاپی زاده تصریح کرد: مجلس، دولت و بسیاری از دستگاه‌های ذی‌ربط در رابطه با حقوق‌های غیرمتعارف اقداماتی را انجام داده‌اند اما با توجه به گذشت زمان و این‌که ابزار اجرایی دست دولت است، باید این موضوع به صورت شفاف و جدی مورد رسیدگی قرار می‌گرفت و تمامی پرداخت‌های غیرمتعارف به بیت‌المال باز می‌گشت.

دولت در معرفی مقصران دریافتی‌های غیرمتعارف اهمال کرده است

محمدعزیزی از اهمال‌کاری دولت در عدم معرفی حقوق‌بگیران نجومی به قوه قضاییه انتقاد کرد و گفت: جای تأسف است که معرفی حقوق‌بگیران نجومی تاکنون صورت نگرفته است.

نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که دولت باید در برخورد با متخلفان عزم جدی داشته باشد، افزود: با وجود این‌که بار‌ها مقام معظم رهبری درمورد برخورد با متخلفان و بازگرداندن پول به خزانه تأکید کرده‌اند؛ اما شاهد هستیم که اقدامی در این باره هنوز صورت نگرفته است.

وی تأکید کرد: انتظار این است که قوه قضاییه با جدیت در برخورد با متخلفان حتی افرادی که در ارسال اسامی نجومی‌بگیران کوتاهی می‌کنند؛ را نیز مؤاخذه کند.