ترامپ و سرگیجه‌ای به نام وزارت خارجه

   گویا انتخاب گزینه مناسب برای پست وزارت خارجه آمریکا بیش از آنچه تصور می‌شد برای «دونالدترامپ» دردسرساز شده به‌طوری که هر روزه نامی جدید برای تصدی این پست به گوش می‌رسد.به گزارش مهر، پس از شنیده شدن نام‌هایی چون «جان بولتون»، «جان‌هانتسمن»، «دیویدپترائوس»، «رودی‌جولیانی»، «باب‌کورکر»، «میت‌رامنی» و… برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا و […]

   گویا انتخاب گزینه مناسب برای پست وزارت خارجه آمریکا بیش از آنچه تصور می‌شد برای «دونالدترامپ» دردسرساز شده به‌طوری که هر روزه نامی جدید برای تصدی این پست به گوش می‌رسد.به گزارش مهر، پس از شنیده شدن نام‌هایی چون «جان بولتون»، «جان‌هانتسمن»، «دیویدپترائوس»، «رودی‌جولیانی»، «باب‌کورکر»، «میت‌رامنی» و… برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا و دیدارهای جداگانه دونالدترامپ رییس‌جمهوری منتخب آمریکا با هر یک از این افراد، نام فرد جدیدی در این رابطه شنیده می‌شود.

در همین رابطه گفته می‌شود احتمال ورود مدیر اجرایی شرکت «اکسون‌موبیل» به کابینه جدید آمریکا پس از خروج جولیانی از فهرست وزرای خارجه احتمالی ترامپ قویتر شد. یکی از اعضای گروه انتقال دولت دونالد ترامپ، اعلام کرد در حال حاضر «رکس‌تیلرسون»، مدیر ارشد اجرایی شرکت «اکسون‌موبیل»، نخستین گزینه برای تصدی سمت وزیر خارجه در دولت بعدی این کشور است.

گفته می‌شود ترامپ تا هفته آینده نام نامزد انتخابی خود برای تصدی سمت وزیر خارجه را اعلام می‌کند. پس از این‌که «رودی‌جولیانی»، شهردار سابق نیویورک به‌طور رسمی از تصدی سمت وزیر خارجه انصراف داد، احتمال خدمت تیلرسون در این پست قویتر شد. ترامپ با تیلرسون ملاقات کرد و احتمالاً اواخر هفته نیز بار دیگر با او گفت‌و‌گو کند. به نظر می‌رسد ترامپ تا هفته آینده نام نامزد انتخابی خود برای تصدی سمت وزیر خارجه را اعلام کند.

این عضو گروه انتقال ترامپ که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد احتمال انتخاب تیلرسون حتی از میت‌رامنی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۲ آمریکا هم قوی‌تر است. البته هنوز هم نام رامنی، جان‌بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، باب‌کورکر، سناتور ایالت تنسی و «جیمز استاوریدیس»، دریاسالار بازنشسته آمریکا در فهرست ترامپ قرار دارد.

تیلرسون از سال ۲۰۰۶ تاکنون مدیر اجرایی اکسون‌موبیل بوده و انتظار می‌رود سال آینده بازنشسته شود.

این وضعیت در حالی است که رویترز چند روز قبل در گزارشی اعلام کرد: بحث و کشمکش میان مشاوران دونالد ترامپ پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر سر انتخاب میت‌رامنی به عنوان وزیر امور خارجه دولت آینده ترامپ شدت گرفت و علنی شد.

بحث و جدل بر سر این مسأله پس از آن علنی شد که مدیر تیم انتقال قدرت ترامپ هشدار داد اگر ترامپ رامنی را به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب کند با واکنش تند طرفدارانش روبه‌رو خواهد شد.

چالش‌های تیلرسون

اگر تیلرسون گزینه مورد نظر ترامپ باشد، روابط تجاری او نیز زیر ذره‌بین خواهد رفت. شرکت اکسون‌موبیل در بیش از ۵۰ کشور جهان فعالیت کرده و در ۶ قاره جهان به اکتشاف نفت و گاز می‌پردازد. تیلرسون از سال ۲۰۰۶ رییس و مدیرعامل این شرکت بوده و سال ۲۰۱۷ بازنشسته می‌شود.

در سال ۲۰۱۱، اکسون‌موبیل با شرکت روسنفت (Rosneft) بزرگ‌‌ترین شرکت نفتی دولتی روسیه قراردادی برای همکاری در کشف و استخراج نفت امضا کرد. این دو شرکت از آن زمان تاکنون در ۱۰ پروژه روسیه با یکدیگر مشارکت می‌کنند. ولادیمیرپوتین در سال ۲۰۱۳ مدال دوستی روسیه را به تیلرسون تقدیم کرد.

با این وجود، اقدامات مسکو در شبه‌جزیره کریمه و تحریم‌های ضدروسی متعاقب آمریکا، موجب زیان هنگفت اکسون‌موبیل شده و آن را وادار به تعطیلی برخی پروژه‌ها و تقبل دست‌کم یک میلیارد دلار زیان کرد. تیلرسون آشکارا از تحریم‌ها علیه روسیه انتقاد کرده است. ترامپ از گرم شدن روابط واشنگتن و مسکو حمایت می‌کند و کنگره نگران است که دولت بعدی برخی از تحریم‌ها علیه روسیه را برداشته یا کاهش دهد.