مخالفت عراق، لبنان و الجزایر در قبال صدور بیانیه علیه حزب‌ا…

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس در خصوص تروریستی خواندن حزب‌ا… لبنان را محکوم کرد. به گزارش ایلنا، حسین جابری انصاری گفت: جنبش مقاومت اسلامی، حزب‌ا… لبنان؛ با پایداری و استقامت در برابر رژیم صهیونیستی و همراهی همه جانبه با ملت مظلوم و جنبش مقاومت فلسطین، به دهه‌ها رخوت و سستی در رویارویی […]

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس در خصوص تروریستی خواندن حزب‌ا… لبنان را محکوم کرد.

به گزارش ایلنا، حسین جابری انصاری گفت: جنبش مقاومت اسلامی، حزب‌ا… لبنان؛ با پایداری و استقامت در برابر رژیم صهیونیستی و همراهی همه جانبه با ملت مظلوم و جنبش مقاومت فلسطین، به دهه‌ها رخوت و سستی در رویارویی با اشغالگران فلسطین خاتمه داد و نخستین پیروزی بزرگ اعراب و مسلمانان در تاریخ منازعه ضد صهیونیستی را رقم زد و برای همیشه به نماد برجسته مقاومت در برابر اشغال و نژادپرستی صهیونیسم تبدیل شد.

وی افزود: مخالفت برخی دولت‌های عرب با جنبش حزب‌ا… که نماینده زنده و پر تلاش آرمان‌های ماندگار امت اسلامی در زمینه نیل به استقلال و آزادی و عدالت و عزت و کرامت و رویارویی با ظلم و ستم و اشغال و نژادپرستی و تروریسم نهادینه دولتی رژیم صهیونیستی و افراط‌گرایی و تروریسم کور تکفیری است، توجیه‌کننده هم‌صدایی و هم‌نوایی این دولت‌ها با اشغالگران فلسطین در تروریستی خواندن جنبش مقاومت نیست و دولتمردانی که با فضاسازی و دروغ پراکنی و اعمال فشار به دولت‌های دیگر در پی صدور چنین موضع‌گیری‌هایی هستند، دانسته یا ندانسته بر علیه منافع کشورهای اسلامی عمل می‌کنند.

هم زمان با بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس و توصیف حزب‌ا… به سازمانی تروریستی به موازات جنگ رسانه‌ای و سیاسی پادشاهی سعودی در یک ماهه اخیر، سی‌وششمین اجتماع بی‌نتیجه پارلمان لبنان با حضور ۷۲ نماینده از جناح ۱۴ مارس به همراهی فراکسیون ۱۱ نفره ولید جنبلاط برگزار شد اما شکل جلسه رسمی به خود نگرفت و رییس پارلمان «نبیه بری» به دلیل به حد نصاب نرسیدن اجتماع «جلسه پارلمان» را برگزار نکرد و تاریخ ۲۳ مارس را تاریخ جدید برای برگزاری پارلمان تعیین کرد. پارلمان با حضور ۸۶ نماینده حد نصاب پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس، حزبی را تروریستی معرفی کرده است که:

– ۱۶ نماینده و حداقل ۴۳ هم پیمان در پارلمان دارد.

– در قالب اصل «توافق طایفی» عضوی مهم از ارکان تشکیل دهنده دولت قانونی لبنان است.

– هر دو کاندیدای اصلی ریاست جمهوری لبنان «میشل عون» و «سلیمان فرنجیه» از هم‌پیمانان حزب‌ا… هستند.

– در یک حساب سرانگشتی حداقل نیمی از مردم، جریانات سیاسی و حزبی لبنان اعم از شیعی و سنی، پشت سر این حزب هستند.

– موفق شده است از سال ۲۰۰۰ تا کنون در قالب «مقاومت اسلامی لبنان» بخش اعظم این کشور را از اشغال ارتش رژیم صهیونیستی آزاد کند.

– اکنون در حال گفت‌و‌گوی سیاسی با «حزب ‌المستقبل» هم پیمان سعودی در لبنان با هدف جلوگیری از فتنه شیعی- سنی و ورود لبنان به بحران امنیتی جدید است.

– عملیات نظامی ارتش اسراییل موسوم به ریشه کنی حزب‌ا… در جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ نه تنها ریشه این حزب را نکند که موفق شد ضربات سنگینی به اسراییل وارد کند.

– با ارتش در شرق لبنان جبهه متحدی را تشکیل داده و مانع از نفوذ نیروهای داعش و جبهه‌النصره به داخل لبنان شده است.

اقدام پیشدستانه سعد حریری از پاریس در کاندیداتوری سلیمان فرنجیه، سیاست جدید پادشاهی سعودی در سوریه و اخیراً در برابر لبنان و حزب‌ا…، بازگشت سعد حریری به لبنان و حملات مداوم به حزب‌ا…، توقف کمک مالی به دولت لبنان برای خرید تسلیحات، توصیف حزب‌ا… به سازمانی تروریستی، تهدید به قطع پروازهای مسافرتی از منطقه خلیج‌فارس به بیروت و کشیدن اموال سعودی و دیگر کشورهای عربی خلیج‌فارس از بانک‌های لبنانی افزایش فشار سیاسی رو به تزاید علیه حزب‌ا… لبنان را نشان می‌دهد و اگر تصور کنیم که این‌ها همه تصادفی در کنار هم قرار گرفته است حتماً کمی ساده‌لوحانه خواهد بود کما این که تصور توقف این روند تا سقف مرحله سیاسی و جنگ روانی نیز نوعی سطحی نگری است و این داستان همچنان با کارت‌های جدیدی ادامه خواهد داشت.

اما آیا اقدام اخیر شورای همکاری خلیج‌فارس می‌تواند حزب‌ا… را در گوشه رینگ مخالفانش در لبنان قرار دهد؟

۱- حزب‌ا… از نظر سازمانی و سیاسی همچنان دست برتر را در لبنان دارد و موضع شورای همکاری نمی‌تواند آن را در لبنان منزوی و از صحنه سیاسی خارج کند.

۲- بدون حزب‌ا… پرونده ریاست جمهوری لبنان حل نخواهد شد؛ در حالی که همه در لبنان معترفند حزب‌ا… بازیگر اصلی حل و فصل بحران است.

۳- جلسات پارلمانی بدون حضور و «تصمیم بر حضور» حزب‌ا… و هم‌پیمانانش حد نصاب قانونی پیدا نمی‌کند و اگر روزی حزب‌ا… و هم‌پیمانانش تصمیم بگیرند در جلسات شرکت نکنند «مصداق توافق طایفی» پارلمان سقوط می‌کند و مشروعیت خود را از دست می‌دهد.

۴- افکار عمومی لبنان در سایه تحولات سوریه به ۳ دسته بدون موضع و خویشتن دار، همراه نظام و مخالف نظام سوریه تقسیم شده در حالی که حتی بی‌تفاوت‌‌ها با همراهان حزب‌ا… اجماع دارند که اگر حزب‌ا… با تکفیری‌ها در سوریه وارد جنگ نمی‌شد، داعش در شمال لبنان امارت خویش را تأسیس و در اطراف بیروت با مخالفانش می‌جنگید.

۵- با توجه به تحولات عراق و سوریه و کوچ مسیحیان از بخش‌های مهمی از این دو کشور، اکثریت افکار عمومی مسیحیان لبنان از اقدام حزب‌ا… در سوریه حمایت می‌کنند و معتقدند بدون اقدامات این حزب آینده مسیحیان در لبنان به خطر می‌افتاد.

در چنین شرایطی روشن است که پادشاهی سعودی در لبنان نیز همچون یمن و سوریه، در حال برداشتن گام‌های اشتباه و فاجعه‌آمیز است و تنها ابزاری که می‌تواند به داد سعودی برسد بازی با فتنه مذهبی در لبنان و برافروختن آتش درگیری بین شیعه و سنی است همان چیزی که سید حسن نصرا… بر آن صحه ‌گزارده و تأکید کرده است که سعودی پشت صحنه تلاش برای برافروختن فتنه بین شیعیان و اهل سنت در منطقه و لبنان است.

اقدامات سعودی و بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس بیش از هر طرفی، اسراییل را خوشحال کرده است و این امر می‌تواند چتر اقدامات نظامی جدید و ارتش اسراییل علیه مقاومت اسلامی باشد.

هم زمانی صدور بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس و وزرای کشور کشورهای عضو اتحادیه عرب در تونس مبنی بر تروریست بودن حزب‌ا… با حضور نمایندگان هم پیمان با حزب المستقبل سعد حریری و شخص وی در پارلمان لبنان گرچه ممکن است تصادفی باشد اما آن قدر روند مواضع اخیر سعودی علیه حزب‌ا… و لبنان منظم و سریال مانند بوده است که این شایبه را ایجاد می‌کند که حزب المستقبل لبنان در کنار هم‌پیمانانش در ۱۴ مارس به مهره‌هایی برای برهم خوردن امنیت لبنان تبدیل شده‌اند. افق همراهی دیگر کشورهای عربی با سعودی نیز جای بحث ویژه دارد و احتمالاً بسیاری از این کشور‌ها نمی‌دانند در چه حلقه‌ای از بازی‌های خطرناک سعودی علیه لبنان قرار گرفته‌اند.

پیدا است این جنگ تبلیغاتی، سیاسی و اقتصادی سعودی علیه لبنان به این جا ختم نمی‌شود و هر چه هست به تحولات سوریه و برنامه‌های موسوم به طرح «ب» در این کشور مربوط است اما شواهد و قرائن آن گونه روشن نیست که با جزم و اطمینان بگوییم لبنان در کجای این طرح قرار دارد اما طرف‌هایی که برای اجرای نقشه‌هایشان در سوریه تا کنون حدود ۳۰۰ هزار کشته و ده‌ها هزار نفر مجروح در سوریه روی زمین گذاشته‌اند و این کشور را تا آستانه نابودی کامل اقتصادی و صنعتی پیش برده‌اند، برای انجام ماجراجویی در لبنان نیز درنگ نمی‌کنند. در این میان بعد از استقبال تل‌آویو از بیانیه شورای همکای خلیج‌فارس باید دید در این برنامه‌ها، اسراییل کدامیک از پازل‌های بازی آمریکایی – سعودی – ترکیه را در لبنان و سوریه تشکیل خواهد داد.