چرا دولت تصمیم به تغییر واحد پول ملی گرفت؟

چرا دولت تصمیم به تغییر واحد پول ملی گرفت؟ خبر رسید که براساس تصویب هیأت دولت واحد پول ایران تومان و برابر ۱۰ ریال تعیین شده، موضوعی که از نظر کارشناسان جمع‌آوری پول در گردش را به دنبال ندارد و بیش‌تر به قصد تست بازار از سوی دولت انجام شده است. به گزارش ایسنا، چندی […]

چرا دولت تصمیم به تغییر واحد پول ملی گرفت؟

خبر رسید که براساس تصویب هیأت دولت واحد پول ایران تومان و برابر ۱۰ ریال تعیین شده، موضوعی که از نظر کارشناسان جمع‌آوری پول در گردش را به دنبال ندارد و بیش‌تر به قصد تست بازار از سوی دولت انجام شده است.

به گزارش ایسنا، چندی پیش حسین‌قضاوی و غلامرضامصباحی‌مقدم بحث کهنه حذف صفرهای زائد از پول ملی را باز کردند، موضوعی که در ابتدا با واکنش مثبت محافل کارشناسی روبه‌رو شد.

کارشناسان انتقاد داشتند که حذف صفر‌ها زائد از پول ملی گرچه ممکن است تأثیر محسوسی در اقتصاد ایران نداشته باشد، ولی با توجه به این‌که صفرهای زائد مبادلات را بسیار دشوار کرده است، این موضوع ضروری می‌نماید و دولت بهتر است در جهت آن اقدام کند، موضوعی که البته پس از مدتی با موضع‌گیری بانک مرکزی و وزیر اقتصاد به حاشیه رانده شد، چرا که طبق گفته‌های علی‌طیب‌نیا گرچه حذف صفرهای زائد از پول ملی ضروری به نظر می‌رسد، ولی برای انجام آن نیاز داریم در اقتصاد ایران ثبات بیش‌تری برقرار شود، ثباتی که هنوز و به‌طور کامل محقق نشده است.

ولی بعد از مدتی خبری تازه درباره‌ حذف صفر از پول ملی رسید. براساس تصویب هیأت دولت واحد پول ایران تومان و برابر ۱۰ ریال تعیین شده، موضوعی که کارشناسان می‌گویند بیش‌تر از این‌که جنبه عملی داشته باشد، جنبه روانی داشته و هیأت دولت به دنبال آن است که چه تأثیری بر بازار‌ها خواهد داشت.

کارشناسان می‌گویند: دولت می‌خواهد حس کند عکس‌العمل بازار در برابر چنین تصمیم چه خواهد شد و احتمالا این صفر در دفاتر کسر شود ولی اثری در پول در گردش نداشته باشد.

ولی با حذف این صفر تغییری در مشکلات پیشین ایجاد نخواهد کرد. مثلاً اگر قدرت خرید اسکناس آنقدر کم است که مقام بانک مرکزی قدرت چاپ ندارند، این مشکل با این حذف حل نخواهد شد. به هرحال به نظر نمی‌رسد که حذف یک صفر عاملی شود که دولت بخواهد اسکناس سکوک را جمع‌آوری کند و به جای آن پول تازه‌ای به گردش بیندازد فقط ممکن است شرکت‌ها و مؤسسات از این به بعد به جای تومان از ریال استفاده کنند و این جایگزین اقدامی که در آینده خواهد کرد نخواهد بود.

 

برخی کارشناسان هم می‌گویند دولت قصد دارد با چنین کاری در نهایت بازار را تست کند و واکنش آن را دریابد و شاید هم تصمیم دارد پروژه حذف ۳ صفر را فعلاً و تا مدتی از دهان مردم بیندازد و به همین دلیل تصمیم گرفته تا با حذف یک صفر مدتی حذف‌ صفرهای زائد را به تعویق بیندازد.