واردات سالانه ۳۵ میلیون جفت کفش به ایران

واردات سالانه ۳۵ میلیون جفت کفش به ایران تولید‌کنندگان کیف و کفش با اشاره به این‌که ۲۰۰ میلیون جفت کفش نیاز کشور است، گفت: ۱۷۰ میلیون جفت کفش در کشور تولید می‌شود و بین ۳۰ تا ۳۵ میلیون جفت آن وارد می‌شود. به گزارش فارس، صادرات کیف و کفش بر اساس گفته وزیر صنعت، معدن […]

واردات سالانه ۳۵ میلیون جفت کفش به ایران

تولید‌کنندگان کیف و کفش با اشاره به این‌که ۲۰۰ میلیون جفت کفش نیاز کشور است، گفت: ۱۷۰ میلیون جفت کفش در کشور تولید می‌شود و بین ۳۰ تا ۳۵ میلیون جفت آن وارد می‌شود.

به گزارش فارس، صادرات کیف و کفش بر اساس گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت سالانه ۱۲۰ میلیون دلار برای کشور درآمد دارد، در حالی که جا دارد، این میزان به مراتب افزایش یابد.

صنعت تولید کیف و کفش هم‌اکنون برای ۱۲۰ هزار نفر در کشور اشتغال ایجاد کرده و در صورت رشد و توسعه آن قطعاً افراد بیش‌تری قابل جذب هستند.

محمد عرب، رییس هیأت مدیره یک شرکت بزرگ تولید کفش در گفت‌وگو با فارس با اشاره به این‌که یکی از معضلات تولید این بخش تعرفه گمرکی است، اظهار داشت: با کاهش تعرفه واردات کفش از ۷۵ درصد در سال ۹۴ به ۵۵ درصد، کالای وارداتی نسبت به کالای تولید داخل ارزان‌تر تمام می‌شود و تولید‌کننده داخلی متضرر می‌شود.

وی با انتقاد از هزینه‌های سربار این بخش تولیدی گفت: این موضوع تولید را کاهش و قاچاق را افزایش می‌دهد.

رییس هیأت مدیره این شرکت تولیدی گفت: وضع قوانینی از جمله اخذ مالیات بر ارزش افزوده در بخش تولید هزینه‌ها را افزایش و قدرت رقابت را کم می‌کند.

وی با بیان این‌که برای تأمین نیاز داخلی سالانه به حدود ۲۰۰ میلیون جفت کفش نیاز است، بیان داشت: حدود ۱۷۰ میلیون جفت کفش در کشور تولید می‌شود و بین ۳۰ تا ۳۵ میلیون جفت آن وارد می‌شود.

عرب با اشاره به واردات قاچاق کفش به عنوان معضل دیگر این بخش تولیدی گفت: عمده نیاز وارداتی کشور به خصوص در بخش کفش‌های کتانی از طریق قاچاق تأمین می‌شود.

* درآمد صادرات کیف و کفش ترکیه به عراق ۴ برابر کل درآمد صادراتی ایران از این بخش است

وی با بیان این‌که صادرات کیف و کفش به عراق سالانه ۴۰۰ میلیون دلار برای ترکیه درآمد دارد، گفت: این در حالی است که در مجموع کشور ما از این بخش ۱۲۰ میلیون دلار درآمد دارد و به عبارتی حتی در صادرات به بازارهای منطقه از جمله عراق و ترکیه هم خوب عمل نکرده‌ایم.

رییس هیأت‌مدیره شرکت تولیدی کفش تصریح کرد: قیمت تمام شده بالا به علت وضع قوانین ضد تولید یکی از موانع اصلی صادرات است.

عرب اظهار داشت: شرکت تولیدی‌اش با توجه به تولید مواد اولیه خود توانسته دست، واسطه‌ها را کوتاه کند و تا حدودی هزینه تولید را کاهش داده و در عرضه تولید در این بخش مانده است.

 

سیدجلال‌حسینی تولیدکننده دیگر صنعت کیف و کفش با بیان این‌که در ۶ سال گذشته صنعت چرم در کشور رشد و شکوفایی قابل‌توجهی داشته است، گفت: تا ۶ سال گذشته بخش قابل‌توجهی از کیف و کفش از طریق واردات تأمین می‌شد، اما با ظهور برندهای چرمی در کشور این صنعت پیشرفت کرد.