اراده جدی تهران و بخارست برای افزایش مبادلات اقتصادی تا ۳ میلیارد دلار

  وزیر امور اقتصادی در دیدار با وزیر امور خارجه رومانی با یادآوری ظرفیت‌های بسیار بالای اقتصادی دو کشور، هدفگذاری ۳ میلیارد دلاری برای روابط تجاری را قابل تحقق دانست. به گزارش شادا، علی طیب‌نیا در ابتدای این دیدار به موفقیت‌های اقتصادی دولت در کاهش نرخ تورم از بالای ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد […]

 

وزیر امور اقتصادی در دیدار با وزیر امور خارجه رومانی با یادآوری ظرفیت‌های بسیار بالای اقتصادی دو کشور، هدفگذاری ۳ میلیارد دلاری برای روابط تجاری را قابل تحقق دانست.

به گزارش شادا، علی طیب‌نیا در ابتدای این دیدار به موفقیت‌های اقتصادی دولت در کاهش نرخ تورم از بالای ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد و همچنین ثبت رشد اقتصادی۳ درصدی در سال گذشته با وجود تداوم تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: ظرفیت‌های اقتصادی ایران بسیار بالاست.

وی گفت: بر اساس گزارش‌های سازمان‌های معتبر بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، اقتصاد ایران در سال‌های آینده بالا‌ترین نرخ رشد اقتصادی را در میان کشورهای منطقه ثبت خواهد کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با اشاره به موقعیت بی‌نظیر جغرافیایی ایران در منطقه به ویژه دسترسی به بازارهای بزرگ منطقه‌ای و برخورداری از نیروی جوان و تحصیلکرده گفت: با وجود قابلیت‌ها و ظرفیت‌های قابل توجه ایران و همچنین موقعیت مناسب کشور رومانی در اتحادیه اروپا، سطح روابط اقتصادی و بازرگانی به هیچ وجه شایسته و متناسب با ظرفیت‌ها نیست و باید از این امکانات و ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کرد.

** آمادگی رومانی برای توسعه روابط تجاری در صنایع کشاورزی، حمل و نقل و انرژی

«لازار کانسکو» وزیر امور خارجه رومانی نیز در این دیدار با اشاره به سوابق طولانی و تاریخی روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور گفت: در این سفر علاوه بر دیدارهای سیاسی که با مقام‌های عالیرتبه ایران داشتم، فرصت‌های همکاری اقتصادی و تجاری با ایران را نیز در نظر قراردادم و به همین دلیل هیأت بزرگی از تجار و اعضای اتاق بازرگانی و اصناف رومانی نیز با من به ایران آمده‌اند.

 

وی، صنایع کشاورزی، فن‌آوری اطلاعات، حمل و نقل و انرژی را از بخش‌های دارای پتانسیل برای توسعه روابط بین دو کشور برشمرد و افزود: خط راه‌آهن ایران-جمهوری آذربایجان-گرجستان که سرمایه‌گذاری مناسبی برای ایجاد آن انجام شده است، زمینه مناسب برای انتقال محصولات و کالاهای ایرانی به بازار اروپا از طریق دریای سیاه را فراهم خواهد کرد.