ژاپن واردات نفت خام خود را ۵ درصد کاهش داد

ژاپن واردات نفت خام خود را ۵ درصد کاهش داد «اتحادیه نفت ژاپن» (Petroleum Association of Japan) موسوم به PAJ اعلام کرد این کشور واردات نفت خود را در ماه اکتبر ۵٫۶ درصد نسبت به ماه سپتامبر کاهش داده و از ۳ میلیون و ۲۳۷ هزار بشکه در روز به ۳ میلیون و ۵۵ هزار […]

ژاپن واردات نفت خام خود را ۵ درصد کاهش داد

«اتحادیه نفت ژاپن» (Petroleum Association of Japan) موسوم به PAJ اعلام کرد این کشور واردات نفت خود را در ماه اکتبر ۵٫۶ درصد نسبت به ماه سپتامبر کاهش داده و از ۳ میلیون و ۲۳۷ هزار بشکه در روز به ۳ میلیون و ۵۵ هزار بشکه در روز رسانده که پایین‌‌ترین میزان واردات نفت ژاپن در سال جاری میلادی بوده است.

به گزارش ایرنا، پایگاه تحلیلی خبری «اویل پرایس» که یکی از معتبر‌ترین تارنماهای بین‌المللی در خصوص بازار نفت است، در این باره افزود:

«میانگین بهای واردات نفت خام ۴۵ دلار و ۱۷ سنت (دلار آمریکا) و این میزان در ماه سپتامبر ۴۵ دلار و ۵۲ سنت بود. ژاپن در حالی میزان واردات نفت خود را کاهش داده است که در ماه اکتبر حجم محموله‌های نفت خام ایران به ژاپن در ماه اکتبر ۳۳ درصد کاهش داشت و در مقابل حجم محموله‌های عربستان با ۲۶ درصد افزایش همراه بود.»

به نوشته «اویل پرایس»، ژاپن واردات نفت خام خود را از روسیه نیز ۴۸ درصد کاهش داده است و این میزان برای کشور مکزیک (گرچه به لحاظ حجمی بسیار کم‌تر بوده است) ۲۳۲ درصد افزایش داشته است.»

«اویل پرایس» یادآور شد که ژاپن چهارمین واردکننده نفت خام از کشورهای عضو «اوپک» (سازمان کشورهای صادر کننده نفت) است و میزان واردات این کشور از این سازمان طی سال گذشته ثابت و به‌طور متوسط دو میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز بوده است. اوپک روزانه بیش از ۱۵ میلیون بشکه نفت خام به قاره آسیا صادر می‌کند که بیش از ۶۰ درصد آن به چین، هند، کره‌جنوبی و ژاپن اختصاص دارد.»

در ماه اوت سال جاری میلادی، ژاپن واردات نفت خود را از ایران افزایش داد و ۴ کشور اصلی واردکننده نفت در آسیا در مجموع واردات نفت خود را از ایران در ماه اوت ۸۱٫۴ درصد افزایش دادند که بالا‌ترین میزان طی ۵ سال و نیم اخیر بود. در ماه اوت، ژاپن واردات نفت خود را از ایران ۳۱٫۴ درصد افزایش داد و به ۲۳۵ هزار و ۶۱۲ بشکه در روز رساند.

سال گذشته، ژاپن میزان واردات نفت خام خود را ۲٫۳ درصد کاهش داد و به۳ میلیون و ۳۷ هزار بشکه در روز رساند که پایین‌‌ترین میزان از سال ۱۹۸۸ تاکنون بود. در سال ۲۰۱۵، کشورهای خاورمیانه ۸۲ درصد از نفت ژاپن را تأمین می‌کردند که ۱٫۲درصد کم‌تر از سال ۲۰۱۴ بود. در این میان، سهم روسیه از واردات نفت خام ژاپن ۰٫۷ درصد افزایش یافت و به ۸٫۸ درصد رسید.

 

اویل پرایس اعتقاد دارد که این اقدام ژاپن در کاهش واردات نفت، به نوعی بی‌اعتنایی به اقدامات برای کاهش تولید نفت در اوپک و افزایش بهای نفت بوده است.