برداشت گاز فاز١٩ از میدان پارس جنوبی به ۴۲ میلیون متر مکعب رسید

برداشت گاز فاز١٩ از میدان پارس جنوبی به ۴۲ میلیون متر مکعب رسید  مجری فاز ١٩ پارس‌جنوبی از افزایش تولید گاز این فاز خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از سکوی ١٩A، برداشت روزانه گاز این فاز از میدان پارس‌جنوبی به حدود ۴۲ میلیون متر مکعب در روز رسید. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از […]

برداشت گاز فاز١٩ از میدان پارس جنوبی به ۴۲ میلیون متر مکعب رسید

 مجری فاز ١٩ پارس‌جنوبی از افزایش تولید گاز این فاز خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از سکوی ١٩A، برداشت روزانه گاز این فاز از میدان پارس‌جنوبی به حدود ۴۲ میلیون متر مکعب در روز رسید.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، حمیدرضا مسعودی عنوان‌کرد: در حال حاضر از ۳ سکوی SPD2، ١٩C و ١٩A روزانه حدود ۴۲ میلیون متر مکعب گاز ترش غنی از میدان پارس‌جنوبی برداشت و به پالایشگاه این فاز ارسال می‌شود.

مجری فاز ١٩ درباره میزان تولید گاز شیرین در ردیف‌های شیرین‌سازی این فاز گفت: ۳ ردیف شیرین‌سازی ۱، ۳ و ۴ باظرفیت کامل در مدار بهره‌برداری قرار دارد و پس از انجام فرایندهای پالایشی روزانه ٣٧ میلیون متر مکعب گاز فرآوری شده و شیرین به خط ششم سراسری تزریق می‌شود.

مسعودی از تولید بیش از ۵ میلیون بشکه میعانات گازی در این فاز خبر داد و افزود: تاکنون ۴٫۵ میلیون بشکه از این محصول به بازارهای هدف صادر شده است.

مجری فاز ١٩ به تکمیل و بهره‌برداری کامل از واحدهای دریافت گاز در پالایشگاه اشاره کرد و افزود: در این واحد‌ها، میعانات گازی موجود در گاز ترش دریافتی از سکو‌ها تفکیک و به واحد تثبیت میعانات منتقل شده و پس از انجام برخی فرایند‌ها، این محصول در مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی جمع‌آوری می‌شود.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون این واحد‌ها در مدار تولید قرار دارند، گفت: یکی از دو کمپرسور واحد تثبیت میعانات در مدار تولید قرار گرفته وکمپرسور دیگر هم آماده بهره‌برداری است.

وی با اشاره به این‌که رکورد‌های بزرگی در فاز ١٩ پارس‌جنوبی به ثبت رسیده اظهارداشت: راه‌اندازی و تولید گاز از ۳ سکو در مجموع با ظرفیت ۱٫۵ میلیارد فوت مکعب، ثبت رکورد سریع‌‌ترین زمان نصب، راه‌اندازی و تولید گاز از سکوی ١٩A (70 روز) و بهره‌برداری از ۳ ردیف شیرین‌سازی در بازه زمانی ٧ ماهه، از زمان آغاز توسعه میدان گازی پارس‌جنوبی بی‌سابقه بوده است.

مجری فاز ١٩ تولید هفتگی گاز در این فاز را حدود ٢٥٤ میلیون متر مکعب برشمرد و ادامه داد: از آغاز فعالیت‌های تولید گاز شیرین در این فاز تاکنون بیش از ۳٫۲ میلیارد متر مکعب گاز تولید شده است.

مسعودی با اعلام راه‌اندازی اولین ردیف پروپان و بوتان فاز ١٩ تا پایان آذرماه گفت: با تکمیل دو‌‌ترین LPG در مجموع روزانه دو هزار و ٨٠٠ تن پروپان و بوتان در این فاز تولید خواهد شد.

 

وی افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده پیش‌بینی می‌شود آخرین سکوی باقی مانده فاز ١٩ با ظرفیت برداشت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز، در پایان دی ماه از یارد شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران در خرمشهر بارگیری شده و یک هفته پس از عملیات نصب در اسفندماه، مراحل راه‌اندازی آن انجام شود.