سهام عدالت هیچ مشمولی حذف نمی‌شود

رییس کل سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به مناقصه‌مزایده سهام عدالت هیچ مشمولی حذف نمی‌شود رییس کل سازمان خصوصی‌سازی از حفظ سهام عدالت تمامی ثبت‌نام‌شدگان قبلی در آزادسازی سهام عدالت خبر داد و گفت: سهام عدالت فوت‌شدگان نیز از بین نمی‌رود و به وراث آن‌ها منتقل می‌شود. میرعلی اشرف‌عبدا…‌پوری‌حسینی در حاشیه نشست خبری خود و در […]

رییس کل سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به مناقصه‌مزایده

سهام عدالت هیچ مشمولی حذف نمی‌شود

رییس کل سازمان خصوصی‌سازی از حفظ سهام عدالت تمامی ثبت‌نام‌شدگان قبلی در آزادسازی سهام عدالت خبر داد و گفت: سهام عدالت فوت‌شدگان نیز از بین نمی‌رود و به وراث آن‌ها منتقل می‌شود.

میرعلی اشرف‌عبدا…‌پوری‌حسینی در حاشیه نشست خبری خود و در پاسخ به سؤال خبرنگار مناقصه‌مزایده از حفظ سهام عدالت تمامی ثبت‌نام‌شدگان قبلی و مشمول سهام عدالت خبر داد و گفت: سهام عدالت فوت‌شدگان نیز از بین نمی‌رود و به وراث آن‌ها منتقل خواهد شد.

وی ادامه داد: البته تعیین تکلیف افراد زنده و آزادسازی سهام عدالت‌ آن‌ها در اولویت قرار دارد و پس از آن، رسیدگی به مدارک وراث برای آزادسازی سهام عدالت فوت‌شدگان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در باب اجرای طرح سهام عدالت باید همه شرکت‌ها، بورسی و گروه دو بودند که این رعایت نشده است و وقتی شرکت غیربورسی وارد شود، تعیین قیمت آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود ولی با شبیه‌سازی مثل شرکت‌های بورسی واگذار می‌کنیم و ارزش روز اکنونی شرکت‌های سهام عدالت به ٦٧ هزار میلیارد تومان است.

هر فرد ۵۵۰ هزارتومان سهام عدالت می‌گیرد

وی افزود: اطلاع‌رسانی خواهیم کرد تا هر فرد سهم خود را بفهمد. تا به امروز ١٨ هزار میلیارد تومان پول به خزانه واریز کردیم، لذا ٢٣ هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان پول به حساب مردم واریز می‌کنیم.

پوری‌حسینی ادامه‌داد: برای ٤٧ میلیون نفر باید سهام عدالت توزیع شود که به هر فرد ٥٥٠ هزار تومان سهم خواهد رسید. ولی افرادی که قبلاً پولی گرفته باشند، باید از عدد ٥٥٠ هزار تومان کم کنند ولی به کمیته امدادی‌ها، بهزیستی‌ها و روستاییان فاقد شغل دو برابر این رقم سهام تعلق می‌گیرد.

این مقام مسؤول گفت: ما بستری را فراهم کرده‌ایم تا به موقع اطلاع‌رسانی کنیم و اعلام خواهیم کرد که افراد با در دست داشتن شناسنامه و امکانات اینترنتی اقدامات لازم را انجام دهند.

پوری‌حسینی ادامه‌داد: قرار بر این است که تا پایان سال این اقدام انجام شود.

وی گفت: با توجه به تأخیر در برگزاری مجامع بانک‌ها و اعلام و تقسیم سودهای اعلامی بانک‌ها، سهم بانک‌ها را در سهام عدالت در نظر خواهیم گرفت.

پوری‌حسینی همچنین در خصوص پرتفوی مشمولان سهام عدالت و نیز وجود مافیا در سهام عدالت گفت: پرتفوی شرکت‌های مشمول سهام عدالت کاملاً مشخص است ولی ۱۱ شرکت از ۶۰ شرکت هنوز قیمت‌گذاری نشده‌اند و از نظر ما هم نیازی نیست؛ این در حالی است که از میان ۶۰ شرکت مشمول سهام عدالت ظرف ده سال گذشته، هیچ سودی به ما نداده‌اند؛ لذا هیچ حقی از هیچ مشمول سهام عدالتی ضایع نخواهد شد بلکه ساماندهی می‌شوند.

این مقام مسؤول ادامه‌داد: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، مجمع عمومی و هیأت مدیره هستند که اقدامات آن‌ها را نباید به نام سازمان خصوصی‌سازی نوشت، اما ما سمتی در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نداریم.

وجود باند در سهام عدالت را تکذیب و تأیید نمی‌کنیم

وی ادامه داد: در مورد باندی که در سهام عدالت مطرح می‌شود ما نه تأیید می‌کنیم و نه تکذیب و بنابراین باید از طریق مراجع ذی‌ربط رسیدگی شود.

معاون وزیر اقتصاد تصریح‌کرد: از شرکت‌های تعاونی به عنوان کارگزاران سهام عدالت استفاده می‌کنیم و سال قبل عددی با مصوبه دولت تصویب شد تا به عنوان «حق‌الزحمه خدمات ارایه شده» به سازمان خصوصی پرداخت شود.

برخی شرکت‌ها بیش از هزارمیلیارد تومان بدهی سود سهام عدالت دارند

به گفته پوری‌حسینی، برخی شرکت‌ها بالای هزار میلیارد تومان بدهی سود سهام عدالت دارند، این در حالی است که در مورد خرید و فروش سهام عدالت نیز باید گفت هیچ سهمی به هیچ فردی به صورت مستقیم منتقل نشده که فرد بداند مالک کدام سهام از کدام صندوق است و مردم متوجه شوند که مایملکشان چیست.

وی ادامه داد: برخی افراد علاقه‌مند هستند تشویقی یا اجباری مانع خرید و فروش سهام عدالت شوند ولی هنوز هیچ چیز قطعی نیست ولی اگر در قالب ETF واگذار شوند، آسیب به حداقل می‌رسد.

شهریور ۹۶، مهلت پرداخت وجه سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد گفت: افرادی که سهام عدالت دریافت می‌کنند، تا پایان شهریور ٩٦ مهلت دارند پول را بپردازند، اما توصیه این است که اگر فردی پول از خود دارد، واریز کند و قرض نکنند و لطفاً هیچ کس برای ارایه مانده به سازمان خصوصی‌سازی قرض نکند مگر پول قرض‌الحسنه باشد چراکه سود وام را از محل سهام عدالت ممکن است نتواند بدهد.

پوری‌حسینی ادامه‌داد: بنا داریم فاز اول اقدامات را تا قبل از پایان سال انجام دهیم و از بهمن ماه کلید اجرای طرح را بزنیم؛ ولی فقط اطلاع‌رسانی از سوی سازمان خصوصی‌سازی انجام می‌شود.

وی گفت: در قضیه اعطای سهام عدالت، افراد و اتباع ایرانی مقیم خارج کشور تا پایان ٩٤، یا ثبت نام کرده‌اند یا این ثبت نام صورت نگرفته است؛ اگر این افراد ثبت نام نکرده باشند، دیگر مشمول سهام عدالت نیستند، ولی اگر در مواردی عدالت ایجاب می‌کند که عده‌ای سهام داشته باشند، آن‌ها را معرفی خواهیم کرد تا شورای عالی اصل ٤٤ در مورد آن‌ها تصمیم بگیرد. ولی اگر این مسیر را رفتیم و به نتیجه نرسیدیم که سهام بدهیم، اعلام نمی‌کنیم.

پوری‌حسینی در مورد مبنای قیمت‌گذاری سهام عدالت نیز گفت: مبنا همان است که شرکت‌ها را به سهام عدالت دادیم.

مردم فقط منتظر اعلام سازمان خصوصی‌سازی باشند

این مقام مسؤول تصریح‌کرد: هیچ سایت، سازمان یا فضای مجازی مجاز به تماس با مشمولان سهام عدالت نیست و پولی از سمت مردم نباید پرداخت شود و سازمان خصوصی‌سازی به زودی سامانه‌ای را برای اطلاع‌رسانی سهام عدالت طراحی خواهد کرد؛ همچنین براساس مصوبه شورای اصل ۴۴ قانون اساسی همه ۶ دهک درآمدی مشمول دریافت سهام عدالت خواهند بود، ضمن این‌که درباره آن دسته از افرادی که هنوز به عنوان مشمولان سهام عدالت شناسایی و یا ثبت‌نام نکرده‌اند، مصوبه شورای عالی اصل ۴۴ به سازمان خصوصی‌سازی این اجازه را داده است تا در وقت مناسب پیشنهاد خود را برای افزودن به مشمولان سهام عدالت ارایه دهد.

وی اظهارداشت: بر این اساس ۳۱ میلیون نفر ایرانی که هنوز در طرح سهام عدالت ثبت‌نام نکرده‌اند، در وقت مناسبی به عنوان جامانده‌ها از این طرح پیشنهاد برای تخصیص سهام برای این افراد صورت خواهد گرفت.