احتمال انجام اصلاحاتی در قانون تا قبل از انتخابات آینده وجود دارد

    سخنگوی شورای نگهبان با بیان این‌که بعید است قانون جامع انتخابات در مدت باقی‌مانده تدوین شود، گفت: احتمال انجام اصلاحاتی در قانون انتخابات تا قبل از انتخابات اردیبهشت ماه وجود دارد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، عباسعلی کدخدایی در حاشیه نشست بررسی سیاست‌های کلی ناظر بر انتخابات در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سؤال خبرنگاری […]

    سخنگوی شورای نگهبان با بیان این‌که بعید است قانون جامع انتخابات در مدت باقی‌مانده تدوین شود، گفت: احتمال انجام اصلاحاتی در قانون انتخابات تا قبل از انتخابات اردیبهشت ماه وجود دارد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، عباسعلی کدخدایی در حاشیه نشست بررسی سیاست‌های کلی ناظر بر انتخابات در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر این‌که آیا قوانین مبتنی بر سیاست‌های کلی انتخابات تا زمان انتخابات اردیبهشت ماه تصویب و اجرایی خواهد، گفت: با توجه به اقتضائاتی که سیاست‌های کلی انتخابات دارد و دوستان در دولت و مجلس اعلام کردند، بعید می‌دانم بتوانند قانون جامع را در این مدت مانده تا انتخابات ریاست جمهوری شکل بدهند، ولی صحبت‌هایی که با رییس مجلس شورای اسلامی و برخی نمایندگان داشتیم این بود که شاید آن مواردی که لازم است اصلاح شود و به عنوان اصلاحیه در داخل قوانین موجود قرار گیرد. دوستان در مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنند این اصلاحات را تا زمان انتخابات برسانند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال خبرنگاری دیگر در رابطه با این‌که آخرین نتایج انتخابات الکترونیک به کجا رسید، پاسخ داد: آخرین وضعیت انتخابات الکترونیک همان گزارشی بود که ارایه کردیم که شورای نگهبان در یک مرحله احراز صلاحیت‌ها با مسایل امنیتی موافقت کرده و در بحث‌های دیگر هم اگر موارد امنیتی رعایت شود شورای نگهبان همچنان موافق است و آمادگی این را دارد که با وزارت کشور هماهنگی کند و انتخابات هم برگزار شود.

وی در رابطه با سازوکار اجرایی سیاست‌های کلی انتخابات گفت: این سازوکار در درجه اول و در گام اول ابتدایی قانون است. تا این سیاست‌ها به صورت قانون در نیاید، لازم‌الاجرا نیست.

 

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در رابطه با آخرین سئوال خبرنگاران مبنی بر این‌که آیا اقدامات وزارت کشور در رابطه با انتخابات الکترونیک به گونه‌ای است که به انتخابات اردیبهشت ماه می‌رسد، گفت: نمی‌دانم، چون آخرین باری که صحبت داشتیم قرار شد با رعایت آن شرایط اگر دوستان در وزارت کشور آمادگی داشته باشند ما هم آمادگی داریم و بعد از آن پاسخی دریافت نکرده‌ایم. به جز آن بحث احراز صلاحیت که آن بخش احتمالاً به صورت یک جا انجام خواهد شد.