بیش‌تر وقت و توانم صرف حواشی می‌شود

وزیر اقتصاد و دارایی بیش‌تر وقت و توانم صرف حواشی می‌شود علی‌طیب‌نیا که برای بازدید از ایسنا به این خبرگزاری آمده بود ضمن تشریح وضعیت اقتصادی کشور در آخرین سال دولت یازدهم و مقایسه آن با شرایطی که سکان امور اقتصادی کشور را به دست گرفت، بیان کرد که اکنون برخی جناح‌های سیاسی که منافع […]

وزیر اقتصاد و دارایی

بیش‌تر وقت و توانم صرف حواشی می‌شود

علی‌طیب‌نیا که برای بازدید از ایسنا به این خبرگزاری آمده بود ضمن تشریح وضعیت اقتصادی کشور در آخرین سال دولت یازدهم و مقایسه آن با شرایطی که سکان امور اقتصادی کشور را به دست گرفت، بیان کرد که اکنون برخی جناح‌های سیاسی که منافع ملی را در اولویت ندارند، بخش عمده‌ای از اوقات وی را به عنوان وزیر اقتصاد صرف حواشی می‌کنند که این مشکل باید برطرف شود.

به گزارش ایسنا، طیب‌نیا همچنین با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی که در آن، دولت یازدهم سکان امور را به دست گرفت، بیان کرد: زمانی که بر سر کار آمدیم پیش‌بینی‌های بین‌المللی حاکی از آن بود که اقتصاد ایران با بحران‌های جدی روبه‌رو خواهد شد و روزی مجبور می‌شویم در ازای نفت غذا بگیریم و این حرف‌ها. حال شما این وضعیت را با شرایط کنونی اقتصاد ایران مقایسه کنید. اکنون پیش‌بینی‌‌ها از چشم‌انداز روشن برای اقتصاد ایران خبر می‌دهند و به وضعیتی رسیده‌ایم که معادل ۵٫۴ درصد رشد اقتصادی داریم، سرمایه‌گذاری در کشور مثبت شده است و تورم به زیر ۱۰ درصد رسیده است.

او تأکید کرد: اولین بار است که ما بعد از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ تورم تک رقمی را تجربه می‌کنیم. البته بعد از انقلاب و در سال ۱۳۶۴ فقط در یک مدت کوتاه تورم تک‌رقمی شد ولی پس از آن فوران کرده و افزایش چشمگیری یافت و اکنون برای بار اول است که می‌بینیم تورم به صورت تدریجی در حال کاهش یافتن است. از سوی دیگر به وضعیت صادرات کشور نیز توجه کنید. آمار‌ها نشان می‌دهد که امسال از نظر وزنی صادرات کشور به بالای ۳۰ درصد افزایش یافته است، از سوی دیگر سهم مالیات در بودجه افزایش و سهم نفت کاهش یافته است. در نظر داشته باشید که این موارد به سادگی رخ نداده است.

او همچنین در بخشی از سخنانش با بیان این‌که رشد اقتصادی کشور از ابتدای روی کار آمدن برای وی نقش مهمی داشته است، بیان کرد: نباید اشتباه شود که رکودی که مشاهده ‌کردیم حاصل کار این دولت است بلکه رکود اقتصادی از پیش نیز در اقتصاد کشور وجود داشته است. همچنین درباره اولویت بخشیدن به رشد اقتصادی و تثبیت قیمت‌ها و کنترل تورم، باید بگویم که اولویت من و همچنین دولت همواره بر افزایش رشد اقتصادی بوده است. به هر حال رفاه مردم، مقابله با فقر و ارتقای جایگاه کشور و اشتغال در گرو رشد اقتصادی است و این موضوعی است که ما همواره به آن توجه کرده‌ایم.

طیب‌نیا ادامه داد: در ادبیات اقتصادی هم زمانی که ما هزینه‌های رکود را با هزینه‌های تورم مقایسه می‌کنیم تردید نداریم که هزینه‌های رکود سنگین‌تر است. در نتیجه همواره به رسیدن به رشد اقتصادی توجه ویژه داشتیم و برنامه‌ها وسیاست‌گذاری‌های لازم در این زمینه را نیز اجرا کردیم.

 

او همچنین در بخشی از سخنانش با بیان این‌که متأسفانه اکنون وضعیت به گونه‌ای است که وی به عنوان وزیر اقتصاد بخش عمده‌ای از وقت خود را صرف حواشی می‌کند، بیان کرد: باید فضا به گونه‌ای باشد که بخش عمده‌ای از وقت من صرف جلسه با کارشناسان، رسیدگی به مشکلات و پیدا کردن راه‌حل‌‌ها شود، ولی عمده توان و ذهن من اکنون صرف حواشی می‌شود. هر روز یک حاشیه داریم و متأسفانه جناح‌های سیاسی در ایران به جای این‌که به منافع عمومی بیندیشند، به منافع حزبی و برد و باخت در انتخابات می‌اندیشند و این یک مشکل بسیار عمده در اقتصاد ایران است که باید آن را حل کنیم.