جادوی پاییز در «کوچه باغی»

جادوی پاییز در «کوچه باغی»  این روز‌ها با سرک کشیدن فصل پاییز در کوچه باغات بروجرد این طبیعت بکر و بهشت‌گونه رنگ و بویی خاص گرفته تا میزبانی وسوسه‌انگیز برای علاقه‌مندان به زیبایی‌های پادشاه فصل‌ها باشد. به گزارش مهر، یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری بروجرد که همواره از دید مدیریت شهری و متولیان مغفول مانده […]

جادوی پاییز در «کوچه باغی»

 این روز‌ها با سرک کشیدن فصل پاییز در کوچه باغات بروجرد این طبیعت بکر و بهشت‌گونه رنگ و بویی خاص گرفته تا میزبانی وسوسه‌انگیز برای علاقه‌مندان به زیبایی‌های پادشاه فصل‌ها باشد.

به گزارش مهر، یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری بروجرد که همواره از دید مدیریت شهری و متولیان مغفول مانده کوچه باغات بروجرد است که خطر نابودی طی سال‌های اخیر این ظرفیت را به دلایل مختلف تهدید می‌کند.

حصار رنگارنگ«کوچه باغات» بروجرد

قسمت وسیعی از محدوده پیرامون شهر بروجرد به‌ویژه بخش‌های شمالی و غربی درگذشته نه‌چندان دور توسط حصار سبز و متراکمی از باغ‌های میوه و درختان متنوع پوشیده شده بود که امروز به دلیل گسترش بی‌رویه شهر و تغییرات غیرمتعارف بسیاری از باغات، تخریب و یا به فضای مسکونی تبدیل‌شده و به‌طورکلی ترکیب گذشته آن دستخوش ناملایمات فراوانی شده است.

این مجموعه باغات به دلیل وجود گذر‌ها و راه‌های عبور بین باغی در میان مردم شهر با عنوان «کوچه‌باغی» خوانده می‌شود. در داخل بسیاری از این باغ‌ها که معمولاً متعلق به افراد متمول شهری بودند کوشک‌‌ها و عمارت‌هایی احداث می‌شد.

این عمارت‌های درون باغی که در بروجرد آن را «تَکیهَ» takia می‌گویند به لحاظ ساختار، نحوه و موقعیت احداث تفاوت زیادی با باغ‌های معروف ایرانی نظیر باغ شاهزاده، باغ ارم، باغ خان، باغ عفیف‌آباد و … داشته و به صورتی ارگانیک شکل‌گرفته است.

این تکیه باغ‌های تاریخی با نگاه به علایق و خواسته‌های مالکان باغ احداث و چند کاربری و مزیت برای آن در نظر گرفته می‌شد.

بهشتی هزاررنگ در قاب چشمان رهگذران

با این تفاسیر باغات و خانه باغات بروجرد نمونه‌ای منحصربه‌فرد از باغات ایرانی است و این موضوع به جذابیت‌های این ظرفیت بهشت‌گونه به‌مراتب افزوده است.

با همه آسیب‌هایی که در طول سال‌های اخیر به کوچه باغات بروجرد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های زیست‌محیطی و تاریخی بروجرد واردشده است باز هم با گذر از بخش‌هایی که هنوز تغییرات ناهمگون به سراغ آن نیامده است می‌توان صحنه‌های جالبی را به نظاره نشست که برای هر علاقه‌مندی جذابیت خاص خود را دارد.

ازجمله ویژگی‌هایی که توانسته کوچه باغات بروجرد را نسبت به دیگر باغات ایرانی متمایز کند وجود تنوع بالای گیاهی است.

وجود درختان مثمر و غیرمثمر و گیاهان پیچک، که تنها برای زیبایی هر چه بیش‌تر درگذشته در این باغات کاشته شده است موجب شده با فرارسیدن پاییز هرگونه گیاهی، رنگ خاصی به خود را بگیرد تا بهشتی هزار رنگ را در قاب چشم به نمایش بگذارد.

کوچه باغات بروجرد در فصل پاییز ظرفیت ناآشنا و مغفول در حوزه گردشگری این شهر محسوب می‌شوند. به اعتقاد کارشناسان گردشگری کوچه باغات بروجرد در فصل پاییز ظرفیت ناآشنا و مغفول در حوزه گردشگری این شهر محسوب می‌شوند که به نظر برای تبلیغ آن در سطح گسترده ضمن فعالیت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی باید از نابودی این ظرفیت جلوگیری شود.

از طراحی کوچه باغات این شهر کاملاً مشهود است که باغات تنها اقتصادمحور نبوده و توجه به زیباسازی بصری در فصول مختلف نیز مدنظر بوده است به‌طوری‌که در این باغات درختان غیربارور فراوانی ازجمله چنار، کاج سرو، بید مجنون، صنوبر و… نیز دیده می‌شود.

تنوع جاذبه‌های گردشگری که با تغییر فصل‌ها در طبیعت ظاهر می‌شود همیشه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های علاقه‌مندان به سفر عنوان‌شده و کوچه باغات بروجرد به‌عنوان ظرفیتی گردشگری در پایتخت ژئوتوریسم ایران، پاییز رازآلودی دارد که با جذابیت‌های طبیعی و جغرافیایی خاص خود می‌تواند مقصد اولیه گردشگران پاییزی و دوستداران طبیعت باشد.