پیش‌بینی بودجه ۶۲٫۷۰۰ میلیارد تومانی طرح‌های عمرانی در سال ۹۶

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد پیش‌بینی بودجه ۶۲٫۷۰۰ میلیارد تومانی طرح‌های عمرانی در سال ۹۶ رییس سازمان برنامه و بودجه از پیش‌بینی ۵۰ میلیارد دلار فاینانس در بودجه سال آینده گفت: بودجه ۶۲٫۷۰۰ میلیارد تومانی طرح‌های عمرانی در سال ۹۶ پیش‌بینی شده است. به گزارش مهر، محمدباقرنوبخت با بیان این‌که دولت اعتبار ویژه‌ای […]

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد

پیش‌بینی بودجه ۶۲٫۷۰۰ میلیارد تومانی طرح‌های عمرانی در سال ۹۶

رییس سازمان برنامه و بودجه از پیش‌بینی ۵۰ میلیارد دلار فاینانس در بودجه سال آینده گفت: بودجه ۶۲٫۷۰۰ میلیارد تومانی طرح‌های عمرانی در سال ۹۶ پیش‌بینی شده است.

به گزارش مهر، محمدباقرنوبخت با بیان این‌که دولت اعتبار ویژه‌ای را برای ایجاد شغل در سال آینده در نظر گرفته شده است، گفت: براساس آنچه آمار‌ها نشان می‌دهد، امسال ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است که با توجه به این‌که تقاضا بیش از عرضه برای ایجاد شغل در کشور است، همه افراد متقاضی، موفق به کسب شغل و فرصت شغلی نشده‌اند.

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: در مجموع، کل اشتغال ایجاد شده در سال جاری ۳۰۰ هزار شغل است که دولت در بودجه سال آینده البته اعتبار ویژه‌ای را برای اشتغال‌زایی در نظر گرفته است و در همین راستا، مجلس شورای اسلامی نیز همزمان با تقدیم بودجه از سوی دولت، طرحی یک فوریتی را به تصویب رساندند که در صورت تصویب نهایی آن، ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال‌زایی در روستا‌ها و جلوگیری از مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ، اختصاص می‌یابد.

وی تصریح کرد: همچنین، هزار میلیارد تومان نیز صرفاً برای اشتغال‌زایی پیش‌بینی شده و البته پیشنهاد دیگری نیز مطرح است که بر مبنای آن، ۱.۵ میلیارد دلار برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور جذب و اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در سال ۹۶ اختصاص یابد؛ این در شرایطی است که آمار مطرح شده در بحث ایجاد شغل، مشمول شغلی است که زندگی فرد شاغل را تأمین کند و مشاغل ساعتی هر چند در استاندارد جهانی الگو هستند؛ اما هدف برنامه‌ریزان از ارایه آمار اشتغال به شمار نمی‌روند.

به گفته نوبخت، در بودجه سال آینده کل کشور مباحثی همچون توسعه حمل و نقل ریلی، محیط‌زیست و آب و فاضلاب ۳ اولویت هستند که به‌طور مشخص، ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی در بودجه برای آن پیش‌بینی شده است.

خروج ۹۰ هزار خودروی فرسوده در دستور کار ۹۵

وی افزود: دولت امسال خروج ۹۰ هزار خودروی فرسوده را در دستور کار خود داشت و تاکنون ۳۴ هزار دستگاه را نیز از گردونه فعالیت خارج کرده؛ اما همچنان مشکل آلودگی هوا آزاردهنده است و لذا دولت برای مقابله با این مشکل، دو طرح مقابله با ریزگرد‌ها و برقی‌کردن خودروهای و موتورسیکلت‌‌ها را در دستور کار خواهد داشت.

رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین از خروج خطوط راه‌آهن استان‌های همدان، کرمانشاه، رشت و ارومیه از بن‌بست و اتصال آنها به خطوط داخلی و بین‌المللی تا پایان امسال خبر داد و گفت: یکی از اولویت‌های دولت در سال آینده نیز اتصال خطوط حمل و نقل ریلی کشور به خطوط سراسری و بین‌المللی است.

تخصیص قطره‌چکانی نداریم

نوبخت، عزم دولت برای بودجه‌ریزی تخصیص قطره‌چکانی به همه طرح‌ها نیست؛ بلکه دولت تلاش می‌کند با تخصیص مناسب طرح‌های دارای پیشرفت فیزیکی تکمیل و راه‌اندازی شود تا مردم شیرینی آن را احساس کنند؛ این در شرایطی است که آنچه که دولت تحت‌عنوان برنامه ششم به مجلس تقدیم کرده است، بر پایه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام‌معظم‌رهبری است؛ لذا هر چند این برنامه در مجلس به تصویب نرسیده؛ اما بودجه ۹۶ بر پایه همین رویکرد‌ها طراحی شده است.

وی تصریح کرد: براساس آنچه که در کمیسیون‌های مجلس بر روی برنامه ششم انجام شده، برنامه تقدیمی دولت تغییر چندانی نکرده و در عین حال اگر در صحن علنی نمایندگان، تغییر خاصی در برنامه ششم اعمال کنند، می‌توانند آن را در بودجه هم اعمال نمایند؛ چراکه همین مجلس است که برنامه ششم و بودجه ۹۶ را تصویب می‌کند.

نوبخت در خصوص هم‌‌خوانی بودجه با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی گفت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در مجموع ۲۴ بند است که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در قالب ۱۲ برنامه، طراحی و وظایف تمامی دستگاه‌های اجرایی دقیقاً مشخص شده است.

سخنگوی دولت افزود: در حال حاضر شرح وظایف تمامی دستگاه‌های اجرایی در قالب سرفصل‌های مختلف بودجه مشخص شده است؛ ضمن این‌که تمامی این تکالیف به صورت مجزا برای اطلاع نمایندگان ارایه خواهد شد؛ اما باید توجه داشت یکی از وظایف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، دریافت گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در زمینه عمل به تکالیف است که هم‌اکنون، روند گزارش‌گیری از دستگاه‌های اجرایی درحال انجام است.

نوبخت تقویت توان تولید ملی را یکی از تکالیف دولت در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: در همین راستا ۷۵۰۰ واحد تولیدی نیمه‌فعال شناسایی شده است؛ ضمن این‌که برخی واحدهای تولیدی نیمه‌کاره غیرفعال و واحدهای راکد شناسایی شدند.؛ بر همین اساس، تاکنون ۱۷ هزار واحد تولیدی ۱۱تا ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند که میزان اشتغال جدید ایجاد شده این واحد‌ها و همچنین مشاغل موجود حفظ شده آنها، قابل محاسبه است.

دلایل دولت برای وابستگی بودجه به نفت

رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص افزایش وابستگی بودجه به نفت در سال آینده با اشاره افزایش توان تولید نفت کشور بعد از برجام، گفت: سال گذشته فقط امکان صادرات یک میلیون بشکه نفت در کشور وجود داشت که این ظرفیت بعد از لغو تحریم‌های ظالمانه امروز به بیش از ۲٫۸ میلیون بشکه افزایش یافته است آیا نباید از این ظرفیت برای صادرات استفاده کرد.

وی افزود: بر اساس قانون باید بخشی از درآمد حاصل از نفت به صندوق ذخیره ارزی واریز شود؛ ضمن این‌که طبق قانون استفاده از درآمد نفتی در بودجه به مفهوم تملک دارایی سرمایه‌ای است و مابه‌ازای آن باید واگذاری درآمد سرمایه‌ای انجام شود و این همان سرمایه‌گذاری است که در بودجه ۶۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پیش‌بینی شده است، اما باید به این سؤال هم پاسخ داد که آیا کسی حاضر به کاستن از این بخش از بودجه هست، تا از میزان وابستگی آن به نفت بکاهد؟

نوبخت افزود: در همین حال برای ارتقای توان تأمین مالی طرح‌های عمرانی و جلب مشارکت غیردولتی در اجرای طرح‌های عمرانی برنامه‌ریزی صورت گرفته است تا بخشی از اعتبارات عمرانی با سپرده‌گذاری در بانک‌ها و جلب مشارکت آنها تخصیص یابد و زمینه برای واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی فراهم شود.

به گفته وی، کسانی که سرمایه‌گذاری را فقط روی هم گذاشتن آجر‌ها و یا تسطیح زمین می‌دانند، باید بدانند که بودجه‌های اختصاص یافته برای آموزش و تحقیقات نیز سرمایه‌گذاری است؛ بر این اساس، از مجموع بودجه ۱۰۸۵هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده در قالب بودجه سال ۹۶، مبلغ ۷۷۵ هزار میلیارد تومان متعلق به شرکت‌های دولتی است و ۳۲۰ هزار میلیارد تومان نیز درآمدهای دولت از محل مالیات و حقوق و عوارض گمرکی، فروش نفت، فروش اوراق، صکوک، اسناد خزانه و واگذاری سهام کارخانه‌ها است.

این عضو کابینه یازدهم تأکید کرد: سهم درآمد نفتی در این بین ۱۱۰تا۱۱۱ هزار میلیارد تومان است و کاستن از این سهم، مستلزم جبران آن از دیگر بخش‌ها است؛ همچنین دولت امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان در بخش عمرانی سرمایه‌گذاری کرده است که بخشی از این اعتبار، از طریق اوراق مشارکت یا خزانه پرداخت شده است که سال آینده برای بازپرداخت آن باید ۲۱ هزار میلیارد تومان سود پرداخت کند که این رقم در بودجه ۶۲هزارو ۷۰۰ میلیارد تومانی سال آینده لحاظ نشده است.

پیش‌بینی ۵۰ میلیارد دلار فاینانس در بودجه ۹۶

وی تأکید کرد: دستیابی به رشد ۷.۷درصدی تولید ناخالص ملی و تورم ۷.۶ درصدی، قطعاً فقط با منابع داخلی امکان‌پذیر نیست و دولت در بودجه ۵۰ میلیارد دلار فاینانس پیش‌بینی کرده است؛ همچنین ۷۲ هزار میلیارد تومان از هزینه‌های دولت مربوط به امور رفاهی و اجتماعی شامل کمیته امداد امام‌خمینی (ره)، بهزیستی، صندوق بازنشستگی و بیمه‌های اجتماعی است آیا می‌توان برای کاستن از اتکای بودجه به نفت از این بخش هزینه‌ای بودجه کاست؟

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: سیاست دولت بر این اصل بوده که منابع حاصل از نفت صرف طرح‌های عمرانی شود؛ در همین راستا دولت با وجود تمامی محدودیت‌ها سال ۹۲ مبلغ ۲۲ هزارو۴۰۰ میلیارد تومان، سال ۹۳ مبلغ ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان و سال گذشته ۲۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی بودجه اختصاص داد و امسال نیز تاکنون ۲۱ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است و این رقم تا پایان سال، به ۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی تأکید کرد: با توجه به ظرفیتی که در تبصره ۳۶ اصلاح قانون بودجه ایجاد شد، مجلس بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات پیمانکاران تخصیص داد که بخشی از این مبلغ برای پرداخت طلب گندمکاران و مطالبات بیمه سلامت صرف شد؛ علاوه براین مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز برای پرداخت مطالبات پیمانکاران اختصاص یافته است که تخصیص از این هفته انجام خواهد شد.

نوبخت در ادامه به دیگر بندهای هزینه‌ای بودجه اشاره کرد و افزود: رقم پیش‌بینی شده برای بودجه آموزش و تحقیقات در لایحه بودجه ۹۶ مبلغ ۴۷ هزارو۵۰۰ میلیارد تومان است که این بودجه، به هیچ وجه نه تنها هزینه نیست؛ بلکه سرمایه‌گذاری است.

نوبخت ادامه تأکید کرد: بودجه با توجه به واقعیت‌های موجود طراحی شده است و هم‌اکنون با تلاش‌های انجام شده کشور هر آنچه که ظرفیت تولید و صادرات نفت دارد، انجام می‌دهد و وجه آن را دریافت می‌کند؛ اما اگر هم مشکلی حادث شد که البته بعید است امکان بازنگری وجود دارد و تلاش می‌کنیم کشور را با سربلندی اداره کنیم.